Tak podzielona jest Polska. Elektoraty Nawrockiego, Trzaskowskiego i Mentzena

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Spotkanie w Końskich kandydatów na prezydenta podgrzały i tak już rozpalone emocje. CBOS sprawdził, kim są wyborcy Sławomira Mentzena, Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego. Właśnie ta trójka pretendentów do najwyższego urzędu w Polsce skutecznie okupuje podium i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś miało się zmienić.

Wśród zwolenników Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego, podobnie jak wśród ogółu dorosłych Polaków, dominują kobiety, natomiast elektorat Sławomira Mentzena zdominowany jest przez mężczyzn (66 proc. tej grupy), a tylko jedną trzecią (34 proc.) popierających go stanowią kobiety - sprawdził CBOS. Porównując strukturę płci zamierzających głosować na Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego można stwierdzić nieco większą przewagę kobiet w elektoracie tego pierwszego. Jeśli chodzi o wiek to strukturę najbardziej zbliżoną do struktury ogółu dorosłych Polaków ma grupa wyborców Rafała Trzaskowskiego. 

Elektorat Mentzena - najmłodszy

Elektorat Karola Nawrockiego jest wyraźnie starszy (69 proc. jego potencjalnych wyborców ma co najmniej 55 lat, przy czym 46 proc. jest w wieku 65+), a elektorat Sławomira Mentzena – młodszy (72 proc. jego wyborców nie ukończyło jeszcze 45 roku życia, zaś najmłodszych, czyli w wieku 18-24 lata, jest wśród nich dwukrotnie więcej niż wśród ogółu dorosłych Polaków).

Wyborca Rafała Trzaskowskiego jest bardziej miejski niż ogół dorosłych Polaków. Wśród zwolenników Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena również większość stanowią mieszkańcy miast, ale jest ich mniej niż wśród całej dorosłej populacji Polski, a mieszkańcy wsi są nadreprezentowani.  


Duże miasta za Trzaskowskim

W elektoracie Rafała Trzaskowskiego najbardziej nadreprezentowany jest udział mieszkańców, co najmniej półmilionowych metropolii. Udział mieszkańców wsi w przypadku Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego jest identyczny, ale w przypadku mieszkańców miast zwolennicy Karola Nawrockiego pochodzą częściej z tych najmniejszych (do 19 999 mieszkańców), a zwolennicy Sławomira Mentzena z miast powyżej 100 tys. mieszkańców. 

Strukturę wykształcenia najbardziej zbliżoną do struktury ogółu dorosłych Polaków ma grupa wyborców Sławomira Mentzena. W elektoracie Rafała Trzaskowskiego znacznie mniej niż wśród ogółu dorosłych Polaków jest osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, a więcej – z wykształceniem wyższym, a wśród wyborców Karola Nawrockiego występuje nadreprezentacja osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, a znacznie mniej niż w populacji ogólnej jest wśród nich osób z wykształceniem wyższym i średnim. Aktywność zawodowa wyborców Rafała Trzaskowskiego jest podobna jak ogółu dorosłych Polaków: większość z nich (58 proc.) to osoby pracujące, a 42 proc. – bierne zawodowo. Aż 81 proc. zwolenników Sławomira Mentzena to osoby aktywne zawodowo, w tym rolnicy, a 61 proc. wyborców Karola Nawrockiego to osoby niepracujące, dominują osoby bierne zawodowo (59 proc., głównie emeryci i renciści.

Emeryci i renciści stanowią 54 proc. zamierzających w pierwszej turze wyborów prezydenckich zagłosować na Karola Nawrockiego, a tylko 26 proc. to osoby pracujące na podstawie umowy o pracę. Jedynie 8 proc. zwolenników Karola Nawrockiego prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, a 3 proc. to rolnicy.

Połowa wyborców Sławomira Mentzena to osoby zatrudnione na umowę o pracę, 17 proc. to prowadzący własną pozarolniczą działalność gospodarczą, a 5 proc. – rolnicy. Emerytów i rencistów jest 8 proc. Co dwudziesty wyborca Sławomira Mentzena jeszcze się uczy i nie pracuje zarobkowo. Największe grupy wśród elektoratu Rafała Trzaskowskiego stanowią zatrudnieni na umowę o pracę (39 proc.) oraz emeryci i renciści (35 proc.).

Zwolenników Rafała Trzaskowskiego prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest 14 proc., a 5 proc. jeszcze się uczy i nie pracuje zarobkowo. Satus majątkowy wyborców Karola Nawrockiego jest gorszy niż wyborców Rafała Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena. 

Elektorat Nawrockiego najbardziej zainteresowany polityką  

Największy poziom zainteresowania polityką mają wyborcy Karola Nawrockiego, a najmniejszy - Sławomira Mentzena. Ci ostatni  rzadziej niż wyborcy Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego brali udział w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Zdecydowaną większość elektoratów Karola Nawrockiego (87 proc.) i Sławomira Mentzena (68 proc.) stanowią osoby identyfikujące się z prawicą. Wśród zwolenników Karola Nawrockiego prawicowe poglądy bezwzględnie dominują, a w przypadku Sławomira Mentzena 20 proc. identyfikuje się z politycznym centrum. Połowa elektoratu Rafała Trzaskowskiego deklaruje poglądy lewicowe, co trzeci - centrum, a 17 proc. ma poglądy prawicowe.

64 proc. wyborów Rafała Trzaskowskiego w wyborach do Sejmu zagłosowało na listy KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni. Liczni są wśród nich wyborcy KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe (14 proc.) i KW Nowa Lewica (8 proc.). 90 proc. zwolenników Karola Nawrockiego w wyborach do Sejmu poparło KW Prawo i Sprawiedliwość. Wśród elektoratu Sławomira Mentzena po 24 proc. to wyborcy KW Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz KW Prawo i Sprawiedliwość. Wśród zwolenników Sławomira Mentzena są głosujący na KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe (11 proc.) oraz KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni (9 proc.).   


Wielu wyborców Trzaskowskiego chodzi do Kościoła

Wyborcy Karola Nawrockiego w 67 proc. deklarują praktyki religijne, a 7 proc. nie uczestniczy w ogóle. W elektoracie Rafała Trzaskowskiego 42 proc. nie praktykuje, ale 58 proc. bierze udział w praktykach religijnych, z czego 21 proc. robi to co najmniej raz w tygodniu. W praktykach religijnych uczestniczy 72 proc.) elektoratu Sławomira Mentzena, ale tylko 26 proc. robi, co najmniej raz w tygodniu. 28 proc. wyborców Sławomira Mentzena stanowią niepraktykujący. 

 

Fot. Karol Nawrocki/Rafał Trzaskowski/Sławomir Mentzen/PAP

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (53)

Inne tematy w dziale Polityka