Zwolnienia grupowe w natarciu. Przed nami kolejna fala

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
Coraz większa liczba zwolnień grupowych to efekt nie tylko zwiększonych kosztów energii i rosnących kosztów pracy. Płacimy cenę za coś jeszcze.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2024 roku była największa od wybuchu pandemii liczba zwolnień grupowych, zarówno zgłoszonych, jak i zrealizowanych. Potwierdzają to wyliczenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej (MRPiPS), które pokazują, że pracodawcy zgłosili i zrealizowali plany zwolnień grupowych obejmujące 37,3 tys. pracowników. To wzrost w porównaniu z 2023 r., kiedy to planowano zwolnić 30,6 tys. osób. 


Dramat ludzi, dramat miast

Liczono na to, że w tym roku sytuacja się uspokoi, ale niestety tak się nie stało. Statystyki (MRPiPS) pokazują, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2025 r. roku (nowszych danych nie ma) zgłoszono zwolnienia grupowe obejmujące łącznie 14,8 tys. pracowników. W porównaniu z tym, co było rok temu, to wzrost o 300 proc. Ponadto 7,7 tys. osób już straciło pracę. Sytuacji nie poprawia fakt, że wprawdzie w lutym zapowiedzianych zwolnień grupowych było trochę mniej niż rok wcześniej, bo jednocześnie liczba zrealizowanych zwolnień - 5,7 tys. osób - była aż o 250 proc. większa niż przed rokiem.

Zwolnienia grupowe to nie tylko dramat każdej osoby tracącej pracę, ale również wielki problem dla miejscowości, zwłaszcza tych mniejszych, w których się odbywają, kiedy firma redukująca zatrudnienie jest największym pracodawcą w mieście. Tak właśnie dzieje się w przypadku Fabryk Łożysk Tocznych- Kraśnik S.A, gdzie pracę ma stracić aż 310 osób, czyli co trzecie zatrudniony. Zwolnienia zostały zgłoszone do Powiatowego Urzędu Pracy i już się rozpoczęły.

Kolejne osoby pracę będą tracić do czerwca. Jak mówi Krzysztof Staruch, burmistrz Krasnika to dramat nie tylko osób tracących pracę, ale całego Kraśnika, liczącego około 33 tys. mieszkańców. Włodarz miasta wyjaśnia, że „fabryka jest ważnym elementem miastotwórczym”. Będzie mniej miejsc pracy, także w firmach współpracujących, mniej podatków i mniej powodów do tego, żeby młodzi zostawali na miejscu.

Najczęściej bezpośrednimi powodami zwolnień grupowych są rosnące koszty energii i pracy. Jest jednak jeszcze jedna ważna przyczyna. Eksperci nazywają ją odroczoną restrukturyzacją. Przestają właśnie działać narzędzia, dotacje i ulgi, które wprowadzono dla firm najpierw, gdy pojawiła się pandemia, a potem, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. Firmy mają coraz wyższe koszty i zaczynają je ciąć. Nie wiadomo też, jak w dłuższej perspektywie, na sytuację wpłyną cła nakładane przez USA. 


Prawie milion bezrobotnych

Pocieszające jest to, że przynajmniej na razie zwolnienia grupowe nie wpływają negatywnie na rynek pracy. (MRPiPS) poinformowało , że stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2025 r. najprawdopodobniej spadła do 5,3 proc. W lutym wynosiła 5,4 proc. W końcu marca 2025 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 831,3 tys. bezrobotnych.

Resort przekazał, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych spadła o ponad 15 tys. osób (o 1,8 proc.). Rok do roku liczba bezrobotnych wzrosła o nieco ponad 9 tys. osób (1,1 proc.). Dodał, że szacowana przez resort stopa bezrobocia rejestrowanego najprawdopodobniej w marcu 2025 r. spadła do 5,3 proc., czyli była 0,1 punktu procentowego niższa niż w lutym, i nie zmieniła się w porównaniu do marca 2024 r.

MRPiPS podkreśliło, że o faktycznej wartości stopy bezrobocia zdecyduje ostateczna liczba pracujących, jaką GUS przyjmie do obliczeń tego wskaźnika (resort przyjął wielkość z lutego). Ponadto minimalnie zmienić się może ostateczna liczba bezrobotnych. Szacunki są takie, ze stopa bezrobocia w marcu br. w porównaniu do lutego 2025 r. spadła w 10 województwach (w 6 nie zmieniła się) i w ok. 70 proc. powiatów w Polsce, w tym również w ponad połowie powiatów, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej.  


Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj38 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (38)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo