Nowy lider w wyścigu o kupno TVN. Otoczenie Tuska jest pełne obaw

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 63
Michał Sołowow złożył najwyższą ofertę kupna TVN - tak wynika z informacji opublikowanych w poniedziałek przez "Gazetę Wyborczą". Najbogatszy Polak, znany z inwestycji w branżę chemiczną, budowlaną i energetyczną, wyrasta tym samym na lidera wśród potencjalnych nabywców jednej z najważniejszych grup medialnych w Polsce. Według gazety, TVN w rękach Sołowowa nie jest zbyt korzystna z punktu widzenia Donalda Tuska. Są też obawy, że po zmianie władzy nowa koalicja wykorzysta to, co zrobił premier, by "opchnąć" stację konserwatywnemu biznesowi.

TVN na sprzedaż w trzech pakietach

Właściciel TVN – Warner Bros.Discovery – oferuje sprzedaż trzech odrębnych pakietów: pakiet TVN (obejmujący m.in. TVN24), pakiet kanałów tematycznych na licencji Warner Bros. Discovery (np. Discovery Channel, HGTV, TLC), udziały w Canal+ Polska (32 proc. akcji poprzez spółkę TVN Media). "Z nieoficjalnych informacji wynika, że Sołowow zainteresowany jest pakietem pierwszym i drugim. Z kolei Wirtualna Polska jest zainteresowana samym TVN, czyli tylko pakietem pierwszym (reszta jest dla nich nieopłacalna)" - pisze najnowsza "Gazeta Wyborcza”.  

W wyścigu o TVN uczestniczy także konsorcjum ok. 30 polskich inwestorów skupionych wokół Wirtualnej Polski. W ostatnich dniach do gry dołączył nowy gracz – Ringier Axel Springer Polska (RASP), właściciel m.in. Onetu, "Faktu” i "Newsweeka”, który w konsorcjum z funduszem private equity CVC Capital Partners (głównym akcjonariuszem Żabki) rozważa złożenie oferty zakupu. 


RASP politycznie wygodny, kampanijnie ryzykowny

– Że taki podmiot się zgłosił, to się nie zdziwiłem. Zdziwiłem się, że nastąpiło to teraz, bo jest bardzo późno na taki zryw do biegu. Poprosili w zeszłą niedzielę o papiery. Nie mieli nawet jeszcze doradcy inwestycyjnego ani kancelarii prawnej, a to w tej sytuacji jest standard. Wygląda to tak, jakby ktoś ich poprosił o udział – mówi jeden z informatorów cytowanych przez "Wyborczą". Na pytanie, kto mógłby za tym stać, rozmówca gazety odpowiada wymijająco: "To pan powiedział”, gdy dziennikarz zasugerował rząd jako możliwego inspiratora. 

Drugi informator gazety wskazuje jednak na inną interpretację: jego zdaniem sprzedaż TVN konsorcjum RASP–CVC mogłaby być nie na rękę obecnemu rządowi, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Wówczas PiS grzmiałoby, że rząd Tuska sprzedał TVN celowo Niemcom, co stanowiłoby paliwo w kampanii dla prawicy.

Z kolei Sołowow nie jest zbyt korzystną opcją dla obecnego rządu. Pamięta się mu kontrakty zawierane z Orlenem za czasów prezesury Daniela Obajtka, choćby w temacie małych reaktorów atomowych SMR.  

Fuzja Onetu i TVN

Według informacji dziennika z Czerskiej, RASP i CVC planują fuzję Onetu i TVN, tworząc medialnego giganta, który miałby silną pozycję zarówno w internecie, jak i w telewizji. RASP nie planuje jednak wnosić gotówki: wkładem do transakcji miałby być Onet, co może być problematyczne ze względu na wycenę aktywa.

CVC, jako fundusz inwestycyjny, kieruje się wyłącznie rentownością. – A co, jak za parę lat u władzy będzie Kaczyński z Mentzenem? Na podstawie prawa Tuska o strategicznych spółkach, sprzedadzą to swoim ludziom. Nie będzie ani prodemokratycznego Onetu, ani TVN. Model orbanowski – kwituje informator "Wyborczej".   


Fot. Siedziba TVN/Wikipedia

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj63 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (63)

Inne tematy w dziale Kultura