W Warszawie odbył się Dzień Dostawcy zorganizowany przez ORLEN Neptun – spółkę odpowiedzialną za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Wydarzenie miało na celu przedstawienie założeń projektu farmy wiatrowej Baltic East oraz przyciągnięcie potencjalnych partnerów z polskiego rynku. Projekt Baltic East, o planowanej mocy około 1 GW, to najbardziej zaawansowana inwestycja II fazy offshore wind prowadzona przez ORLEN Neptun.
Baltic East - kluczowa inwestycja na Ławicy Słupskiej
Morska farma wiatrowa Baltic East zostanie zlokalizowana na Ławicy Słupskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie farmy Baltic Power – wspólnego przedsięwzięcia ORLEN i kanadyjskiej spółki Northland Power. Baltic East przygotowywana jest do udziału w aukcji w 2025 roku. Jeśli projekt zostanie wybrany, kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie fazy kontraktacji głównych komponentów oraz pozyskiwanie finansowania. Budowa farmy może ruszyć w 2030 roku, a oddanie jej do użytku planowane jest na 2032 rok.
Dzień Dostawcy miał na celu zwiększenie udziału polskich przedsiębiorstw w realizacji projektów offshore. – Konferencja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie łańcucha dostaw i na oczekiwanie, aby udział polskich firm rósł i żeby wykorzystały one szanse, jakie daje ogromny program transformacji – opowiedział Janusz Bil, prezes zarządu ORLEN Neptun.
W trakcie wydarzenia omówiono wymagania dla głównych komponentów farmy, przedstawiono zakresy kontraktacji oraz zaprezentowano strukturę współpracy z dostawcami na różnych poziomach – od głównych wykonawców (Tier 1), po dostawców i podwykonawców (Tier 2 i Tier 3). ORLEN Neptun liczy na zaangażowanie krajowego biznesu i rozwój kompetencji potrzebnych do dalszej ekspansji na rynkach zagranicznych.
Nowa gałąź polskiej gospodarki
Projekt Baltic East jest częścią szerszej strategii rozwoju odnawialnych źródeł energii w Grupie ORLEN. – Chcemy zbudować prawie 13 GW odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu staniemy się jednym z większych graczy w zielonej energii w Europie Centralnej i Wschodniej – podkreślił Artur Osuchowski, członek zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej ORLEN.
Również przedstawiciele rządu widzą w inwestycjach offshore szansę dla polskiej gospodarki. – Stawiamy nową gałąź gospodarki, w którą zainwestujemy kilkaset miliardów złotych. W interesie Polski jest, by jak największa część tych środków została w kraju – argumentował Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
ORLEN Neptun pełni funkcję centrum kompetencyjnego dla projektów morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Spółka odpowiada za realizację inwestycji II fazy offshore na podstawie pięciu pozwoleń lokalizacyjnych, które łącznie umożliwią budowę farm o mocy około 5,2 GW. Cztery z nich znajdują się na Ławicy Odrzanej, a piąty – Baltic East – na Ławicy Słupskiej.
Warto zaznaczyć, że ORLEN Neptun odpowiada również za budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Obiekt uzyskał już pozwolenie na użytkowanie i rozpocznie działalność operacyjną w połowie 2025 roku.
Fot. Baltic East/ORLEN
Red.
Inne tematy w dziale Gospodarka