Rekord świata jednak nie dla Polski. Odwiert w Szaflarach zakończony

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
W małopolskich Szaflarach zakończony odwiert geotermalny na głębokości 6103,2 m. Gdyby udało się jeszcze przebić przez kilometr, byłby to rekord świata. Inwestycja ma przynieść korzyści badawcze i eksploatacyjne dla regionu.

Odwiert w Szaflarach nie będzie najgłębszy na świecie

Projekt miał ambitny cel: osiągnięcie głębokości 7,1 km i dotarcie do źródła wody termalnej o temperaturze przekraczającej 150°C. Dzięki temu odwiert w Szaflarach miałby szansę wyprzedzić obecnego rekordzistę, fiński Otaniemi (6,4 km). Ostatecznie jednak z powodu licznych problemów technicznych, zdecydowano o zakończeniu prac na poziomie 6103,2 m.

Jak poinformował wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, decyzję o wstrzymaniu dalszego wiercenia podjęły komisje ekspertów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Główną przyczyną były względy bezpieczeństwa – napotkano bardzo twarde formacje skalne, a także problemy techniczne, w tym awarię głównego silnika wiertni i zerwanie przewodu na głębokości 6096 m. 


Dwa poziomy wodonośne, ogromny potencjał energetyczny

Mimo nieosiągnięcia zakładanej głębokości, odwiert Bańska PGP-4 spełnił swoje kluczowe cele. Udało się potwierdzić obecność dwóch warstw wodonośnych – pierwszej na głębokości około 3 km, z temperaturą 85°C, oraz drugiej, znacznie gorętszej, na poziomie 5 km, gdzie temperatura wody sięga 120°C.

To właśnie ta głębsza warstwa ma największy potencjał do wykorzystania w celach energetycznych. Według wójta, w przyszłości może zasilać ciepłem cztery miejscowości gminy Szaflary oraz pobliski Nowy Targ.

Badania i planowanie systemu geotermalnego na Podhalu

W najbliższych dwóch miesiącach prowadzone będą szczegółowe badania fizykochemiczne i termiczne wód geotermalnych. Na ich podstawie powstanie model wykorzystania zasobów termalnych na całym Podhalu. Celem jest stworzenie zrównoważonego systemu eksploatacji, który nie doprowadzi do wyczerpania złóż.

Choć projekt napotkał na szereg trudności technicznych, gmina Szaflary jako inwestor nie poniesie dodatkowych kosztów. Inwestycję o wartości 132 mln zł zrealizowano w formule "pod klucz” we współpracy z firmą UOS Drilling S.A., a całość sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.   


Fot. Odwiert geotermalny w Szaflarach/arch. PAP

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo