PAP/EPA/WILL OLIVER
PAP/EPA/WILL OLIVER

Pierwszy taki cios dla Muska i Trumpa. Klęska w wyborach do Sądu Najwyższego

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 49
Liberalna sędzia Susan Crawford wygrała wybory do Sądu Najwyższego stanu Wisconsin, co amerykańskie media odczytują jako porażkę Donalda Trumpa i Elona Muska. Mimo ogromnych nakładów finansowych (ponad 20 mln dolarów) na kampanię konserwatywnego kandydata Brada Schimela, nie udało się powstrzymać zwycięstwa Crawford. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Cios dla Muska i Trumpa. Wynik wyborów w Wisconsin nie po ich myśli

Według "Washington Post" wybory były politycznym testem dla Muska, który – zdaniem "NYT" – stał się twarzą „zawstydzającej politycznej porażki”. Wygrana liberalnej sędzi Susan Crawford w wyborach w Wisconsin to polityczny cios dla Donalda Trumpa i Elona Muska, który zainwestował ponad 20 mln dolarów w kampanię jej przeciwnika. Media przedstawiają tę porażkę jako upokorzenie miliardera i ostrzeżenie dla Republikanów. Wyniki z Wisconsin oraz Florydy traktowane są jako test nastrojów przed wyborami śródokresowymi. Dzień po głosowaniu Trump ogłosił nowe cła, co eksperci oceniają jako próbę odbudowy politycznej przewagi i odwrócenia uwagi od afery „Signalgate”.

Tymczasem na Florydzie Republikanie utrzymali dwa miejsca w Izbie Reprezentantów, ale Demokraci poprawili swoje wyniki. W ocenie "Economista" i "New York Timesa" wtorkowe głosowania były ważnym sprawdzianem nastrojów przed przyszłorocznymi wyborami śródokresowymi.

Wall Street reaguje ostrym spadkiem na cła

Dzień po wyborach w Wisconsin Trump ogłosił "cła wzajemne" – nowe 10–20-procentowe taryfy na towary z zagranicy, w tym z Unii Europejskiej. W czwartek nałożono już 25-procentowe cło na auta i lekkie ciężarówki. Rynek finansowy zareagował dramatycznie: Dow Jones spadł o 2,66 proc., S&P 500 o 3,32 proc., a Nasdaq aż o 4,5 proc. Spadki zanotowały też największe firmy, w tym Apple (-9 proc.) i Amazon (-7 proc.).

Trump komentował sytuację na platformie Truth Social, pisząc metaforycznie, że "operacja się skończyła, pacjent przeżył i dochodzi do siebie".

Bruksela odpowie na cła. "Uderzymy tam, gdzie będzie bolało"

W odpowiedzi na decyzję USA, Komisja Europejska szykuje pakiet ceł odwetowych. Ich łączna wartość może przekroczyć 26 mld euro. UE planuje cła na produkty z USA, które można łatwo zastąpić – np. soję, alkohol czy motocykle Harley-Davidson. Rozważany jest też sektor usług, w którym Europa ma deficyt, a dominują amerykańskie korporacje technologiczne.

"Nie zamierzamy eskalować, ale będziemy negocjować z pozycji siły" – zapowiadają unijni urzędnicy. Odwetowe cła mają wejść w życie od 15 kwietnia, kolejne – od 15 maja. KE podkreśla, że uderzenia dotkną również krajów rozwijających się.


UE deklaruje miliardy euro i miliony pocisków dla Ukrainy
Podczas spotkania ministrów obrony państw UE w Warszawie przewodnicząca unijnej dyplomacji Kaja Kallas zapowiedziała dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy. Francja przekaże 2 mld euro, Niemcy 12 mld w kolejnych latach, a Szwecja – 1,5 mld euro. Kallas uznała za realistyczne przekazanie Ukrainie 2 mln pocisków artyleryjskich w ciągu roku.

Minister Kosiniak-Kamysz zapewnił o kontynuacji misji szkoleniowych i planach rozwijania europejskiego przemysłu zbrojeniowego we współpracy z Ukrainą. KE zamierza w ramach tzw. instrumentu SAFE przeznaczyć do 150 mld euro na dozbrajanie kontynentu.

Sejm: członkowie komisji reprywatyzacyjnej nie mogą prowadzić działalności gospodarczej

Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła opinię, zgodnie z którą członkowie komisji ds. warszawskiej reprywatyzacji – mający status sekretarzy stanu – nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Decyzja zapadła po wniosku marszałka Szymona Hołowni. Część członków komisji zrezygnowała już z działalności lub ze stanowisk. Obecnie trwa uzupełnianie składu.

Glapiński: stopy procentowe mogą spaść do 3,5 proc. w 2025 roku

Prezes NBP Adam Glapiński ocenił, że jeśli dobre dane gospodarcze się utrzymają, to w przyszłym roku stopy procentowe mogą spaść do 3,5 proc. Wcześniej możliwe są dwie obniżki po 0,5 pkt proc. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 5,75 proc., a RPP na ostatnim posiedzeniu nie zmieniła jej poziomu.

NCN nie może wykorzystać 500 mln zł. Potrzebne zmiany ustawowe

Narodowe Centrum Nauki nie może skorzystać z 500 mln zł w obligacjach przyznanych przez rząd, ponieważ obecne przepisy na to nie pozwalają – poinformował dyrektor NCN prof. Krzysztof Jóźwiak. Ministerstwo Nauki zapowiada szybką nowelizację ustawy. Problem ma zostać rozwiązany do końca roku, co pozwoli finansować badania nie tylko z dotacji celowych.

Kulesza poza władzami UEFA. Polska traci miejsce w Komitecie Wykonawczym

Prezes PZPN Cezary Kulesza nie dostał się do Komitetu Wykonawczego UEFA – zdobył 21 z 55 głosów i zajął ósme miejsce, przy siedmiu mandatach do obsadzenia. Tym samym Polska traci reprezentację we władzach UEFA po dwóch kadencjach Zbigniewa Bońka. Kulesza zapowiedział dalsze starania o organizację kobiecego EURO 2029 i finału Ligi Mistrzów kobiet w 2027 roku.

Szejna milczy na urlopie. Dymisja? „Komentarzy nie będzie”

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna (Lewica), przebywający na urlopie po medialnych doniesieniach o problemach alkoholowych, oświadczył w czwartek, że do powrotu z urlopu nie będzie komentować swojej sytuacji ani kwestii dymisji. Urlop ma potrwać jeszcze dwa tygodnie.

Sprawa Szejny budzi kontrowersje: pojawiły się zarzuty o nadużywanie alkoholu, nieprawidłowości przy rozliczaniu kilometrówek i brak pełnej weryfikacji przez ABW. Minister Radosław Sikorski potwierdził, że dalsze losy Szejny zależą od wyników postępowania sprawdzającego. Część polityków Lewicy, m.in. Magdalena Biejat, wzywa do jego dymisji.

na zdjęciu: siedziba Sądu Najwyższego USA w Waszyngtonie. fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj49 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (49)

Inne tematy w dziale Polityka