Unia Europejska i USA wstrzymują nakładane cła na 90 dni. Komisja Europejska liczy na rozmowy z administracją Donalda Trumpa - poinformowała Ursula von der Leyen. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń z 10 kwietnia.
Wstrzymane cła na linii USA-UE
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że Unia Europejska wstrzyma na 90 dni wprowadzenie ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. To odpowiedź na podobną decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa, który zawiesił podwyższenie taryf celnych.
Von der Leyen podkreśliła, że Unia chce dać szansę negocjacjom, ale zaznaczyła, że jeśli rozmowy nie przyniosą rezultatów, cła odwetowe wrócą. Rzecznik KE Olof Gill przyznał, że mimo wstrzymania działań UE, amerykańskie cła na stal, aluminium i auta wciąż obowiązują, ale Unia nie chce zaogniać sytuacji.
Giełdy w euforii po decyzji Trumpa
Czwartkowe notowania na głównych parkietach europejskich i azjatyckich rozpoczęły się imponującymi wzrostami. To efekt decyzji Trumpa o wstrzymaniu ceł, która została pozytywnie odebrana przez rynki finansowe.
Frankfurt (DAX) i Paryż (CAC) zanotowały wzrosty powyżej 5 proc. Liderem w Europie była Kopenhaga (+7 proc.), natomiast Warszawski WIG zyskał ok. 3,5 proc. W Azji dominowały wzrosty w Tokio (Nikkei +9,13 proc.) i Tajpej (Taiex +9,25 proc.) Giełdy chińskie pozostały w tyle – Szanghaj zyskał tylko 0,86 proc., a Hang Seng 1,89 proc.
Polska pamięta o Smoleńsku
W całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Obchody są nie tylko w Warszawie.
W miastach takich jak Kraków, Białystok, Lublin, Katowice, Gdańsk, Kołobrzeg, Gorzów Wielkopolski, Kalisz, Poronin, Rzeszów czy Kielce składano kwiaty, zapalano znicze i odczytywano nazwiska ofiar. W wielu miejscach uroczystości miały charakter ekumeniczny. Politycy zaznaczali potrzebę pamięci i jedności ponad podziałami, choć nie brakowało głosów o tym, jak katastrofa podzieliła społeczeństwo. – Na kłamstwie smoleńskim zbudowano całą ideologię – grzmiał marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Reforma szpitalnictwa wstrzymana
Projekt reformy szpitalnictwa został wycofany z obrad rządu i ponownie skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Powodem jest przepis zakładający likwidację tzw. systemu uproszczonego dla lekarzy spoza UE – bez prawa wykonywania zawodu wydawanego przez izbę lekarską.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna tłumaczy, że zmiana ma związek z nadużyciami (m.in. receptomaty) i brakiem nadzoru nad lekarzami. Zapewnia, że reforma ma poparcie premiera i zostanie przyjęta w „wersji soft”.
Reforma jest „kamieniem milowym” w Krajowym Planie Odbudowy, a jej celem jest m.in. konsolidacja szpitali, możliwość leczenia jednodniowego oraz uproszczenie dostępu do specjalistów.
CBOS: Polacy akceptują pracę cudzoziemców
93 proc. Polaków akceptuje podejmowanie pracy przez cudzoziemców, a 58 proc. uważa, że powinni mieć prawo do każdego rodzaju zatrudnienia – wynika z sondażu CBOS. Z kolei 29 proc. badanych codziennie styka się z obcokrajowcami w pracy lub w usługach Zatrudnianie cudzoziemców deklaruje 14 proc. respondentów
Największe poparcie dla pracy obcokrajowców wyrażają mieszkańcy dużych miast i osoby o wysokich dochodach. Według danych ZUS w Polsce pracuje 1,2 mln cudzoziemców, głównie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji.
Wypadek profesora Bralczyka. Językoznawca w szpitalu
W środę po południu w województwie mazowieckim doszło do wypadku samochodowego, w którym ucierpiał prof. Jerzy Bralczyk, znany językoznawca i autor wielu książek. Jechał na spotkanie z czytelnikami do Gminnego Ośrodka Kultury w Nowinach.
Do zdarzenia doszło podczas zawracania jednego z pojazdów. Prof. Bralczyk, jako pasażer, został przewieziony do szpitala z ogólnymi obrażeniami ciała. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Organizatorzy odwołali wydarzenie i wyrazili nadzieję na jego przełożenie.
Fot. Donald Trump, prezydent USA/Ursula von der Leyen, szefowa KE/PAP/EPA
Red.
Inne tematy w dziale Polityka