fot. Salon24.pl ©
fot. Salon24.pl ©

Polskie firmy podbijają Daleki Wschód. Dolny Śląsk zameldował się w Hong Kongu

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Kilkunastu dolnośląskich przedsiębiorców z branży IT zameldowało się na targach Hong Kong Electronics Fair. To jedne z największych tego typu wydarzeń na świecie. Targi organizowane są przez Radę Rozwoju Handlu Hongkongu i przyciągają tysiące zainteresowanych ze świata nowych technologii czy elektroniki.

Wielkie targi, wielkie innowacje - Going Global 4.0 

Hongkong to jedno z najważniejszych miast dla globalnego handlu. To stąd w świat co chwilę wypływają wypełnione towarem statki. To w Hongkongu siedziby mają tysiące firm, to tutaj bije serce globalnego biznesu.

Dlatego nie dziwi, że to właśnie w tym 7,5-milionowym mieście organizowane są jedne z największych targów na świecie – szacunkowo goszczą około sto tysięcy odwiedzających i kilka tysięcy firm z różnych zakątków Ziemi. Wśród nich dominują oczywiście te z Azji: samego Hongkongu, Chin, Japonii, Tajwanu czy Indii. Po prezentowanych rozwiązaniach widać, że nie na darmo o azjatyckich państwach mówi się, że są liderami, jeśli chodzi o branżę IT. Na targach zaprezentowano np. robota, który naśladuje mimikę osoby, która na niego patrzy. – Ten jest tylko wersją pokazową. Założenie jest takie, że nasz robot ma być towarzyszem życia człowieka. Ma więc być do niego jak najbardziej podobny – powiedział nam przedstawiciel firmy.


Malowanie powietrza i latające taksówki

Niedaleko było stoisko, na którym prezentowano możliwości malowania… powietrza. Elektronicznie nanoszono obraz na podmuchy wytwarzane przez wentylatory. Jakie tego – oprócz estetycznych – mogą być efekty? Trudno powiedzieć.

Ale już łatwo zrozumieć, do czego ma służyć pasażerski dron. – To nie jest jakaś odległa przyszłość. Zakładamy, że pierwsze firmy taksówkarskie, które będą przewozić ludzi autonomicznymi dronami, powstaną w najbliższym czasie – usłyszeliśmy na stoisku, na którym prezentowano latającą taksówkę.

Zobacz galerię zdjęć:

fot. Salon24.pl ©
fot. Salon24.pl © fot. Salon24.pl © fot. Salon24.pl © fot. Salon24.pl ©

Inteligentne okulary i innowacje z branży beauty

Innym ciekawym rozwiązaniem były okulary, które sczytywały tekst w dowolnym języku z aplikacji, a – poprzez głośnik zamontowany przy uchu – tłumaczyły, co „widzą”, na angielski.

Oprócz najnowszych rozwiązań technologicznych można było zobaczyć sporo propozycji z bardziej przyziemnych sektorów, np. branży beauty – np. bezprzewodowe prostownice do włosów czy podręczne turystyczne masażery. Stoisk i prezentowanych na nich przedmiotów było mnóstwo.


Dolnośląski akcent w Hongkongu

Ale wśród stoisk próżno było szukać firm z Europy, o Polsce nie wspominając. Dlatego też ogromne zainteresowanie Azjatów wzbudzało stoisko Dolnego Śląska, które powstało w ramach projektu Going Global. To unijny projekt, który – za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego – adresowany jest do prywatnych przedsiębiorców.

Na dolnośląskim stoisku swoje możliwości prezentowały różne firmy z naszego regionu. To głównie firmy z branży IT, specjalizujące się w nowych technologiach, w tym sztucznej inteligencji. Oferta takich firm jak Neural, Giant Lazer, Surveily, AI Cluster czy Tsafety dla Azjatów była interesująca, a dla przedstawicieli polskiej misji powodem do dumy – to dowód, jak świetnych mamy przedsiębiorców, dzięki którym nasz region i sama Polska może się rozwijać.


Polskie technologie podbijają Azję

Ale na miejscu najważniejsze było nawiązanie kontaktów biznesowych i to się udało. Zainteresowanie Azjatów wzbudziła na przykład oferta firmy Neural. – Proponujemy przełomową technologię, która pozwala na szybsze reagowanie służb, a co za tym idzie na zaoszczędzenie czasu – mówił Paweł Narolski, prezes Neurala. – System pozwala na szczegółową analizę monitoringu. W ciągu kilku sekund sprawdza, czy konkretne auto (np. czerwona furgonetka o takich i takich numerach rejestracyjnych) przejeżdżało w danym miejscu. Dzięki takim rozwiązaniom służby – policja, straż pożarna – będą miały ułatwioną pracę – opowiadał Narolski.

– Bardzo się cieszę, że dolnośląscy przedsiębiorcy tak dobrze zaprezentowali się na targach. Udało im się nawiązać tam ciekawe kontakty biznesowe, które na pewno pomogą w rozwoju. To właśnie z myślą o naszym biznesie uruchomiliśmy program Going Global – mówił dziennikarzom Michał Rado, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

O projekcie Going Global 4.0

Going Global 4.0 – Internacjonalizacja Dolnośląskich Przedsiębiorstw to projekt odpowiadający potrzebom, wyzwaniom i oczekiwaniom dolnośląskich MMŚP. W ramach projektu mikro, mali i średni przedsiębiorcy z Dolnego Śląska uzyskają wsparcie merytoryczne i finansowe związane z ekspansją na rynki międzynarodowe tj. udziałem w międzynarodowych misjach gospodarczych na targi.

Całkowita wartość projektu to 21,5 mln zł i jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Cele projektu:

  • Krajowa i międzynarodowa promocja gospodarcza przedsiębiorstw i gospodarki Dolnego Śląska dla pozyskania nowych rynków zbytu i nowych inwestorów.
  • Wsparcie procesów inwestycyjnych dolnośląskich MMŚP (badania i rozwój, skuteczne wdrażanie wewnętrznych polityk internacjonalizacji przedsiębiorstw).
  • Wspieranie praktyk informacyjno-promocyjnych o charakterze międzynarodowym w MMŚP.

Relację prosto z Hongkongu przygotował Marcin Torz 

fot. Salon24.pl ©

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo