Obniżenie składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy zadowoleni, dla pacjentów to katastrofa

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 119
Sejm przegłosował w piątek ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która ma wejść w życie od początku 2026 roku, obejmie około 2,5 miliona podatników i będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych. Choć rząd przekonuje, że reforma naprawia błędy Polskiego Ładu, eksperci od ochrony zdrowia alarmują: może to pogłębić kryzys w ochronie zdrowia i uderzyć w pacjentów.

Reforma składki zdrowotnej: co się zmieni?

Ustawa wprowadza nową, dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Składka będzie składać się z części ryczałtowej i części procentowej, naliczanej od dochodów lub przychodów:

  • Część ryczałtowa wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia
  • Część procentowa będzie liczona od nadwyżki dochodów ponad 1,5-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (dla skali podatkowej i podatku liniowego – stawka 4,9%)
  • Dla osób rozliczających się ryczałtem: 3,5% od nadwyżki przychodów ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia
  • W przypadku opodatkowania kartą podatkową, składka zostanie również obniżona do 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (zamiast 9% od pełnej kwoty)
  • Ustawa znosi możliwość odliczenia zapłaconych składek zdrowotnych od podatku dochodowego. Składki pracowników etatowych oraz emerytów pozostają bez zmian  


Tusk: PiS tym razem przegrał

Minister finansów Andrzej Domański zapewnił, że nowe przepisy są częścią szerszego planu naprawy systemu po nieudanej reformie wprowadzonej przez rząd PiS. – Krok po kroku odwracamy katastrofalne skutki Polskiego Ładu – powiedział Domański w Sejmie.

Minister podkreślił, że koszty zmian poniesie budżet państwa, a nie Narodowy Fundusz Zdrowia. – NFZ nie poniesie żadnych kosztów wprowadzenia tego rozwiązania – zaznaczył. 

- Obniżenie składki dla 2,5 miliona przedsiębiorców, głównie małych i średnich, to częściowa naprawa szkód, jakie wyrządził im Morawiecki ze swoim +Polskim Ładem+. PiS nie skorzystał z szansy rehabilitacji i znów zagłosował przeciw polskim przedsiębiorcom. Tym razem przegrał - komentował premier Donald Tusk na X. 

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 213 posłów, przeciw było 190 posłów, a 25 wstrzymało się od głosu. Nowela trafi pod obrady Senatu.  


Eksperci: to cios w system ochrony zdrowia

Zupełnie inny obraz reformy przedstawia środowisko medyczne. Mariusz Trojanowski, wiceszef Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP), ocenił dla PAP, że obniżka składki to "fatalna wiadomość dla pacjentów".

Według jego wyliczeń, tylko w lipcu NFZ będzie potrzebował dodatkowych 18 miliardów złotych, by sfinansować ustawowe podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. – W sumie państwo będzie musiało dołożyć do systemu co najmniej 24 miliardy złotych – wyliczał. 

Trojanowski przypomniał, że jeszcze niedawno minister zdrowia Izabela Leszczyna deklarowała, że nie poprze ustawy obniżającej składkę zdrowotną. Tymczasem podczas piątkowego głosowania zagłosowała za ustawą, co eksperci uznali za przykład politycznej niespójności.

Wiceszef OZPSP wskazał, że decyzje polityczne są niespójne i sprzeczne z potrzebami systemu. – Najpierw uchwala się podwyżki dla personelu medycznego, a potem przyjmuje przepisy, które ograniczają wpływy do budżetu zdrowia – powiedział.

Według Trojanowskiego system wymaga przebudowy w duchu solidarności. Postuluje m.in. objęcie składką zdrowotną również rolników oraz osób niesamodzielnych i nieubezpieczonych, które dziś często rezygnują z pomocy medycznej z powodu formalnych barier.

– Zamiast likwidować źródła finansowania, należałoby podjąć działania, które zapewnią równy dostęp do leczenia – zaznaczył. Ekspert zwrócił też uwagę na potrzebę nowej wyceny świadczeń i zmian w ustawie podwyżkowej, bo ta "psuje relacje w szpitalach i prowadzi do patologii”.   


Fot. Donald Tusk, premier w Sejmie/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj119 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (119)

Inne tematy w dziale Gospodarka