Liberalna sędzia Susan Crawford wygrała wybory do Sądu Najwyższego stanu Wisconsin, co amerykańskie media odczytują jako porażkę Donalda Trumpa i Elona Muska. Mimo ogromnych nakładów finansowych (ponad 20 mln dolarów) na kampanię konserwatywnego kandydata Brada Schimela, nie udało się powstrzymać zwycięstwa Crawford. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Cios dla Muska i Trumpa. Wynik wyborów w Wisconsin nie po ich myśli
Według "Washington Post" wybory były politycznym testem dla Muska, który – zdaniem "NYT" – stał się twarzą „zawstydzającej politycznej porażki”. Wygrana liberalnej sędzi Susan Crawford w wyborach w Wisconsin to polityczny cios dla Donalda Trumpa i Elona Muska, który zainwestował ponad 20 mln dolarów w kampanię jej przeciwnika. Media przedstawiają tę porażkę jako upokorzenie miliardera i ostrzeżenie dla Republikanów. Wyniki z Wisconsin oraz Florydy traktowane są jako test nastrojów przed wyborami śródokresowymi. Dzień po głosowaniu Trump ogłosił nowe cła, co eksperci oceniają jako próbę odbudowy politycznej przewagi i odwrócenia uwagi od afery „Signalgate”.
Tymczasem na Florydzie Republikanie utrzymali dwa miejsca w Izbie Reprezentantów, ale Demokraci poprawili swoje wyniki. W ocenie "Economista" i "New York Timesa" wtorkowe głosowania były ważnym sprawdzianem nastrojów przed przyszłorocznymi wyborami śródokresowymi.
Wall Street reaguje ostrym spadkiem na cła
Dzień po wyborach w Wisconsin Trump ogłosił "cła wzajemne" – nowe 10–20-procentowe taryfy na towary z zagranicy, w tym z Unii Europejskiej. W czwartek nałożono już 25-procentowe cło na auta i lekkie ciężarówki. Rynek finansowy zareagował dramatycznie: Dow Jones spadł o 2,66 proc., S&P 500 o 3,32 proc., a Nasdaq aż o 4,5 proc. Spadki zanotowały też największe firmy, w tym Apple (-9 proc.) i Amazon (-7 proc.).
Trump komentował sytuację na platformie Truth Social, pisząc metaforycznie, że "operacja się skończyła, pacjent przeżył i dochodzi do siebie".
Bruksela odpowie na cła. "Uderzymy tam, gdzie będzie bolało"
W odpowiedzi na decyzję USA, Komisja Europejska szykuje pakiet ceł odwetowych. Ich łączna wartość może przekroczyć 26 mld euro. UE planuje cła na produkty z USA, które można łatwo zastąpić – np. soję, alkohol czy motocykle Harley-Davidson. Rozważany jest też sektor usług, w którym Europa ma deficyt, a dominują amerykańskie korporacje technologiczne.
"Nie zamierzamy eskalować, ale będziemy negocjować z pozycji siły" – zapowiadają unijni urzędnicy. Odwetowe cła mają wejść w życie od 15 kwietnia, kolejne – od 15 maja. KE podkreśla, że uderzenia dotkną również krajów rozwijających się.
UE deklaruje miliardy euro i miliony pocisków dla Ukrainy
Podczas spotkania ministrów obrony państw UE w Warszawie przewodnicząca unijnej dyplomacji Kaja Kallas zapowiedziała dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy. Francja przekaże 2 mld euro, Niemcy 12 mld w kolejnych latach, a Szwecja – 1,5 mld euro. Kallas uznała za realistyczne przekazanie Ukrainie 2 mln pocisków artyleryjskich w ciągu roku.
Minister Kosiniak-Kamysz zapewnił o kontynuacji misji szkoleniowych i planach rozwijania europejskiego przemysłu zbrojeniowego we współpracy z Ukrainą. KE zamierza w ramach tzw. instrumentu SAFE przeznaczyć do 150 mld euro na dozbrajanie kontynentu.
Sejm: członkowie komisji reprywatyzacyjnej nie mogą prowadzić działalności gospodarczej
Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła opinię, zgodnie z którą członkowie komisji ds. warszawskiej reprywatyzacji – mający status sekretarzy stanu – nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Decyzja zapadła po wniosku marszałka Szymona Hołowni. Część członków komisji zrezygnowała już z działalności lub ze stanowisk. Obecnie trwa uzupełnianie składu.
Glapiński: stopy procentowe mogą spaść do 3,5 proc. w 2025 roku
Prezes NBP Adam Glapiński ocenił, że jeśli dobre dane gospodarcze się utrzymają, to w przyszłym roku stopy procentowe mogą spaść do 3,5 proc. Wcześniej możliwe są dwie obniżki po 0,5 pkt proc. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 5,75 proc., a RPP na ostatnim posiedzeniu nie zmieniła jej poziomu.
NCN nie może wykorzystać 500 mln zł. Potrzebne zmiany ustawowe
Narodowe Centrum Nauki nie może skorzystać z 500 mln zł w obligacjach przyznanych przez rząd, ponieważ obecne przepisy na to nie pozwalają – poinformował dyrektor NCN prof. Krzysztof Jóźwiak. Ministerstwo Nauki zapowiada szybką nowelizację ustawy. Problem ma zostać rozwiązany do końca roku, co pozwoli finansować badania nie tylko z dotacji celowych.
Kulesza poza władzami UEFA. Polska traci miejsce w Komitecie Wykonawczym
Prezes PZPN Cezary Kulesza nie dostał się do Komitetu Wykonawczego UEFA – zdobył 21 z 55 głosów i zajął ósme miejsce, przy siedmiu mandatach do obsadzenia. Tym samym Polska traci reprezentację we władzach UEFA po dwóch kadencjach Zbigniewa Bońka. Kulesza zapowiedział dalsze starania o organizację kobiecego EURO 2029 i finału Ligi Mistrzów kobiet w 2027 roku.
Szejna milczy na urlopie. Dymisja? „Komentarzy nie będzie”
Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna (Lewica), przebywający na urlopie po medialnych doniesieniach o problemach alkoholowych, oświadczył w czwartek, że do powrotu z urlopu nie będzie komentować swojej sytuacji ani kwestii dymisji. Urlop ma potrwać jeszcze dwa tygodnie.
Sprawa Szejny budzi kontrowersje: pojawiły się zarzuty o nadużywanie alkoholu, nieprawidłowości przy rozliczaniu kilometrówek i brak pełnej weryfikacji przez ABW. Minister Radosław Sikorski potwierdził, że dalsze losy Szejny zależą od wyników postępowania sprawdzającego. Część polityków Lewicy, m.in. Magdalena Biejat, wzywa do jego dymisji.
na zdjęciu: siedziba Sądu Najwyższego USA w Waszyngtonie. fot. PAP/EPA/WILL OLIVER
Inne tematy w dziale Polityka