Końskie, 11.04.2025. Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Ekran na którym wyświetlana jest debata prezydencka w Końskich, 11 bm. (ad) PAP/Adam Kumorowicz
Końskie, 11.04.2025. Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Ekran na którym wyświetlana jest debata prezydencka w Końskich, 11 bm. (ad) PAP/Adam Kumorowicz

Debata kandydatów na prezydenta RP. Byli niemal wszyscy oprócz Mentzena

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 277
W piątek wieczorem w hali sportowej w Końskich odbyła się druga debata kandydatów na prezydenta RP. Wydarzenie zostało zorganizowane przez sztab Rafała Trzaskowskiego i transmitowane przez TVP, TVN i Polsat. Wzięli w niej udział niemal wszyscy liczący się kandydaci: Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, Szymon Hołownia, Magdalena Biejat, Joanna Senyszyn, Marek Jakubiak, Krzysztof Stanowski oraz Maciej Maciak.

Wcześniej tego samego dnia na miejskim rynku odbyła się debata organizowana przez TV Republika, w której Trzaskowski nie uczestniczył. Część kandydatów – m.in. Hołownia, Jakubiak, Senyszyn i Stanowski – przeniosła się z rynku do hali. Nową twarzą był Maciej Maciak, a formuła została rozszerzona na kilka godzin przed wydarzeniem.


Debata. Przepychanka przy wejściu i napięcia przed startem

Debata rozpoczęła się tuż przed godziną 21. Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki, który przyjął zaproszenie Trzaskowskiego, zgłosił przed rozpoczęciem problem z wpuszczeniem swojego sztabu do hali. Doszło do przepychanki, która została uchwycona przez kamery telewizyjne.

Prowadząca debatę zaznaczyła, że wydarzenie jest organizowane przez sztab Rafała Trzaskowskiego. Wypowiedź miała na celu przeciwdziałanie sugestiom, jakoby było to wydarzenie publiczne współorganizowane przez media państwowe.


Obowiązkowa służba wojskowa? Kandydaci niemal zgodni w debacie

Pierwsze pytanie dotyczyło przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Przeciwko temu pomysłowi opowiedzieli się niemal wszyscy kandydaci – Trzaskowski, Hołownia, Biejat, Senyszyn, Stanowski, Maciak oraz Nawrocki, który zaznaczył, że dobrowolna służba i rozwój rezerw to wystarczające środki. Tylko Marek Jakubiak był za – postulował przywrócenie poboru na okres od trzech do sześciu miesięcy.


Debata przedwyborcza. Trzaskowski chce kontroli na granicy z Niemcami

Jedną z ostrzejszych wymian zdań wywołało pytanie Karola Nawrockiego o migrację i zagrożenie pryszczycą. Rafał Trzaskowski zadeklarował, że opowiada się za wprowadzeniem kontroli na granicy z Niemcami. Jednocześnie skrytykował politykę migracyjną poprzedniego rządu PiS i zarzucił mu masowe wydawanie „lewym kanałem” wiz dla migrantów.

Nawrocki, broniąc się przed zarzutami, przypomniał, że jako prezes IPN był ścigany przez Rosję za likwidację sowieckich pomników. Z kolei Trzaskowski oskarżył kontrkandydata o powielanie propagandy Kremla, sugerując, że Unia Europejska jest odpowiedzialna za wojnę w Ukrainie.


Atom, węgiel, OZE – kandydaci o przyszłości energetycznej w debacie

W kwestiach energetycznych kandydaci prezentowali rozbieżne stanowiska. Rafał Trzaskowski wskazywał na potrzebę równowagi między energetyką jądrową, odnawialnymi źródłami i gazem jako źródłem przejściowym. Podkreślał, że obecny rząd odblokował środki z KPO na modernizację sieci energetycznych.

Karol Nawrocki i Marek Jakubiak bronili roli węgla. Nawrocki mówił o konieczności dalszego wydobycia przy jednoczesnym rozwijaniu atomu, Jakubiak podkreślał, że „Polska stoi węglem”, który wystarczy na 900 lat.

Magdalena Biejat postawiła na energię atomową jako fundament bezpieczeństwa energetycznego. Joanna Senyszyn oceniła, że Polska nie może dziś rezygnować z żadnego źródła energii. Szymon Hołownia zaproponował „polski miks energetyczny” oparty na wietrze, słońcu, atomie i biogazowniach.

Z kolei Krzysztof Stanowski zarzucił innym kandydatom wieloletnią nieskuteczność i ironicznie zapowiedział, że elektrownie atomowe będą „w co drugiej gminie, ale nie w tej, gdzie państwo mieszkają – tylko w tej obok”.


Kandydaci, którzy wzięli udział w debacie:

  • Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska)
  • Karol Nawrocki (popierany przez PiS)
  • Szymon Hołownia (Trzecia Droga)
  • Magdalena Biejat (Nowa Lewica)
  • Joanna Senyszyn (była posłanka SLD)
  • Marek Jakubiak (Wolni Republikanie)
  • Krzysztof Stanowski
  • Maciej Maciak

Druga debata w Końskich była bez wątpienia bardziej zróżnicowana niż ta wcześniejsza – zarówno pod względem reprezentacji politycznej, jak i podejścia do tematów. Widać było jednak wyraźne napięcia między głównymi kandydatami i ich sztabami.

na zdjęciu: Końskie, 11.04.2025. Wybory Prezydenta RP 2025 - kampania. Ekran, na którym wyświetlana jest debata prezydencka w Końskich, 11 bm. fot. PAP/Adam Kumorowicz

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj277 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (277)

Inne tematy w dziale Polityka