Oto moneta warta miliony. Możesz ją zobaczyć w Polsce

Redakcja Redakcja Muzea Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Jedna z najrzadszych i najdroższych polskich monet, studukatówka z 1621 roku, zostanie wystawiona na aukcji w Norwegii. Cena wywoławcza to aż 15 milionów koron norweskich, czyli ponad 5,5 miliona złotych. Monetę można zobaczyć w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie.

Studukatówka Zygmunta III Wazy. Numizmatyczny skarb  

W świecie kolekcjonerów szykuje się nie lada gratka. 11 maja 2025 roku norweski dom aukcyjny wystawi na sprzedaż studukatówkę z czasów panowania Zygmunta III Wazy – jedną z najcenniejszych monet w historii Polski i światowej numizmatyki. Tego typu monety są niezwykle rzadkie, gdyż na całym świecie zachowało się jedynie 17 egzemplarzy, a tylko dwa z nich można zobaczyć w Polsce.

Moneta powstała w 1621 roku, a jej projekt wykonał wybitny artysta Samuel Ammon. To właśnie jego kunszt sprawił, że studukatówka uchodzi dziś za numizmatyczne arcydzieło. Poprzednia sprzedaż podobnego egzemplarza miała miejsce w 2018 roku - wtedy osiągnął on cenę 2,16 mln dolarów, co w przeliczeniu dawało około 10 mln złotych. 


Gratka dla kolekcjonerów w krakowskim muzeum

Zainteresowani nie muszą czekać na aukcję, by zobaczyć tę unikatową monetę. Jeden z egzemplarzy można podziwiać w Gabinecie Numizmatycznym Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie, będącym częścią Muzeum Narodowego. To miejsce oferuje wyjątkową kolekcję monet, medali i banknotów, stanowiąc jedno z najważniejszych numizmatycznych archiwów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli, a we wtorki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. To doskonała okazja, by zobaczyć z bliska nie tylko studukatówkę, ale także inne cenne eksponaty związane z polską historią.

Studukatówka to inwestycja

Eksperci przypominają, że tak rzadkie monety jak studukatówka nie tylko posiadają ogromną wartość historyczną, ale także stanowią pewną i stabilną inwestycję. Ze względu na swoją unikalność i ograniczoną liczbę egzemplarzy, ich wartość na rynku kolekcjonerskim z czasem rośnie. Dla inwestorów i pasjonatów numizmatyki, aukcja w Norwegii może okazać się wyjątkową okazją do zdobycia prawdziwego skarbu. Problem leży tylko w cenie. Żeby zakupić studukatówkę, trzeba wyłożyć minimum 15 mln koron, czyli ponad 5,5 mln zł. To cena wywoławcza za monetę z czasów Zygmunta III Wazy.  

Fot. Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie/Studukatówka z XVII w./Wikipedia 


Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Kultura