PAP/EPA/RONALD WITTEK
PAP/EPA/RONALD WITTEK

Parlament Europejski zagłosował. Jest decyzja w sprawie Kamińskiego i Wąsika

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 137
Parlament Europejski uchylił immunitety Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi – europosłom PiS, wobec których polska prokuratura prowadzi postępowanie za niezastosowanie się do prawomocnego wyroku sądu. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Parlament Europejski uchylił immunitety Kamińskiemu i Wąsikowi

Parlament Europejski uchylił immunitety europosłom PiS Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. Decyzja dotyczy postępowania prowadzonego przez polską prokuraturę, która zarzuca im złamanie prawomocnego wyroku sądu – mimo orzeczonego zakazu pełnienia funkcji publicznych, mieli brać udział w obradach i głosowaniach Sejmu. Obaj politycy uznali wniosek o uchylenie immunitetu za motywowany politycznie. Głosowanie było następstwem wcześniejszych wysłuchań przed komisją prawną PE. Parlament Europejski rozpatruje również podobne wnioski wobec innych polskich europosłów, w tym Michała Dworczyka, Daniela Obajtka i Grzegorza Brauna.


USA i Ukraina negocjują umowę surowcową. Kijów domaga się zmian

Szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha potwierdził, że Kijów otrzymał od administracji USA nową wersję projektu umowy dotyczącej wykorzystania ukraińskich złóż surowców mineralnych. Trwa pierwszy etap konsultacji. Zmiany mają wzmocnić obecność amerykańskich firm na Ukrainie, jednak według doniesień medialnych – m.in. „Financial Times” i Bloomberga – aktualna wersja dokumentu daje Waszyngtonowi bardzo szeroką kontrolę nad wydobyciem i zyskami. Ukraińskie władze zapowiadają renegocjacje. Donald Trump, odnosząc się do sprawy, ostrzegł prezydenta Zełenskiego przed „wielkimi problemami”, jeśli Ukraina wycofa się z porozumienia.


ABW zatrzymała Ukraińca szpiegującego dla Rosji

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała na Mazowszu obywatela Ukrainy, który – jak ustalono – działał na rzecz rosyjskiego wywiadu. 47-latek, urodzony w Rosji, rozpoznawał obiekty wojskowe w Polsce. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych czynów i podał ideologiczne motywy swojego działania. Został tymczasowo aresztowany. Jak poinformował rzecznik MSWiA, to już 44. zatrzymana osoba podejrzana o szpiegostwo od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.


Trzaskowski: debata jeden na jeden w drugiej turze

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta, oświadczył, że jest gotów debatować z innymi kandydatami, ale debata jeden na jeden powinna odbyć się dopiero w drugiej turze wyborów. Odniósł się też sceptycznie do zaproszenia od Kanału Zero Krzysztofa Stanowskiego, który sam zadeklarował chęć startu w wyborach. Trzaskowski uznał za „dziwne” debatowanie z kandydatem we własnym medium. Trzy największe stacje telewizyjne – TVP, Polsat i TVN – planują wspólną debatę kandydatów przed pierwszą turą.


Unia chce rozliczenia rosyjskich zbrodni wojennych

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas zadeklarowała, że UE wie, kto odpowiada za rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie – w tym masakry w Buczy – i będzie wspierać ich rozliczenie. UE pracuje nad utworzeniem specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji, a już teraz wspiera Międzynarodowy Trybunał Karny. Dotychczas wszczęto 1700 postępowań, a UE nałożyła sankcje na ponad 70 osób odpowiedzialnych za deportacje ukraińskich dzieci i inne zbrodnie.


Duńskie F-35 w akcji nad Bałtykiem

Duńskie myśliwce F-35 zostały po raz pierwszy poderwane do akcji nad Morzem Bałtyckim. Ich zadaniem było przechwycenie rosyjskiego samolotu rozpoznawczego Ił-20. Do incydentu doszło w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu Bornholmu. Minister obrony Danii podkreślił, że F-35 wzmacniają zdolności NATO do odstraszania Rosji w regionie. Duńskie siły zbrojne przygotowują się do przekazania Ukrainie starszych F-16.


Proces adwokata od "trumien na kółkach" zakończony – wyrok 11 kwietnia

Przed sądem w Olsztynie zakończył się proces łódzkiego adwokata Pawła K., oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. Prokurator żąda 5 lat więzienia i 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów. Oskarżony po wypadku nagrał kontrowersyjny film, w którym obarczał winą ofiary, nazywając ich auto „trumną na kółkach”. Pełnomocnik rodzin ofiar ocenił, że rodziny przeżyły wtórną wiktymizację w trakcie procesu. Wyrok ma zostać ogłoszony 11 kwietnia.


IMGW: pogoda coraz lepsza, ale możliwe przymrozki

W najbliższych dniach pogoda się poprawi – będzie cieplej i bardziej słonecznie, choć miejscami wystąpią jeszcze opady, głównie w górach i na południu. Synoptycy zapowiadają temperatury sięgające nawet 17°C w centrum kraju. IMGW ostrzega jednak przed przymrozkami w nocy – lokalnie temperatura spadnie do –3°C przy gruncie, szczególnie w północno-zachodniej Polsce.

Chiny rozpoczęły manewry wokół Tajwanu. 71 samolotów i 21 okrętów

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Władze w Tajpej informują o obecności 71 chińskich samolotów i 21 okrętów, w tym lotniskowca Shandong. Celem manewrów ma być symulacja blokady wyspy i uderzeń na cele strategiczne. Rząd Tajwanu określił działania Pekinu jako „rażącą prowokację”. Filipiny również zareagowały – tamtejszy dowódca armii nakazał wojsku przygotowania na wypadek inwazji Chin na Tajwan.


na zdjęciu: Ursula von der Layen przemawia podczas sesji Parlamentu Europejskiego. fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj137 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (137)

Inne tematy w dziale Polityka