na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przed Krzyżem Katyńskim w Krakowie, 13 bm. W 2007 r. Sejm ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. (sko) PAP/ArtService
na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przed Krzyżem Katyńskim w Krakowie, 13 bm. W 2007 r. Sejm ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. (sko) PAP/ArtService

Szykuje się weto prezydenta. "Ustawa w obecnym kształcie jest nie do zaakceptowania"

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że prezydent Andrzej Duda po poniedziałkowym spotkaniu z nią ocenił ustawę o obniżce składki zdrowotnej jako „nie do zaakceptowania”. Biejat apeluje o jej zawetowanie i nazywa projekt „wrzutką Szymona Hołowni” w ramach kampanii prezydenckiej.W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Prezydent krytycznie o obniżce składki zdrowotnej. Biejat: to wrzutka kampanijna

Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta, poinformowała po spotkaniu z Andrzejem Dudą, że prezydent uznaje ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców za „nie do zaakceptowania”. Biejat apeluje o jej zawetowanie, twierdząc, że to polityczna „wrzutka” Szymona Hołowni na potrzeby kampanii.

Ustawa została uchwalona przez Sejm głosami KO, Polski 2050 i PSL. Teraz trafi do Senatu, gdzie Biejat zapowiada działania na rzecz jej odrzucenia. Według niej na zmianach najbardziej skorzystają najlepiej zarabiający, a budżet straci nawet 4,6 mld zł, co uderzy w system ochrony zdrowia i pracowników etatowych.

Lewica nie wyklucza konsekwencji politycznych, jeśli ustawa wejdzie w życie. Kandydatka proponuje w zamian podatek zdrowotny proporcjonalny do dochodów, obejmujący także korporacje.


Ataki na ratowników z surowszymi konsekwencjami. MS szykuje nowelizację

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało zmiany w kodeksie karnym – za przemoc wobec ratowników medycznych i innych osób niosących pomoc mają grozić nawet 5 lat więzienia. Projekt ma trafić do rządu do końca czerwca. To reakcja m.in. na głośne zabójstwo ratownika z Siedlec. Nowelizacja ma objąć również osoby podejmujące interwencje obywatelskie w sytuacjach zagrożenia życia.


Ukraina: rośnie liczba ofiar rosyjskiego ataku na Sumy

Liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego ataku rakietowego na Sumy wzrosła do 35 osób, w tym 2 dzieci – podała ukraińska prokuratura. Rannych jest już 117 osób. Władze w Kijowie i międzynarodowi komentatorzy mówią o zbrodni przeciwko cywilom w Niedzielę Palmową. Rosja twierdzi, że celem były wyłącznie obiekty wojskowe.


Trump: wojna w Ukrainie to farsa Bidena i Zełenskiego

Prezydent USA Donald Trump ponownie oskarżył Joego Bidena i Wołodymyra Zełenskiego o doprowadzenie do wojny. Nazwał ich działania „okropną robotą” i obiecuje, że szybko zakończy konflikt. Jednocześnie twierdzi, że Rosjanie popełnili błąd atakując Sumy, co uznał za "nie jego wojnę". Biały Dom nie skomentował tych słów.


Eksperci: Trump rozpętał gospodarczą wersję wojny w Wietnamie

Ekonomiści z „Foreign Affairs” i „Financial Times” ostrzegają, że nowa polityka celna Donalda Trumpa wobec Chin jest ryzykowna i może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Ich zdaniem to Chiny mają silniejszą pozycję w wojnie handlowej i są lepiej przygotowane na długotrwały konflikt ekonomiczny niż USA.


Niemcy: uczniowie z Goerlitz z neonazistowskim gestem w Auschwitz

Niemieckie media informują o skandalu z udziałem uczniów z Goerlitz, którzy podczas wizyty w Auschwitz wykonali tzw. gest białej siły – symbol środowisk neonazistowskich. Dyrekcja szkoły nałożyła na nich kary wychowawcze i obowiązek pracy społecznej. To kolejny niepokojący incydent tego typu w Niemczech.


PZN ogłosił skład kadry A na sezon olimpijski

Polski Związek Narciarski ogłosił skład kadry A w skokach narciarskich na sezon 2025/26. Wśród siedmiu powołanych zawodników znaleźli się m.in. Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł. Trenerem kadry będzie Maciej Maciusiak. Pierwszy sprawdzian zaplanowano na sierpień podczas Letniego Grand Prix w Courchevel.


na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przed Krzyżem Katyńskim w Krakowie, 13 bm. W 2007 r. Sejm ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. (sko) PAP/ArtService

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj29 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (29)

Inne tematy w dziale Polityka