Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami branży motoryzacyjnej, by omówić skutki decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o 25-procentowych cłach na import samochodów i części z UE. Zapraszamy na przegląd newsów z 8 kwietnia.
Tusk po spotkaniu z branżą motoryzacyjną ws. ceł
- Musimy szukać rozwiązań, które złagodzą skutki tych decyzji, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim - oświadczył Donald Tusk po spotkaniu z branżą motoryzacyjną. Jak zapewnił, już zaalarmował szefową KE Ursulę von der Leyen.
Minister finansów Andrzej Domański zauważył, że cła mogą znacząco wpłynąć na światową gospodarkę. - Widzimy już reakcje na giełdach, spadające indeksy i ceny surowców – powiedział. Z kolei minister przemysłu Marzena Czarnecka przypomniała, że części samochodowe produkowane w Polsce i trafiające do USA są warte 311 mln dolarów rocznie.
Prezes PZPM Jakub Faryś oraz Tomasz Bęben ze Stowarzyszenia Dystrybutorów apelowali o utworzenie specjalnego zespołu ds. wsparcia sektora. - Bez wspólnego działania z UE nie będziemy równorzędnym partnerem dla Trumpa - ostrzegł Bęben.
"Amerykanie zapewniają, że zostają"
Dowództwo Armii USA w Europie i Afryce ogłosiło relokację sprzętu i personelu wojskowego z Jasionki – jednego z kluczowych hubów logistycznych NATO od początku wojny w Ukrainie. Rzecznik armii Dave Overson zaznaczył, że zmiana była planowana od miesięcy i nie oznacza wycofania sił z Polski.
– Wojska USA pozostają w Polsce, ale będą rozmieszczone w innych bazach – zapewniał minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że Jasionkę przejmą Norwegowie lub Niemcy, a rola Polski jako gospodarza i sojusznika NATO pozostaje niezmieniona.
Według stacji NBC Pentagon rozważa redukcję sił w Europie Wschodniej nawet o 10 tys. żołnierzy. Tusk zaznaczył, że ma nadzieję, iż złożone przez Amerykanów zapewnienia się zrealizują.
MON: Rewolucja w inwestycjach obronnych armii
Na wtorkowym posiedzeniu rządu przyjęto projekt ustawy upraszczającej procedury związane z kluczowymi inwestycjami dla obronności kraju. – To rewolucja, na którą czekali żołnierze i obywatele – ogłosił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Projekt obejmuje m.in. inwestycje w ramach programu Tarcza Wschód, budowę magazynów, jednostek i poligonów oraz rozbudowę przemysłu zbrojeniowego. Kluczowe zmiany to rezygnacja z wielu zgód środowiskowych, skrócenie procesów administracyjnych i możliwość wywłaszczeń z odszkodowaniem.
Zamiast tysięcy stron dokumentów, po zmianie wystarczy kilkadziesiąt - zachwalała pomysł MON. Projekt zakłada też rezygnację z Prawa zamówień publicznych w inwestycjach strategicznych.
Wraca sprawa morderstwa ks. Popiełuszki
Po raz pierwszy od wielu miesięcy może dojść do przełomu w sprawie prowokacji SB z 1983 roku wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że 87-letni Adam P., były zastępca dyrektora Departamentu IV MSW, zostanie przesłuchany w swoim miejscu zamieszkania. To właśnie on – według IPN – nadzorował operację, która zakończyła się podrzuceniem do mieszkania księdza m.in. granatów i ulotek.
Proces dotyczy także trzech innych funkcjonariuszy SB – Grzegorza P., Pawła N. i Waldemara O. (ostatni zmarł w 2023 r.) – skazanych wcześniej za morderstwo ks. Popiełuszki w tzw. procesie toruńskim.
IPN ocenia działania funkcjonariuszy jako zbrodnię przeciwko ludzkości, będącą częścią szerszej operacji represji wobec duchownego, który był symbolem oporu wobec reżimu PRL.
Fot. Premier Donald Tusk na spotkaniu z branżą motoryzcyjną w KPRM/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka