Ryszard Cyba, skazany za zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka, nie będzie kontynuować odbywania kary w zakładzie karnym. Służba Więzienna poinformowała, że po przeprowadzeniu sądowo-psychiatrycznych badań i decyzji sądu, Cyba 18 marca został przetransportowany do odpowiedniej placówki leczniczej. Wcześniej przebywał w szpitalnym oddziale Zakładu Karnego w Czarnem. Sąd Okręgowy w Łodzi zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności wobec osadzonego ze względu na jego stan zdrowia. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Ryszard Cyba przeniesiony do placówki leczniczej
Ryszard Cyba, skazany na dożywocie za zabójstwo działacza PiS Marka Rosiaka w 2010 roku, został zwolniony z zakładu karnego ze względu na zły stan zdrowia psychicznego. Po badaniach sądowo-psychiatrycznych sąd uznał, że nie może on odbywać kary w więzieniu i 18 marca został przewieziony do placówki leczniczej. Jak podkreślił Sąd Okręgowy w Łodzi, decyzja ta ma charakter humanitarny i nie oznacza uwolnienia skazanego — jego stan zdrowia będzie nadal monitorowany, a postępowanie wykonawcze może zostać wznowione w przypadku poprawy. Cyba przebywa obecnie w szpitalu psychiatrycznym.
Wnioski o areszt dla rosyjskich biegłych ws. katastrofy smoleńskiej
Prokuratura Krajowa planuje skierowanie do sądu wniosków o tzw. areszt poszukiwawczy wobec 43 rosyjskich biegłych medyków sądowych, którzy po katastrofie smoleńskiej mieli fałszować dokumentację sekcyjną ofiar. Według prok. Krzysztofa Schwartza, w wielu przypadkach dokumenty zawierały nieprawdziwe informacje lub były wykonane metodą "kopiuj-wklej". Prokuratura podkreśla, że mimo wielokrotnych próśb, Rosja odmawia współpracy prawnej. Wydanie aresztów umożliwi wystawienie listów gończych. Główne śledztwo w sprawie katastrofy zostało przedłużone do końca 2025 roku.
Odwołane przesłuchanie prokurator w komisji ds. Pegasusa
We wtorek nie odbyło się zaplanowane na godz. 10:30 posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa, ponieważ prokurator Teresa Rutkowska-Szmydyńska usprawiedliwiła swoją nieobecność. Pozostałe przesłuchania – prok. Remigiusza Signerskiego o 13:30 oraz byłego szefa CBA Andrzeja Stróżnego (jawne o 16:00 i niejawne o 18:00) – mają się odbyć zgodnie z planem. Komisja bada legalność i celowość stosowania systemu Pegasus w latach 2015–2023, a także to, kto odpowiadał za jego zakup.
Wiceminister klimatu: Jest porozumienie ws. ustawy wiatrakowej
Wiceminister klimatu Miłosz Motyka zapowiedział, że projekt ustawy wiatrakowej prawdopodobnie trafi pod obrady Sejmu jeszcze w kwietniu. Ustawa ma zapewnić decydującą rolę gmin przy lokalizacji farm wiatrowych. Motyka podkreślił, że projekt jest efektem szerokich konsultacji i odpowiada również na potrzeby samorządów. W przepisach uwzględniono również rozwiązania wspierające modernizację istniejących farm (tzw. repowering). Ewentualne weto prezydenta nie jest wykluczone, ale rząd deklaruje gotowość do rozmów z jego doradcami.
E-Doręczenia obowiązkowe od 1 kwietnia dla firm z KRS
Od 1 kwietnia firmy zarejestrowane w KRS mają obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń – przypomniała Poczta Polska. Przedsiębiorcy muszą założyć adres do e-Doręczeń (ADE), aktywować skrzynkę i w razie potrzeby przydzielić uprawnienia pracownikom. System ma zreformować sposób wymiany korespondencji, zastępując tradycyjne polecone. Eksperci podkreślają potrzebę przeszkolenia pracowników i zadbania o bezpieczeństwo danych. System e-Doręczeń już wcześniej objął instytucje publiczne, które borykały się z problemami technicznymi.
Bank Pekao: Obniżki stóp procentowych dopiero od III kwartału
Według ekonomisty Banku Pekao Kamila Łuczkowskiego cykl obniżek stóp procentowych w Polsce rozpocznie się dopiero w trzecim kwartale 2025 roku. Mimo pozytywnych sygnałów z inflacji i możliwej dyskusji w Radzie Polityki Pieniężnej już w maju, decyzji o obniżkach nie należy się spodziewać wcześniej niż latem lub jesienią. Obecnie główna stopa referencyjna NBP wynosi 5,75 proc. Bank Pekao prognozuje, że do końca roku stopy spadną o 100 pkt bazowych, a w 2026 roku o kolejne 125 pkt.
Ponad 2700 ofiar trzęsienia ziemi w Mjanmie
W Mjanmie (Birmie) liczba ofiar trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,7 wzrosła do co najmniej 2719 osób. Ponad 4,5 tysiąca zostało rannych, a 441 uznaje się za zaginione. Katastrofa miała miejsce w piątek, a we wtorek w całym kraju uczczono pamięć ofiar minutą ciszy. W wielu miejscach nadal trwa akcja ratunkowa – w stolicy udało się odnaleźć żywą kobietę po 91 godzinach od wstrząsów. WHO podaje, że zniszczeniu uległo ponad 10 tys. budynków. Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje w Mandalay, gdzie zawaliło się m.in. przedszkole, zabijając co najmniej 50 dzieci.
na zdjęciu: Ryszard Cyba (C) został 20 bm. skazany na dożywocie przez łódzki sąd. fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Red.
Inne tematy w dziale Polityka