Niepewność geopolityczna i globalna elektryfikacja windują ceny surowców
Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek z niepewnością geopolityczną i gospodarczą, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Z kolei cła i zmiany klimatu będą najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.
Megatrendy kształtują przyszłość rynku metali
Na rynku metali w ostatnim czasie można zaobserwować wzrost cen aluminium, które kosztuje o 4 proc. więcej niż na przełomie roku, oraz skokowy wzrost cen miedzi, która od początku roku podrożała o kilkanaście procent. W pierwszej połowie marca ceny gazu ziemnego w Europie osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat. Na ceny stali i aluminium wpływ będą miały cła nałożone przez Donalda Trumpa i odwetowo przez inne kraje, ale są to czynniki jednorazowe – podobnie jak problemy chińskiej gospodarki, związane ze spadkiem zapotrzebowania na surowce budowlane.
– Elektryfikacja świata w najbliższych latach zwiększy zapotrzebowanie na energię elektryczną. Elektryczność będzie kluczowym zasobem, który musi być przesyłany – potrzeba więc miedzi, aluminium, ale także energii do produkcji. Tu z kolei niezbędny jest węgiel, od którego jednak chcemy być zależni w mniejszym stopniu, dlatego możemy korzystać z gazu ziemnego. Popyt na gaz w najbliższych latach wzrośnie, co wpłynie na jego ceny, szczególnie w USA, gdzie historycznie były one bardzo niskie. Zmiany w energetyce wpłyną więc korzystnie na ceny gazu, aluminium, miedzi i niektórych metali wykorzystywanych w akumulatorach. Można się spodziewać, że te trendy będą kontynuowane – przewiduje Ole Hansen.
Rolnictwo też drożeje – wpływ zmian klimatu na ceny żywności
W przeciwieństwie do surowców energetycznych i przemysłowych popyt na produkty rolne jest względnie stały i łatwy do przewidzenia. W ciągu ostatnich kwartałów światowe ceny żywności ustabilizowały się po ogromnym skoku w 2022 roku. Jednak w ostatnich miesiącach wystąpiły oznaki ponownego trendu zwyżkowego. W zeszłym i bieżącym roku obserwowaliśmy zdecydowany wzrost cen kakao i kawy, na co wpływ miały niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej (kakao) oraz Brazylii i Wietnamie (kawa).
Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen pszenicy i kukurydzy – sektor zbóż zaczyna się odbudowywać po niemal trzyletnim spadku. Indeks żywności FAO zwiększył się w lutym, głównie z powodu wzrostu cen cukru, produktów mleczarskich oraz olejów roślinnych. Zdaniem Olego Hansena coraz częstsze wahania pogody będą prowadziły także do wahań cen głównych towarów żywnościowych.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Dlaczego na początku 2025 roku wzrosły ceny surowców takich jak miedź, gaz czy aluminium
- Jakie globalne megatrendy wpływają na długoterminowy wzrost popytu na metale
- Jak elektryfikacja gospodarki zwiększa zapotrzebowanie na energię i surowce
- Dlaczego zmiany klimatyczne wpływają na ceny produktów rolnych na świecie
TW
na zdjęciu: połączenie najgłębszego szybu Polskiej Miedzi GG-1 (1348 m) z kopalnią ZG Rudna. fot. PAP/Maciej Kulczyński
Komentarze
Pokaż komentarze (21)