Będą kary dla Kaczyńskiego i Giertycha po awanturze w Sejmie

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 187
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zapowiedział złożenie wniosku o ukaranie posłów za awanturę w Sejmie między Jarosławem Kaczyńskim a Romanem Giertychem. Według posła, mogło dojść do rękoczynów przy mównicy. Zapraszamy na przegląd wydarzeń z 2 kwietnia.

Awantura w Sejmie. Giertych i Kaczyński razem na mównicy

Podczas środowych obrad Sejmu doszło do ostrego starcia między Romanem Giertychem (KO) a Jarosławem Kaczyńskim (PiS). Prezes PiS nazwał Giertycha „sadystą” i "mordercą”, a z mównicy rozległy się też krzyki "złaź morderco”. Sytuacja stała się na tyle napięta, że wicemarszałek Piotr Zgorzelski (PSL-TD) zarządził przerwę w obradach, aby – jak stwierdził – nie doszło do rękoczynów.

W czwartek prezydium Sejmu zdecyduje o ewentualnych karach. Klub KO zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury, jednak nie planuje kierowania sprawy do komisji etyki – jak podkreślił Zbigniew Konwiński, "PiS śmieje się z tej komisji”.

W odpowiedzi na zarzuty, Kaczyński wskazał na „humanitarne decyzje” o zwolnieniu Ryszarda Cyby oraz rzekome znęcanie się nad pracownicami resortu sprawiedliwości i ich rodzinami, w tym nad Anną W. i jej synem. Zgorzelski zapowiedział, że posypią się ostre kary za łamanie regulaminu obrad Sejmu. - Uważam, że powinniśmy zastosować bardzo surowe konsekwencje. Dlatego, że zostały przekroczone granice, nie tylko werbalne; gdybym nie zarządził przerwy, to z pewnością mogłoby dojść do przekroczenia granicy przestrzeni osobistej - wyjaśnił wicemarszałek z PSL. 

  


Składka zdrowotna. Lewica przeciw, KO liczy głosy

Sejm w piątek ma głosować nad kontrowersyjnym projektem obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, który ma wejść w życie od 2026 r. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie częściowej składki ryczałtowej i procentowej oraz zniesienie możliwości odliczenia składki od podatku dochodowego.

Lewica sprzeciwia się projektowi, twierdząc, że pozbawi on NFZ potrzebnych środków. Minister zdrowia Izabela Leszczyna również nie popiera zmian. Poparcie deklarują KO, Polska 2050-TD i PSL-TD, licząc także na głosy Konfederacji, która jednak nie ma jeszcze jednolitego stanowiska. Głosowanie ma się odbyć w piątek, ale przeciwnicy projektu – w tym Lewica – podkreślają, że przyjęcie ustawy głosami PiS i Konfederacji byłoby politycznie niekorzystne.

Zarzuty dla Kamińskiego i Wąsika jeszcze w kwietniu

Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiedział, że jeszcze w kwietniu mogą zostać postawione zarzuty Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. Prokuratura zarzuca im łamanie zakazu pełnienia funkcji publicznych, mimo prawomocnego wyroku w tzw. aferze gruntowej.

We wtorek Parlament Europejski uchylił immunitety obu polityków, obecnie europosłów PiS. Prokuratura planuje wezwać ich na przesłuchanie, a następnie skierować akt oskarżenia. Kamiński i Wąsik twierdzą, że działania prokuratury mają podłoże polityczne i są elementem kampanii prezydenckiej.   


Kłopoty dowódcy policyjnego Black Hawka  

Dowódca policyjnego śmigłowca Black Hawk usłyszał zarzuty w związku z incydentem z 20 sierpnia 2023 r., kiedy to podczas pikniku z okazji rocznicy bitwy pod Sarnową Górą śmigłowiec zerwał przewód energetyczny w pobliżu publiczności.

Prokuratura w Płocku postawiła mu zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy. Grozi mu do 8 lat więzienia. Śledztwo potrwa co najmniej do sierpnia 2025 r. Pilot nie przyznał się do winy. Maszyna została naprawiona i powróciła do służby.

Szwecja: 18-latek skazany za zabójstwo Polaka składa apelację

Mohammed Khalid M., skazany na 14 lat więzienia za zabójstwo 39-letniego Polaka Mikaela na oczach jego 12-letniego syna, złożył apelację. Jego obrońca twierdzi, że „ocena dowodów i werdykt są błędne” i domaga się uniewinnienia lub złagodzenia wyroku.

Do zabójstwa doszło 10 kwietnia 2024 r. w Sztokholmie. M. został także skazany za inne przestępstwa z użyciem broni. Był znany policji od 13. roku życia i związany z gangiem Skarholmen. Trzej jego znajomi zostali skazani za pomoc w ukrywaniu sprawcy. 

Gawkowski: "jesteśmy na wojnie z Rosją"

Podczas Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa Insecon w Poznaniu, wicepremier Krzysztof Gawkowski stwierdził, że Polska znajduje się w stanie hybrydowej wojny z Rosją. Najczęstszym celem ataków jest infrastruktura krytyczna – wodociągi, energetyka, transport oraz dane osobowe.

Gawkowski mówił, że Polska inwestuje rekordowe środki w cyberbezpieczeństwo – 1,5 mld zł dla samorządów i 2 mld zł dla przedsiębiorców. Zapowiedział też rozwój komponentów sztucznej inteligencji w wojsku i administracji publicznej. W kongresie uczestniczy 1,8 tys. specjalistów z branży IT, wojska i samorządów. 

KE odpowie na cła Trumpa. Możliwy odwet na Big Techach

Komisja Europejska zapowiedziała, że odpowie "proporcjonalnie” na nowe cła wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa. USA planują stosować zasadę lustrzaną: "ile oni biorą od nas, tyle my od nich”. Cła mogą objąć m.in. stal, aluminium, samochody, a także farmaceutyki i półprzewodniki.

W odpowiedzi Bruksela może nałożyć cła odwetowe, a także uderzyć w amerykańskie firmy technologiczne. Komisja planuje rozłożyć skutki gospodarcze ceł równomiernie między państwa członkowskie i unikać jednostronnych negocjacji handlowych. Ostateczna lista towarów objętych cłami zostanie ogłoszona w późniejszym terminie.  


Fot. Jarosław Kaczyński i Roman Giertych w środę w Sejmie/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj187 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (187)

Inne tematy w dziale Polityka