Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Skierowanie na RTG – czy zawsze jest potrzebne?

Redakcja Redakcja Strefa zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Wiele urazów i schorzeń wymaga wykonania prześwietlenia rentgenowskiego. RTG to jedno z podstawowych, a zarazem najstarszych badań w diagnostyce lekarskiej. W Polsce można je wykonać zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Czy to oznacza, że nie zawsze potrzebne jest skierowanie od lekarza? W jakich przypadkach będzie ono konieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Badania obrazowe, takie jak rentgen, nie zawsze wymagają skierowania. W większości przypadków warto jednak je mieć, ponieważ często stanowi ono cenną wskazówkę dla osoby wykonującej badanie czy interpretującej wynik. Zobacz, jak zdobyć skierowanie bez wychodzenia z domu!

Kiedy musisz mieć skierowanie na rentgen?

Jeśli chcesz wykonać badanie rentgenowskie, którego koszt pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia, niemal zawsze potrzebne Ci będzie skierowanie od lekarza. Pacjenci bez skierowania muszą zapłacić za RTG z własnej kieszeni – a mimo to nie zawsze będą mogli je wykonać. Niektóre procedury będą wymagały skierowania nawet w przypadku badań w placówce prywatnej.

Kiedy warto postarać się o skierowanie?

Nawet jeśli w przypadku badania, które chcesz wykonać prywatnie, skierowanie nie jest wymagane, czasem warto rozważyć konsultację z lekarzem. Dlaczego? Ponieważ specjalista czy nawet lekarz pierwszego kontaktu może pomóc Ci ocenić, czy to konkretne badanie RTG będzie odpowiednią diagnostyką w Twoim przypadku. Co więcej, wypisując skierowanie, może pomóc personelowi wykonującemu badanie lepiej wykonać swoją pracę, nakierowując go na to, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Halomed – skierowanie bez wychodzenia z domu

Potrzebujesz skierowania na badanie RTG lub inne badanie obrazowe, ale nie masz czasu udać się do przychodni lub na wizytę lekarską? Bez obaw. Możesz skorzystać z przychodni internetowej Halomed. Umawiając się na e-konsultację lub teleporadę z lekarzem w dogodnym dniu i godzinie łatwo skonsultujesz swój przypadek z zacisza własnego domu – bez czekania w kolejkach czy zwalniania się z pracy.

E-skierowanie i nie tylko

Halomed to miejsce, w którym możesz otrzymać od lekarza e-skierowanie, ale także zwolnienie L4 czy teleporadę. Najczęściej wybieraną usługą jest jednak e-recepta. Odpowiedzialność lekarska podczas wypisywania e-recepty na teleporadzie czy konsultacji online jest dokładnie taka sama jak podczas wystawiania recepty w gabinecie stacjonarnym. Nie musisz się więc niczego obawiać.

Dostęp do specjalistów za pomocą Halomed to Twoja szansa, aby szybko i komfortowo uzyskać skierowanie na RTG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy inne badanie. Warto jednak pamiętać, że konieczność wystawiania skierowań ma na celu zapobieganie zbyt częstym i zagrażającym zdrowiu praktykom niektórych pacjentów. Dlatego przed wystawieniem skierowania czy e-recepty lekarz w krótkim wywiadzie będzie chciał poznać historię Twojej choroby oraz wcześniej wykonanych badań, a także zapoznać się z Twoimi dolegliwościami i stanem zdrowia.


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze