na zdjęciu: bankomat sieci Euronet w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. fot. Salon24.pl ©
na zdjęciu: bankomat sieci Euronet w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. fot. Salon24.pl ©

Trwa szturm na bankomaty. Europejczycy gorączkowo wypłacają gotówkę

Redakcja Redakcja Finanse osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
W całej Europie rośnie liczba osób wypłacających gotówkę z bankomatów. Przyczyną są rosnące obawy przed awariami systemów płatniczych, które mogą być skutkiem cyberataków lub napięć geopolitycznych. Holandia i Szwecja już oficjalnie zalecają posiadanie zapasu gotówki na kilka dni. W Polsce, mimo braku oficjalnych zaleceń, bankomaty przeżywają prawdziwe oblężenie.

Masowe wypłaty z bankomatów w wielu krajach UE

Temat bezpieczeństwa systemów bankowych zdominował ostatnie miesiące w debacie publicznej wielu państw. Holenderski Bank Centralny oraz szwedzkie instytucje nadzorcze jasno komunikują obywatelom, że gotówka może okazać się niezbędna w sytuacji awarii. Zalecenia są konkretne: miej w domu tyle pieniędzy, by przetrwać przynajmniej tydzień bez dostępu do konta.

W efekcie coraz więcej Europejczyków sięga po gotówkę, a bankomaty — szczególnie w większych miastach — opróżniane są znacznie szybciej niż zwykle. Nie chodzi tylko o starsze osoby – trend widoczny jest także wśród młodszych użytkowników, którzy do tej pory preferowali płatności cyfrowe.


Gotówka pożądana także w Polsce. Bankomaty uzupełniane non stop

Choć Narodowy Bank Polski nie wydał jeszcze żadnych oficjalnych zaleceń, dane mówią same za siebie. Według NBP, liczba wypłat gotówki w Polsce wzrosła w ostatnich miesiącach o 35 proc., a w największych aglomeracjach nawet o 40 proc. Bankomaty w niektórych dzielnicach Warszawy, Krakowa czy Wrocławia są uzupełniane nawet kilka razy dziennie.

Niektóre banki decydują się na zwiększenie dziennych limitów wypłat z bankomatów, a także rozważają wydłużenie godzin pracy placówek. Wszystko po to, by sprostać nowemu zapotrzebowaniu klientów.


Płatności bezgotówkowe to nie wszystko. Bankomaty nadal kluczowe

Jeszcze na początku 2024 roku aż 95,3 proc. operacji kartami w Polsce stanowiły płatności bezgotówkowe. Dziś jednak trend ten zaczyna się odwracać. Eksperci finansowi przypominają, że choć nie warto trzymać dużych sum w domu, posiadanie zapasu na kilka dni — w gotówce i najlepiej w różnych walutach — może być rozsądnym krokiem.

Doradcy ekonomiczni coraz częściej zalecają tzw. „dywersyfikację fizyczną” – część oszczędności warto mieć w formie gotówki, by uniknąć całkowitej zależności od infrastruktury cyfrowej.


Z tego artykułu dowiedziałeś się:

  • Dlaczego Europejczycy coraz częściej wypłacają gotówkę z bankomatów
  • Jakie rekomendacje dotyczące posiadania gotówki wydały Holandia i Szwecja
  • Jak wygląda sytuacja wypłat gotówki z bankomatów w Polsce
  • Jak banki reagują na rosnące zapotrzebowanie na gotówkę
  • Czy posiadanie gotówki w domu jest obecnie uznawane za rozsądne
  • Jakie kwoty i waluty zalecają eksperci do trzymania na wypadek awarii systemów płatniczych

na zdjęciu: bankomat sieci Euronet w Warszawie. Zdjęcie ilustracyjne. fot. Salon24.pl ©

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj22 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (22)

Inne tematy w dziale Gospodarka