Prezydent Duda podjął decyzję ws. mowy nienawiści. Minister: "Co trzeba mieć w głowie"

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 169
Andrzej Duda skierował ustawę o mowie nienawiści do Trybunału Konstytucyjnego. Według przepisów resortu sprawiedliwości, za wyrażanie nienawiści na tle rasowym, politycznym, wieku czy sfery seksualnej groziłaby odpowiedzialność karna nawet do 5 lat pozbawienia wolności. - Co trzeba mieć w głowie żeby nie podpisać ustawy o walce z mowa nienawiści - zareagował minister sportu Sławomir Nitras. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń.

Nowelizacja kodeksu karnego posłana do TK

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację Kodeksu karnego z 6 marca, znaną jako tzw. ustawa o mowie nienawiści. Głównym powodem jest – zdaniem prezydenta – możliwość naruszenia konstytucyjnej wolności wypowiedzi oraz nieprecyzyjne sformułowanie przepisów.

Nowelizacja wprowadza rozszerzony katalog przesłanek przestępstw z nienawiści – obok narodowości, rasy i religii dodano m.in. wiek, płeć i orientację seksualną. Przestępstwa tego typu miałyby być ścigane z urzędu. Andrzej Duda ostrzega jednak, że nowe przepisy mogą ograniczyć debatę publiczną.

W wywiadzie dla Telewizji Trwam prezydent skrytykował projekt, mówiąc, że "lewacko-liberalne prądy, które krzyczą o tolerancji, jako pierwsze blokują wolność wypowiedzi". Na głowie państwa suchej nitki nie zostawiają politycy KO. - Co trzeba mieć w głowie żeby nie podpisać ustawy o walce z mowa nienawiści. Duda działa w interesie PiS i Nawrockiego bo nienawiść i mowa nienawiści to ich podstawowy atut - zareagował Sławomir Nitras, minister sportu. 

  


Brytyjskie Eurofightery patrolują polskie niebo

Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że brytyjskie myśliwce Eurofighter stacjonujące w Malborku zostały poderwane w związku z aktywnością rosyjskiego lotnictwa. Podobna akcja miała miejsce dzień wcześniej z udziałem szwedzkich Gripenów.

Samoloty NATO biorą udział w misji Baltic Air Policing, chroniąc przestrzeń powietrzną Polski i krajów bałtyckich. Brytyjskie Eurofightery i szwedzkie Gripeny wspierają polskie lotnictwo w czasie wzmożonych incydentów lotniczych ze strony Rosji.

Dowództwo NATO podało, że rosyjski samolot naruszył międzynarodowe normy bezpieczeństwa. W odpowiedzi poderwano również portugalskie F-16 z bazy w Estonii.

Afera wizowa. Kolejne zarzuty dla urzędników MSZ

Prokuratura Krajowa poinformowała o postawieniu kolejnych zarzutów w śledztwie dotyczącym tzw. afery wizowej. Oskarżenia usłyszeli m.in. byli dyrektorzy Departamentu Konsularnego MSZ – Marcin J. i Beata B. Oboje mieli wywierać naciski na konsulów, przyspieszać procedury wizowe i działać na szkodę interesu publicznego.

Łącznie zarzuty przedstawiono 11 osobom w związku z 27 przestępstwami. W śledztwie przewija się nazwisko Edgara K., który miał pośredniczyć w sprzedaży wiz za łapówki, oraz byłego wiceministra Piotra Wawrzyka, który został zatrzymany w styczniu 2024 r. Prokuratura analizuje też nowe wątki dostarczone przez sejmową komisję śledczą i NIK – mogą one dotyczyć nawet kilku tysięcy wiz. 


PGZ z rekordowymi kontraktami

Polska Grupa Zbrojeniowa w ciągu ostatniego roku podpisała 50 dużych kontraktów na łączną kwotę ok. 120 mld zł – poinformował pełniący obowiązki prezesa PGZ, Arkadiusz Bąk. Wśród najważniejszych inwestycji znalazły się systemy obrony przeciwlotniczej w ramach programu Narew, pojazdy bojowe Borsuk oraz armatohaubice Krab.

PGZ planuje rozbudowę zakładów produkcyjnych, m.in. w Jelczu i Bumarze Łabędy, gdzie w przyszłości może ruszyć produkcja nowej Uniwersalnej Modułowej Platformy Gąsienicowej. Spółka przygotowuje się też do realizacji przyszłych zamówień na nowy kołowy transporter opancerzony i ciężki wóz piechoty przystosowany do współpracy z czołgami Abrams. 


Umowa o minerałach już wkrótce 

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że "wkrótce usłyszymy odpowiedź Rosji” w sprawie zawieszenia broni w Ukrainie. Podczas spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni dodał, że USA i Ukraina podpisały porozumienie w sprawie surowców – oficjalne podpisanie umowy zaplanowano na przyszły tydzień.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że trwają rozmowy, a jeszcze dziś może dojść do podpisania listu intencyjnego. Zełenski odniósł się również do wypowiedzi Trumpa, który atak na Sumy – gdzie zginęło ponad 30 osób – nazwał "błędem Rosji”. - To nie był błąd, to było morderstwo – skomentował ukraiński prezydent.

Zełenski poinformował też, że według ukraińskiego wywiadu Rosja otrzymuje uzbrojenie od Chin, w tym proch i artylerię. – Widzimy oznaki, że chińskie firmy produkują broń na terytorium Rosji – powiedział.   


Fot. Prezydent Andrzej Duda/PAP

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj169 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (169)

Inne tematy w dziale Polityka