Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez PiS, ostro ocenił dotychczasową politykę wobec Ukrainy. Gość Kanału Zero w rozmowie z Krzysztofem Stanowskim zapowiedział, że jeśli obejmie urząd, "realnie przywróci partnerskie relacje" z Kijowem i postawi interes Polski ponad emocjami wynikającymi z wojny. Odniósł się również do trwającego sporu z rządem o nominacje ambasadorskie. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Nawrocki: czas na twarde warunki w relacjach z Ukrainą
Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, zapowiedział, że jeśli obejmie urząd, zamierza „realnie przywrócić partnerskie relacje z Ukrainą” i postawić interes Polski na pierwszym miejscu. Podkreślił, że Wołodymyr Zełenski „zachował się nieprzyzwoicie wobec Polski” i że nie należy traktować Ukrainy jako „narodu wybranego tylko dlatego, że jest pod presją Rosji”. Nawrocki zadeklarował również walkę o udział polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy.
Kandydat odniósł się też do problemu rosnących cen energii. Zapowiedział obniżkę cen prądu o 33 proc. w ciągu pół roku, tłumacząc, że wymaga to m.in. odejścia od unijnej polityki Zielonego Ładu i zwołania międzynarodowego szczytu przeciwników tej strategii.
Kolejne słowa krytyki wobec rządu: „Nie szanuje prerogatyw prezydenta”
W tej samej rozmowie Nawrocki zarzucił rządowi Donalda Tuska brak poszanowania prerogatyw głowy państwa w zakresie nominacji ambasadorskich. Odniósł się m.in. do obsadzenia placówki w USA przez Bogdana Klicha, podkreślając, że jako prezydent nie wyraziłby zgody na taką kandydaturę. Spór na linii Pałac Prezydencki–MSZ trwa od marca 2024 r.
Magdalena Biejat: zawiadomienie do prokuratury ws. Brauna
Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat poinformowała, że złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie Grzegorza Brauna, który w środę próbował przeprowadzić „zatrzymanie obywatelskie” lekarki w szpitalu w Oleśnicy. Braun zarzucał ginekolożce przeprowadzenie aborcji i zamknął ją – według relacji – w pomieszczeniu administracyjnym. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pozbawienia wolności oraz możliwości naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia lekarza.
Masowy atak dronów na Dniepr. Są ofiary i ranni
W rosyjskim ataku dronowym na miasto Dniepr na Ukrainie zginęły dwie osoby, a co najmniej 16 zostało rannych – w tym troje dzieci. Według burmistrza Dniepru liczba rannych może sięgać nawet 28. Zniszczeniu uległy mieszkania, zakład przetwórstwa spożywczego i instytucje edukacyjne. W Iziumie w obwodzie charkowskim dwie osoby zostały ranne po rosyjskim ataku rakietowym.
Rząd i KE blisko kompromisu ws. ptasiej grypy
Jak informuje Money.pl, Polska i Komisja Europejska są bliskie osiągnięcia porozumienia w sprawie sposobu walki z ptasią grypą. Bruksela zgodziła się na elastyczne klastry zamiast jednej dużej strefy zagrożenia. Zgodnie z planem, produkcja na fermach ma być wstrzymana na co najmniej 40 dni po dezynfekcji, a obszary zagrożenia będą mogły być rozszerzane do 15 km wokół ognisk choroby.
Bloomberg: Rosja wraca do zachodnich tankowców
Po spadku cen rosyjskiej ropy Urals do ok. 53 dolarów za baryłkę, Rosja zaczęła częściej korzystać z zachodnich tankowców, porzucając częściowo tzw. „flotę cienia”. Według Bloomberga, udział tankowców z Zachodu w eksporcie z Morza Bałtyckiego i Czarnego wzrósł z 30 proc. do 43 proc. w kwietniu.
NYT: Trump zablokował izraelski atak na Iran
Według „The New York Times”, Donald Trump zablokował planowany przez Izrael atak na irańskie obiekty nuklearne, optując zamiast tego za rozpoczęciem negocjacji z Teheranem. Pierwsza runda rozmów odbyła się w Omanie i została oceniona jako konstruktywna.
Malediwy zakazują wjazdu obywatelom Izraela
W odpowiedzi na wydarzenia w Strefie Gazy rząd Malediwów wprowadził zakaz wjazdu dla obywateli Izraela. Jak podkreślono, jest to reakcja na „trwające okrucieństwa i akty ludobójstwa”. Malediwy nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, ale do tej pory dopuszczały izraelskich turystów.
Liga Mistrzów: Arsenal wyrzuca Real, Inter odpiera Bayern
W ćwierćfinałach Ligi Mistrzów sensacyjnie odpadł Real Madryt. Hiszpański klub nie zdołał odrobić straty z pierwszego meczu i przegrał u siebie z Arsenalem 1:2. Duży udział w sukcesie londyńczyków miał Jakub Kiwior. W drugim meczu Inter Mediolan wyeliminował Bayern Monachium, wygrywając u siebie 3:2 po emocjonującym rewanżu.
W półfinałach zmierzą się: PSG z Arsenalem oraz Inter z Barceloną. Finał rozgrywek odbędzie się 31 maja w Monachium.
na zdjęciu: Karol Nawrocki i Krzysztof Stanowski w studiu Kanału Zero. fot. kadr z programu "Godzina Zero", prod. Kanał Zero, źródło: Youtube.com
Red.
Inne tematy w dziale Polityka