Wzrost zapotrzebowania na energię i metale związany z elektryfikacją oraz napięciami geopolitycznymi stwarza szansę dla polskiej gospodarki. Szczególnie w kontekście miedzi, której jesteśmy jednym z głównych producentów na świecie.
Niepewność geopolityczna i globalna elektryfikacja windują ceny surowców
Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen niektórych surowców. Podrożało nie tylko złoto, ale także gaz, miedź czy aluminium. Ma to związek z niepewnością geopolityczną i gospodarczą, a także z postępującą elektryfikacją i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Z kolei cła i zmiany klimatu będą najmocniej wpływać na notowania surowców rolnych. Po kilku miesiącach stabilizacji już wzrosły ceny pszenicy i kukurydzy.
– Dotychczas w bieżącym roku można było obserwować wzrost we wszystkich sektorach towarów: od energetycznego po rynek metali i rolnictwo. Niepewność handlowa ma wieloaspektowy wpływ na rynki. Na przykład w przypadku rynku metali występuje potrzeba bezpiecznych inwestycji, ale także przechowywania zasobów w niewielkiej odległości i korzystania z nich ze względu na załamanie globalnych relacji handlowych. Następnie mamy takie sektory jak energetyczny, gdzie USA zdecydowanie oczekują niższych cen. Mogłoby to mieć jednak negatywny wpływ na produkcję, skąd wynikają pewne tarcia. Na rynku rolniczym USA są głównym eksporterem kukurydzy i soi do Chin, co może być przyczyną działań odwetowych Chin wobec USA po wprowadzeniu ceł na import – mówi agencji informacyjnej Newseria Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynku surowców w Saxo.
Megatrendy kształtują przyszłość rynku metali
Na rynku metali w ostatnim czasie można zaobserwować wzrost cen aluminium, które kosztuje o 4 proc. więcej niż na przełomie roku, oraz skokowy wzrost cen miedzi, która od początku roku podrożała o kilkanaście procent. W pierwszej połowie marca ceny gazu ziemnego w Europie osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat. Na ceny stali i aluminium wpływ będą miały cła nałożone przez Donalda Trumpa i odwetowo przez inne kraje, ale są to czynniki jednorazowe – podobnie jak problemy chińskiej gospodarki, związane ze spadkiem zapotrzebowania na surowce budowlane.
Patrząc długoterminowo, trzeba wziąć pod uwagę tzw. megatrendy, np. zmiany w energetyce wynikające z odchodzenia od węgla. Spowoduje to zapotrzebowanie na inne źródła energii i komponenty potrzebne do ich eksploatacji. Przejście na czystsze źródła i działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu napędzają popyt na kluczowe metale, takie jak miedź, niezbędna w sieciach i pojazdach elektrycznych oraz do magazynowania energii. Inny istotny surowiec to aluminium, szeroko stosowane w lekkim transporcie i ramach paneli słonecznych, a także lit, kobalt i nikiel, potrzebne do technologii akumulatorowych, czy srebro i pierwiastki ziem rzadkich, niezbędne w produkcji paneli słonecznych, turbin wiatrowych i zaawansowanej elektroniki.
– Elektryfikacja świata w najbliższych latach zwiększy zapotrzebowanie na energię elektryczną. Elektryczność będzie kluczowym zasobem, który musi być przesyłany – potrzeba więc miedzi, aluminium, ale także energii do produkcji. Tu z kolei niezbędny jest węgiel, od którego jednak chcemy być zależni w mniejszym stopniu, dlatego możemy korzystać z gazu ziemnego. Popyt na gaz w najbliższych latach wzrośnie, co wpłynie na jego ceny, szczególnie w USA, gdzie historycznie były one bardzo niskie. Zmiany w energetyce wpłyną więc korzystnie na ceny gazu, aluminium, miedzi i niektórych metali wykorzystywanych w akumulatorach. Można się spodziewać, że te trendy będą kontynuowane – przewiduje Ole Hansen.
Rolnictwo też drożeje – wpływ zmian klimatu na ceny żywności
Wzrost zapotrzebowania na energię napędzany będzie również m.in. technologiami chłodzenia (w związku z ocieplającym się klimatem) oraz dynamicznym rozwojem centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję i chmurę obliczeniową. Tym samym rosnąć będzie popyt na uran i gaz ziemny, aby zapewnić stabilne dostawy energii.
W przeciwieństwie do surowców energetycznych i przemysłowych popyt na produkty rolne jest względnie stały i łatwy do przewidzenia. W ciągu ostatnich kwartałów światowe ceny żywności ustabilizowały się po ogromnym skoku w 2022 roku. Jednak w ostatnich miesiącach wystąpiły oznaki ponownego trendu zwyżkowego. W zeszłym i bieżącym roku obserwowaliśmy zdecydowany wzrost cen kakao i kawy, na co wpływ miały niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej (kakao) oraz Brazylii i Wietnamie (kawa).
Początek 2025 roku przyniósł zwyżkę cen pszenicy i kukurydzy – sektor zbóż zaczyna się odbudowywać po niemal trzyletnim spadku. Indeks żywności FAO zwiększył się w lutym, głównie z powodu wzrostu cen cukru, produktów mleczarskich oraz olejów roślinnych. Zdaniem Olego Hansena coraz częstsze wahania pogody będą prowadziły także do wahań cen głównych towarów żywnościowych.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Dlaczego na początku 2025 roku wzrosły ceny surowców takich jak miedź, gaz czy aluminium
- Jakie globalne megatrendy wpływają na długoterminowy wzrost popytu na metale
- Jak elektryfikacja gospodarki zwiększa zapotrzebowanie na energię i surowce
- Dlaczego zmiany klimatyczne wpływają na ceny produktów rolnych na świecie
TW
na zdjęciu: połączenie najgłębszego szybu Polskiej Miedzi GG-1 (1348 m) z kopalnią ZG Rudna. fot. PAP/Maciej Kulczyński
Inne tematy w dziale Gospodarka