W szkole podstawowej w Starej Wsi pod Celestynowem (woj. mazowieckie) doszło do niebezpiecznej sytuacji - nagle zasłabło ponad 20 uczniów. Służby są na miejscu i sprawdzają, czy doszło do przytrucia jakimiś chemikaliami. Dyrekcja szkoły wyklucza ulatnianie się czadu. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń 15 kwietnia.
Zasłabnięcia uczniów w szkole na Mazowszu
Do niepokojącej sytuacji doszło we wtorek w szkole podstawowej w Starej Wsi pod Celestynowem (woj. mazowieckie, powiat otwocki). Podczas szkolnej uroczystości nagle zasłabło 24 uczniów w wieku 10–13 lat. Na miejsce skierowano straż pożarną, grupę chemiczną oraz trzy zespoły ratownictwa medycznego.
Dyrekcja szkoły wykluczyła zatrucie czadem, jednak wciąż nie wiadomo, co było przyczyną masowych zasłabnięć dzieci. Trwają działania służb oraz analiza możliwych czynników chemicznych.
Inflacja na tym samym poziomie
Z danych opublikowanych we wtorek przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że inflacja w marcu 2025 roku wyniosła 4,9 proc. rdr. To tyle samo, ile w lutym.
Ekonomista ING Banku Śląskiego Adam Antoniak prognozuje spadek inflacji – już w kwietniu ma ona osiągnąć poziom około 4,3 proc. rdr. Ekspert wskazuje, że efekt świątecznych zakupów będzie mniej zauważalny niż rok wcześniej, a spadające ceny ropy mogą przełożyć się na dalsze obniżki cen paliw. W lipcu inflacja może spaść do około 3 proc. rdr, a pod koniec roku nawet poniżej tego poziomu.
- Nasze prognozy zakładają, że pod koniec roku główny wskaźnik inflacji może znaleźć się poniżej 3 proc. rdr. (…) RPP może obniżyć stopy procentowe o 125 punktów bazowych w 2025 r., a w 2026 o kolejne 75 pb – ocenił Antoniak. Nie jest wykluczone, że już w maju Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na pierwszą od miesięcy obniżkę stóp procentowych, nawet o 50 punktów bazowych. Przeciwniczką takiego rozwiązania jest Joanna Tyrowicz, członek RPP wybrany przez obecną koalicję. - Dzisiaj jakakolwiek obniżka stóp procentowych to szkodzenie polskiej gospodarce - zapowiadała kilka dni temu.
Rafako wróci do gry?
Premier Donald Tusk ogłosił we wtorek, że spółka Rafako ma otrzymać drugie życie dzięki wsparciu państwa i przejściu na produkcję zbrojeniową. Firma przez lata specjalizowała się w budowie bloków energetycznych i urządzeń dla energetyki. Po ogłoszeniu upadłości w grudniu 2024 roku, jej przyszłość stanęła pod znakiem zapytania.
Tusk podkreślił, że są dostępne środki krajowe i unijne, które mogą zostać przeznaczone na rozwój sektora obronnego, a dawna infrastruktura Rafako może być do tego celu wykorzystana. - Nie widzę przeszkód, by tam, gdzie powstawały kotły energetyczne, teraz produkować sprzęt zbrojeniowy – powiedział szef rządu.
Trwają rozmowy między Polimeksem, Agencją Rozwoju Przemysłu oraz TF Silesia, które planują przejąć aktywa Rafako i rozpocząć nową działalność w strategicznych sektorach gospodarki. Spółka mogłaby w przyszłości stać się częścią łańcucha dostaw dla polskiej zbrojeniówki.
Duda i prezydent Chorwacji o Ukrainie, NATO i współpracy
We wtorek prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem. Wśród tematów rozmowy znalazły się kwestie bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie, modernizacji armii oraz współpracy przemysłów zbrojeniowych obu państw.
Prezydent Duda zapowiedział, że liczy na produkcję czołgów K2 w Polsce, a także wyraził nadzieję, że chorwacka armia zainteresuje się polskim bojowym wozem Borsuk. Podkreślił również znaczenie obecności chorwackich żołnierzy w ramach kontyngentu NATO stacjonującego w Polsce.
Rozmowa dotyczyła też zbliżającego się szczytu NATO w Hadze oraz turystyki – co roku ponad milion Polaków spędza wakacje w Chorwacji.
Fot. Szkoła Podstawowa w Starej Wsi pod Celestynowem
Red.
Inne tematy w dziale Polityka