W 2024 roku cudzoziemcy nabyli w Polsce ponad 17 tysięcy mieszkań, co stanowi już 5 proc. całego rynku nieruchomości mieszkaniowych. Najwięcej lokali trafia w ręce Ukraińców, Białorusinów i Niemców, ale wśród kupujących są przedstawiciele niemal 120 narodowości. Eksperci wskazują na wpływ wojny, sytuacji gospodarczej i atrakcyjności polskich miast. Liderem zakupów niezmiennie pozostaje Warszawa.
Ukraińcy dominują na rynku mieszkaniowym
Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ukraińcy byli najaktywniejszą grupą cudzoziemców inwestujących w nieruchomości mieszkaniowe. W 2024 roku nabyli około 9 tysięcy mieszkań, co oznacza wzrost o ponad 25 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W specjalnym rejestrze prowadzonym przez MSWiA zanotowano 9720 wpisów dotyczących nieruchomości nabywanych przez obywateli Ukrainy – nie tylko mieszkań, ale też garaży czy lokali użytkowych.
Na drugim miejscu uplasowali się Białorusini, którzy kupili w Polsce ok. 3 tysiące mieszkań, co oznacza wzrost aż o 60 proc. rok do roku. Niemcy z kolei zanotowali spadek – w 2024 roku zakupili nieruchomości o łącznej powierzchni poniżej 57 tys. m², czyli o niemal jedną czwartą mniej niż rok wcześniej.
Warszawa najchętniej wybierana przez cudzoziemców
Zdecydowana większość zagranicznych transakcji mieszkaniowych dotyczy największych polskich miast. Prym wiedzie Warszawa – cudzoziemcy kupili tu w 2024 roku ponad 3,5 tysiąca mieszkań (łącznie osoby fizyczne i firmy). To o ponad 20 proc. więcej niż rok wcześniej.
Drugie miejsce przypadło Krakowowi, gdzie kupiono ponad 1,5 tys. lokali. Nieco mniej przypadło na Wrocław. W dalszej kolejności znajdują się: Łódź, Poznań, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski i Szczecin.
Zakopane i Świnoujście poza zainteresowaniem obcokrajowców
Zaskakuje niewielkie zainteresowanie miejscowościami turystycznymi. W Zakopanem cudzoziemcy kupili zaledwie 4 mieszkania, a ich średnia powierzchnia wynosiła jedynie 29 m² – niemal o połowę mniej niż przeciętnie w skali kraju. Łącznie w Zakopanem, Świnoujściu i Gdyni nabyto tylko 121 nieruchomości.
Eksperci tłumaczą, że dominujący trend to raczej zakup nieruchomości w dużych miastach – z powodu większych możliwości zawodowych, edukacyjnych i społecznych.
TW
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Ile mieszkań w Polsce kupili cudzoziemcy w 2024 roku
- Jakie nacje dominują na rynku nieruchomości
- W których polskich miastach najchętniej kupują mieszkania obcokrajowcy
- Dlaczego Ukraińcy i Białorusini inwestują coraz chętniej w Polsce
- Dlaczego miejscowości turystyczne nie przyciągają zagranicznych nabywców
na zdjęciu: osiedle nowych bloków mieszkalnych w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. fot. CC0
Inne tematy w dziale Gospodarka