na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas uroczystości podpisania ustawy. fot. PAP/Leszek Szymański
na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas uroczystości podpisania ustawy. fot. PAP/Leszek Szymański

Stało się, prezydent podpisał. Dzięki reformie wzrosną świadczenia

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę reformującą system rynku pracy i działania urzędów pracy – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy przewidują m.in. wzrost zasiłku dla bezrobotnych, wprowadzenie pożyczki edukacyjnej oraz nowy model stażu zawodowego. Zmiany mają być odpowiedzią na potrzeby rynku i zostały ujęte w Krajowym Planie Odbudowy.

Zamiast starej ustawy – nowa reforma

Ustawa o rynku pracy zastępuje funkcjonującą od dwóch dekad ustawę o promocji zatrudnienia. W założeniu ma dostosować działanie instytucji rynku pracy do współczesnych wyzwań. Rząd liczy, że nowa wersja będzie skuteczniejsza i bardziej elastyczna.

Jedną z kluczowych zmian jest odejście od niższego zasiłku (80 proc. podstawowej stawki) dla osób z krótszym stażem pracy. Od teraz wszyscy bezrobotni uprawnieni do zasiłku – niezależnie od długości zatrudnienia – otrzymają 100 proc. świadczenia.


Urzędy pracy bliżej obywatela

Bezrobotni nie będą już przypisani do urzędu właściwego dla miejsca zameldowania. Będą mogli rejestrować się tam, gdzie faktycznie mieszkają. Pierwszeństwo w dostępie do wsparcia uzyskają m.in. osoby samotnie wychowujące dzieci oraz członkowie rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Zmienią się również zasady tworzenia Indywidualnych Planów Działania – będą one opracowywane tylko dla wybranych grup, np. osób młodych do 30. roku życia, długotrwale bezrobotnych czy tych zarejestrowanych przez ponad 120 dni.

Częstszy będzie kontakt pracownika urzędu z klientem – raz na 30 dni zamiast dotychczasowych 60.


„Staż plus” i cyfrowe kompetencje

Nowością jest wprowadzenie programu „staż plus”, który ma nie tylko umożliwiać zdobycie praktycznych umiejętności, ale i podnosić kwalifikacje. Stażyści dostaną dodatek do stypendium, a pracodawcy – premię. Zastąpi to dotychczasowe „przygotowanie zawodowe dorosłych”, które było wykorzystywane bardzo rzadko.

Osoby do 30. roku życia będą przechodzić ocenę umiejętności cyfrowych. W każdym urzędzie pracy pojawi się doradca specjalizujący się w pracy z młodymi.

Pożyczka edukacyjna i wsparcie dla starszych pracowników

Nowa ustawa wprowadza możliwość skorzystania z pożyczki edukacyjnej do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Środki będzie można przeznaczyć m.in. na szkolenia, studia podyplomowe, certyfikaty czy dalszą naukę. Po spełnieniu określonych warunków 20 proc. pożyczki może zostać umorzone.

Rozszerzono także dostęp do bonu na zasiedlenie – od teraz mogą o niego ubiegać się wszyscy bezrobotni, niezależnie od wieku. Podniesiono również wiek dziecka niepełnosprawnego, którego koszty opieki mogą zostać zrefundowane – z 16 do 18 lat.

Pracodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osób w wieku 50+ oraz poszukujących pracy kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. Dofinansowanie może wynosić do połowy minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.


Większa motywacja dla urzędników

Podniesiona zostanie również wysokość dodatku motywacyjnego dla pracowników publicznych służb zatrudnienia i Ochotniczych Hufców Pracy – z obecnych 600 zł do 1000 zł.

Na koniec – urzędy pracy mają stać się bardziej nowoczesne i zautomatyzowane, co ma usprawnić obsługę osób poszukujących zatrudnienia.

Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa o rynku pracy
  • Kto może liczyć na wyższy zasiłek dla bezrobotnych
  • Na czym polega program „staż plus” i kogo obejmuje
  • Jakie wsparcie przewidziano dla młodych oraz starszych osób poszukujących pracy
  • Jak działa pożyczka edukacyjna i kto może z niej skorzystać
  • W jaki sposób zmieni się działanie urzędów pracy i kontakt z klientami


na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda (C) podczas uroczystości podpisania ustawy. fot. PAP/Leszek Szymański

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Polityka