na zdjęciu: Lotnisko Chopina w Warszawie. Stara część Terminala A po przebudowie. fot. Adrian Grycuk - praca własna, CC BY-SA 3.0 pl
na zdjęciu: Lotnisko Chopina w Warszawie. Stara część Terminala A po przebudowie. fot. Adrian Grycuk - praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Lotniska regionalne potrzebne jak nigdy dotąd. Ostatni rok był rekordowy

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Ruch lotniczy w Polsce nabiera tempa. W 2024 roku większość regionalnych lotnisk odnotowała spektakularne wzrosty liczby pasażerów. Historyczne rekordy padły m.in. w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Na tym tle wyraźnie odstają dwa porty, które jako jedyne w kraju zanotowały spadki.

Rekordowy rok na polskich lotniskach. Większość portów z imponującymi wzrostami liczby pasażerów

Rok 2024 okazał się wyjątkowo korzystny dla większości polskich lotnisk regionalnych. Lotnisko Chopina w Warszawie po raz pierwszy w historii przekroczyło barierę 20 milionów obsłużonych pasażerów. W ślad za stolicą idą inne duże porty – Kraków-Balice, Poznań-Ławica czy Katowice-Pyrzowice również zanotowały historyczne wyniki. Tylko dwa porty – Warszawa-Modlin oraz Olsztyn-Mazury – odnotowały wyraźne spadki liczby podróżnych.


Lotnisko Chopina z rekordem – ponad 21 milionów pasażerów

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że najwięcej podróżnych przybyło w 2024 roku na Lotnisku Chopina – 21,3 mln, co oznacza wzrost o 2,8 mln pasażerów względem 2023 roku. Dobrze wypadły także inne duże porty: Kraków-Balice obsłużył 11,1 mln pasażerów, a Poznań-Ławica zwiększył ruch o niemal 30 proc.


Spadki tylko w Modlinie i Olsztynie

Na tle ogólnego wzrostu wyróżniają się dwa porty, które straciły pasażerów. W Modlinie liczba podróżnych spadła o ponad 700 tys., a w Olsztynie – o ponad połowę. W obu przypadkach głównym powodem były ograniczenia oferowania ze strony przewoźników – Ryanaira i Wizz Aira.


Polska latem najczęściej latała do Wielkiej Brytanii i Włoch

W 2024 roku polscy podróżni najczęściej wybierali się do Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Te trzy kraje stanowiły największe kierunki podróży z Polski. Największy wzrost odnotowano w kierunku Hiszpanii – o 1,3 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej.

TW

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Ile osób obsłużyło Lotnisko Chopina w Warszawie w 2024 roku
  • Które regionalne porty lotnicze w Polsce osiągnęły rekordowe wyniki
  • Dlaczego Warszawa-Modlin i Olsztyn-Mazury straciły pasażerów
  • Jakie były najpopularniejsze kierunki lotów z Polski w 2024 roku
  • Jak zmienia się liczba pasażerów w stosunku do czasów przed pandemią

na zdjęciu: Lotnisko Chopina w Warszawie. Stara część Terminala A po przebudowie. fot. Adrian Grycuk - praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo