Cyberatak na PO. Gawkowski potwierdza, Tusk mówi o wpływie Rosji na wybory

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 74
Na Platformę Obywatelską zorganizowano cyberatak z Rosji i Białorusi - ogłosił dziś minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. O tym, że to dowód na ingerencję wschodnią w kampanię wyborczą, pisał wczoraj premier Donald Tusk. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Gawkowski: cyberatak na PO to działanie Rosji i Białorusi

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski potwierdził w czwartek, że środowy cyberatak na biura parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej został przeprowadzony przez grupy hakerskie z Rosji i Białorusi. Jak oznajmił , atak był zaplanowany, miał charakter zorganizowany i stanowił element ingerencji w wybory parlamentarne.

Premier Donald Tusk już w środę alarmował o incydencie, nazywając go „obcą ingerencją”. Służby państwowe badają szczegóły, a wicepremier Gawkowski zapewnił, że Polska nie pozwoli odebrać sobie demokratycznych wyborów. Wczoraj Mariusz Gierszewski z Radia Zet podał, że atak miał miejsce, ale na konto jednego z lokalnych działaczy PO. 

- Znamy szczegóły ceber ataku na system informatyczny PO. Nieznani sprawcy przejęli konto jednego z lokalnych działaczy Platformy. Pozyskali z niego adresy mailowe i korespondencję. Sprawcy rozsyłali z tego konta maile ze złośliwym oprogramowaniem - pisał. 

 

Republika wpłaci kaucję za Annę W. 

Anna W. jeszcze dziś opuści areszt, zgodnie z zarządzeniem prokuratora - powiedział na briefingu prasowym rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Kaucja wynosi 400 tys. złotych i wpłaci ją Republika, jak zapowiedział prezes stacji Tomasz Sakiewicz. Kobieta zostaje zwolniona na skutek opinii biegłego, który sprawdził stan zdrowia 13-letniego syna podejrzanej w sprawie RARS.  


Kaczyński: Wrzosek i Giertych do więzienia

Prezes PiS Jarosław Kaczyński stawił się w czwartek w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga jako świadek w śledztwie dotyczącym śmierci Barbary Skrzypek – swojej wieloletniej współpracowniczki. Kobieta zmarła trzy dni po przesłuchaniu przez prokurator Ewę Wrzosek ws. spółki Srebrna.

Kaczyński zarzucił prokurator złamanie prawa i niedopuszczenie pełnomocnika do przesłuchania. Jego zdaniem Skrzypek była w złym stanie zdrowia, a działania prokuratury mogły się do jej zgonu przyczynić. Prezes PiS zapowiedział, że sprawa "powinna być oceniana w procesie karnym”, a Ewa Wrzosek "powinna trafić do więzienia”.

Jeszcze ostrzej polityk ocenił postawę Romana Giertycha, którego nazwał "człowiekiem, który powinien resztę życia spędzić w więzieniu”.  

Myrcha przyznaje: sprawa Cyby jest bulwersująca 

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha przyznał, że w sprawie Ryszarda Cyby – skazanego za zabójstwo pracownika PiS Marka Rosiaka – doszło do błędów i zaniechań, szczególnie w zakresie komunikacji między instytucjami. Cyba, choć formalnie nie zakończył kary, został zwolniony z zakładu karnego ze względu na ciężki stan zdrowia i trafił do szpitala psychiatrycznego. 

Myrcha zaznaczył, że skazany nadal przebywa pod kontrolą państwa i znajduje się w placówce o wzmocnionym zabezpieczeniu, choć media twierdzą, że mowa o niestrzeżonym DPS-ie. Dodał, że sprawa jest wyjaśniana, a wiceminister Maria Ejchart udała się do zakładu karnego w Czarnem, by ustalić przyczyny decyzji o jego zwolnieniu.

Minister Adam Bodnar przyznał z kolei, że "było wiele błędów na poziomie funkcjonowania różnych instytucji i koordynacji działań” i zapowiedział zmiany systemowe. 

 

Porażka Kuleszy

Cezary Kulesza nie został wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA podczas 49. Kongresu Zwyczajnego w Belgradzie. Prezes PZPN otrzymał 21 głosów na 55 możliwych, co dało mu ósme miejsce – o jedno za mało, by uzyskać mandat. O siedem miejsc ubiegało się łącznie 11 kandydatów, a wśród wybranych znaleźli się przedstawiciele m.in. Włoch, Chorwacji, Niemiec i Finlandii.

Tym samym Polska traci reprezentanta we władzach UEFA po zakończeniu kadencji Zbigniewa Bońka, który był członkiem Komitetu od 2017 roku i jednym z wiceprezydentów od 2020. Do obowiązków Komitetu należy m.in. wybór gospodarzy turniejów i podział środków pomocowych. To kolejna nieudana próba Polaka, chcącego objąć ważne stanowisko w UEFA – wcześniej bez powodzenia kandydowali m.in. Grzegorz Lato i Michał Listkiewicz.

Dziewięć ofiar izraelskiego nalotu w Syrii 

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło w czwartek rano nalot na południową Syrię, w wyniku którego zginęło dziewięciu cywilów. Była to odpowiedź na ostrzał izraelskich jednostek w okolicach miasta Tasil, ok. 13 km od granicy.

Izrael od miesięcy prowadzi operacje militarne w Syrii, m.in. w strefie buforowej na Wzgórzach Golan. Minister obrony Israel Kac oświadczył, że atak był „ostrzeżeniem na przyszłość” i że Syria „zapłaci wysoką cenę” za dopuszczenie do działań sił zagrażających Izraelowi.

Według danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w nocnym nalocie na lotnisko w Hamie zginęły cztery osoby, a dziesiątki zostały ranne. Damaszek oskarżył Izrael o łamanie prawa międzynarodowego i destabilizowanie sytuacji w regionie.   


Fot. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj74 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (74)

Inne tematy w dziale Polityka