Mimo że na świecie rośnie liczba osób w pełni zaangażowanych w wykonywane obowiązki, w Polsce odnotowano spadek. Według raportu ADP „People at Work 2025” zaledwie 15 proc. pracowników deklaruje pełne zaangażowanie – to jeden z najgorszych wyników w Europie.
Globalny wzrost, polski spadek
Międzynarodowe badanie ADP Research „People at Work 2025” pokazuje, że niemal co piąty pracownik na świecie ocenia się jako w pełni zaangażowany w pracę. To najlepszy od dziesięciu lat wynik. Odsetek zaangażowanych pracowników rośnie już trzeci rok z rzędu.
Niestety, w Polsce zaangażowanie deklaruje tylko 15 proc. badanych – to spadek o 3,7 punktu procentowego w ciągu roku. Smutnego obrazu dopełnia fakt, że zaledwie 13 proc. pracowników w naszym kraju jest zadowolonych z jakości swojego zespołu.
– Zaangażowanie przekłada się na jakość pracy. Ważna jest motywacja i dopasowanie jej do konkretnej osoby. Wyniki badania pokazują, że warto, by szefowie firm, menedżerowie i działy HR stale rozwijały metody motywowania, budowania ścieżek kariery i wszystkiego, co sprawia, że pracownikom „chce się chcieć”. Jeśli nie będzie zaangażowania, nasza gospodarka nie będzie konkurencyjna – mówi Salon24 Anna Gołębicka, współzałożycielka Human Answer Institute i ekspertka Centrum im. Adama Smitha.
Elastyczność i autonomia zwiększają zaangażowanie
ADP Research od dekady monitoruje poziom zaangażowania pracowników. W badaniu to pojęcie rozumiane jest jako stan, w którym ludzie wykonują swoją pracę najlepiej jak potrafią i w sposób zrównoważony – czyli bez ryzyka wypalenia i z przewidywalnym poziomem emocjonalnym. Wyniki pokazują, że istnieje silny związek między zaangażowaniem a produktywnością i lojalnością wobec pracodawcy.
– Według naszego badania globalny odsetek zaangażowanych pracowników wynosi 19 proc. To o 5 punktów więcej niż najniższy dotąd poziom, odnotowany podczas pandemii – podkreśla Mary Hayes, dyrektor ds. badań People & Performance w ADP Research.
Z badania wynika, że 56 proc. zatrudnionych na świecie pracuje stacjonarnie (wzrost o 2 pp. r/r), 12 proc. zdalnie (spadek o 1 pp.), a 32 proc. w trybie hybrydowym (spadek o 2 pp.). W Polsce: 58 proc. pracuje stacjonarnie, 13 proc. zdalnie, a 29 proc. hybrydowo. Co ciekawe, to właśnie osoby mające pełną swobodę wyboru miejsca i trybu pracy deklarują największe zaangażowanie – niezależnie od tego, czy ostatecznie pracują zdalnie, czy z biura.
– W ostatnich latach środowisko pracy przeszło transformację. Globalne bezrobocie zbliża się do rekordowo niskiego poziomu, a pracodawcy mają nowe metody wspierania pracowników. Oba te czynniki przyczyniły się do wzrostu zaangażowania na świecie – tłumaczy Nela Richardson, główna ekonomistka ADP.
Polska w ogonie Europy
Wyniki badania pokazują również wpływ czynników społeczno-politycznych i kulturowych. Najwyższe wskaźniki zaangażowania odnotowano w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki (25 proc.). Rekordzistami są RPA (31 proc.), Nigeria (30 proc.) i Brazylia (27 proc.). Najniższe wyniki występują w Europie – średnio 17 proc., a w Polsce 15 proc., co oznacza drugi największy spadek w skali globalnej. W Czechach zaangażowanie deklaruje tylko 13 proc. pracowników.
W zawodach, które nie pozwalają na pracę zdalną, zaangażowanie można budować w inny sposób – np. przez wspieranie pracy zespołowej. 90 proc. ankietowanych deklaruje pracę w zespołach. Wśród tych, którzy dobrze oceniają swój zespół, aż 52 proc. czuje się zaangażowanych. Gdy relacje są złe, odsetek ten spada do zaledwie 10 proc.
W Polsce tylko 13 proc. pracowników pozytywnie ocenia swój zespół – to jeden z najsłabszych wyników na świecie, obok m.in. Indii (33 proc.) i Egiptu (39 proc.).
Tomasz Wypych
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Ile procent Polaków deklaruje dziś pełne zaangażowanie w pracy
- Jak wypada Polska na tle innych krajów Europy i świata w badaniu ADP
- Dlaczego autonomia i tryb pracy mają wpływ na motywację pracowników
- Jakie znaczenie dla zaangażowania ma ocena jakości zespołu, w którym pracujemy
- Co mogą zrobić pracodawcy, by poprawić zaangażowanie swoich pracowników
na zdjęciu: praca w biurze, zdjęcie ilustracyjne. fot. Phil Whitehouse - Flickr, CC BY 2.0
Inne tematy w dziale Społeczeństwo