Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nieprawomocnie odbiera koncesję na nadawanie Republice i wPolsce24. Oznacza to, że telewizje mogą zniknąć z multipleksu, co w efekcie przełoży się na drastyczny spadek widowni, wpływu na rynku i zarobków z reklam.
Sąd nieprawomocnie odbiera koncesję Republice! Największa telewizja informacyjna w Polsce może zniknąć z MUX - napisał Michał Rachoń, dyrektor programowy Republiki, na portalu X.
Zaskarżona koncesja Republiki i wPolsce24
W czerwcu 2024 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała dwa miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej stacjom TV Republika oraz wPolsce24. Wniosek węgierskiej firmy TV2 Média oraz spółki Polskie Media P.S.A. z Grupy MWE Networks, która ubiegała się o koncesję dla kanału Polska24, został odrzucony. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje u konkurencji i szybko przeniosła się na drogę sądową.
Tuż po decyzji KRRiT, członek Rady prof. Tadeusz Kowalski poinformował o - w swojej opinii - nieprawidłowościach, wskazując m.in. na brak wystarczającej analizy wniosków oraz zignorowanie niektórych opinii ekonomicznych. Z kolei Grupa MWE Networks, która złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zarzuca regulatorowi naruszenie prawa i zasad postępowania administracyjnego.
Wyrok WSA ws. koncesji dla Republiki i wPolsce24
Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną decyzję KRRiT. Zasądził też od przewodniczącego KRRiT na rzecz skarżących kwotę 10 tys. 480 złotych na rzecz skarżących. Jak mówiła sędzia, decyzja jest nieprawomocna i nie ma związku z poglądami, a sytuacją finansową Republiki w trakcie nadawania koncesji przez KRRiT.
Jak powiedziała sędzia, do czasu prawomocnego orzeczenia nic w zakresie koncesji dla prawicowych stacji się nie zmieni.
Red.
Inne tematy w dziale Kultura