Źródło zdjęć Pixabay
Źródło zdjęć Pixabay

Rekordowe odszkodowanie w Polsce. Wszystko przez spóźnioną diagnozę

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Rekordowe 202 971 zł – tyle wyniosła najwyższa dotąd rekompensata przyznana z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Powodem było zbyt późne wykrycie raka krtani, które doprowadziło do trwałego kalectwa i utraty mowy u pacjenta. Łącznie Fundusz wypłacił już ponad 19 milionów złotych poszkodowanym chorym.

Coraz więcej pacjentów sięga po rekompensatę

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, działający przy Rzeczniku Praw Pacjenta, wypłacił już ponad 19 milionów złotych dla 318 pacjentów. Aż 99 proc. wnioskodawców zaakceptowało zaproponowaną kwotę, a średnia wysokość wypłaty wyniosła blisko 61 tys. zł. Najwięcej zgłoszeń dotyczy osób powyżej 56. roku życia, głównie z województw mazowieckiego i śląskiego.

Błędy medyczne, które najczęściej prowadzą do wypłat, dotyczą oddziałów ortopedycznych, chirurgii ogólnej, SOR-ów, położnictwa i chorób wewnętrznych.


Późna diagnoza raka krtani zakończyła się tragedią

Najwyższą dotąd rekompensację przyznano pacjentowi, u którego zbyt późno rozpoznano nowotwór krtani. Przez ponad 15 miesięcy nie wykryto rozwijającego się guza, mimo że pacjent zgłaszał objawy takie jak chrypka czy trudności z oddychaniem. Ostatecznie konieczna była całkowita laryngektomia, co skutkowało utratą mowy.

W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta opóźnienie wynikało z braku właściwej diagnostyki podczas wcześniejszego leczenia innego schorzenia. Poszkodowany otrzymał także zaświadczenie o prawie do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością.


Fundusz zamiast procesu sądowego

Fundusz Kompensacyjny umożliwia szybkie i pozasądowe uzyskanie odszkodowania, co jest korzystne zarówno dla pacjentów, jak i placówek medycznych. Dzięki zgłaszanym przypadkom możliwe jest także wyciąganie wniosków systemowych i poprawa jakości leczenia. To rozwiązanie nie tylko zmniejsza liczbę spraw sądowych, ale realnie wspiera chorych i ich rodziny w obliczu błędów medycznych.


TW

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Ile wynosiła najwyższa dotąd wypłata z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych
  • W jakich przypadkach pacjenci najczęściej ubiegają się o rekompensatę
  • Co doprowadziło do utraty mowy u pacjenta z rakiem krtani
  • Jakie korzyści daje pacjentom Fundusz Kompensacyjny zamiast drogi sądowej
  • Jak Fundusz wpływa na poprawę jakości opieki zdrowotnej w Polsce

na zdjęciu: lekarze podczas operacji, zdjęcie ilustracyjne. fot. Pixabay

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Rozmaitości