Zaognia się spór prezydenta Dudy z MSZ. "Ktoś chyba dostał zrypkę"

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział wycofanie wniosków ambasadorskich, bo jego zdaniem prezydent Andrzej Duda nie wywiązał się z umowy. Ten krok skomentował w TVN24 minister z KPRP Andrzej Dera, sugerując, że minister spraw zagranicznych dostał "zrypkę" od premiera Donalda Tuska. Zapraszamy na przegląd newsów z 30 marca.

Spór o ambasadorów. Sikorski kontra Duda

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział wycofanie wniosków o powołanie nowych ambasadorów, zarzucając prezydentowi Andrzejowi Dudzie złamanie wcześniejszych ustaleń. Szef MSZ przekonywał, że trzykrotnie dochodziło do porozumień, z których się wywiązywał, a mimo to prezydent nie respektował uzgodnień.

Reklama
Na te słowa ostro zareagował prezydencki minister Andrzej Dera, który nazwał postawę Sikorskiego „brakiem konsekwencji” i przypomniał, że nominacje są możliwe dopiero po kontrasygnacie premiera. W tle sporu – kilkudziesięciu dyplomatów bez formalnego statusu ambasadorów, m.in. w USA, gdzie Bogdan Klich pełni funkcję chargé d'affaires.

- To jest kolejny brak konsekwencji ministra Sikorskiego. Ostatnia umowa jest realizowana. Jest już kontrasygnata Donalda Tuska (...). Myślę, że po kontrasygnacie przez Donalda Tuska tej nominacji na ambasadora chyba ktoś dostał tzw. zrypkę, bo zaraz wycofał się z tego, co wcześniej uzgodnił - stwierdził Dera.  


Sąd zdecyduje o areszcie dla Ziobry

Reklama
W poniedziałek warszawski sąd rozpatrzy wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa o 30-dniowy areszt dla Zbigniewa Ziobry. Były minister sprawiedliwości pięciokrotnie unikał przesłuchania, a po nieudanej próbie doprowadzenia w styczniu, komisja zdecydowała o wniosku do sądu. Areszt ma zapewnić obecność polityka na posiedzeniach 23–25 czerwca.

Ziobro twierdzi, że padł ofiarą pułapki politycznej, a komisja nie chciała go naprawdę przesłuchać. Uważa też, że sama komisja działa nielegalnie, powołując się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Decyzję w jego sprawie podejmie sędzia Tomasz Grochowicz.

Nawrocki: rolnicy cierpią przez Ukrainę 

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez PiS, podczas spotkania w Przemyślu ostro skrytykował liberalizację handlu z Ukrainą i działania Unii Europejskiej. Zadeklarował, że nie pozwoli na „niszczenie polskiego rolnictwa przez nieuczciwą konkurencję” oraz że sprzeciwi się przekazywaniu UE kompetencji w zakresie bezpieczeństwa.

Prezes IPN stwierdził, że Polska powinna wspierać Ukrainę, ale nie kosztem swoich obywateli. Skrytykował też Donalda Tuska, zarzucając mu, że „próbuje przebudować tożsamość polskich dzieci kontrkulturą z Zachodu”. Zapowiedział powołanie Funduszu Technologii Przełomowych i podkreślił, że miejsce Polski jest w NATO, nie w „NATO-bis” tworzonym w ramach UE.

Zgorzelski: marsze to polityczna hucpa

Reklama
Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-TD) oświadczył, że nie weźmie udziału w żadnym z zapowiadanych marszów – ani kwietniowym organizowanym przez PiS, ani majowym planowanym przez Donalda Tuska. Ocenił, że mają one jedynie cele polityczne i nie mają nic wspólnego z obywatelskim ruchem. 


Prevc bije rekord świata, Zniszczoł siódmy

Finał sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Planicy zakończył się sensacyjnym rekordem – Domen Prevc poszybował na 254,5 metra, ustanawiając nowy rekord świata. Zawody wygrał jego rodak Anze Lanisek, Prevc był drugi, a trzeci – Niemiec Andreas Wellinger.

Reklama
Najlepszym z Polaków był Aleksander Zniszczoł, który zajął siódme miejsce po skokach na 234,5 m i 238 m. Pozostali Polacy uplasowali się niżej: Paweł Wąsek był 13., Kamil Stoch 15., Jakub Wolny 26., a Dawid Kubacki – 28.  


Fot. Radosław Sikorski/X/Andrzej Duda/KPRP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj52 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (52)

Inne tematy w dziale Polityka