Nożownik zaatakował w biały dzień. Polak wśród rannych

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
W piątek MSZ potwierdziło, że wśród rannych po ataku nożownika w Amsterdamie jest polski obywatel. 26-latek potrzebował pomocy medycznej. Zapraszamy na najważniejsze wiadomości dnia.

Nożownik dźgał w Amsterdami

W czwartkowym ataku nożownika w centrum Amsterdamu ucierpiał 26-letni Polak. Służby nie udzielają informacji, w jakim jest stanie. Wiadomo, że mężczyzna potrzebował udzielenia opieki medycznej - wynika z informacji MSZ. 

Rannych zostało także dwoje obywateli USA, Belgijka i Holenderka. Do ataku doszło na placu w pobliżu Pałacu Królewskiego. Napastnik został obezwładniony przez przechodnia.

Burmistrz Amsterdamu Femke Halsema potępiła atak i wyraziła solidarność z poszkodowanymi. Policja prowadzi intensywne śledztwo, a motyw sprawcy nie jest jeszcze znany. Według holenderskich władz, sprawca mógł wybierać ofiary przypadkowo. W ostatnich miesiącach w Amsterdamie odnotowano kilka podobnych ataków z udziałem osób z zaburzeniami psychicznymi. 


Warszawa: atak nożownika przy Marszałkowskiej 

Do innego ataku nożownika doszło tym razem w czwartek w Warszawie, przed jedną z restauracji przy ul. Marszałkowskiej. Ranny został 50-letni mężczyzna z trzema ranami kłutymi, w tym uszkodzoną tętnicą. Trafił do szpitala w ciężkim stanie.

Policja w piątek zatrzymała kobietę i mężczyznę podejrzanych o udział w zdarzeniu. Funkcjonariusze analizują nagrania z monitoringu.

Tajlandia po trzęsieniu ziemi 

Trzy osoby zginęły, a 90 uznano za zaginione po silnym trzęsieniu ziemi w Bangkoku o magnitudzie 7,3. Wstrząsy miały epicentrum w Birmie, gdzie ich siła osiągnęła 7,7. W stolicy Tajlandii zawalił się 30-piętrowy budynek. Ratownicy wydobyli spod gruzów siedem osób, ale akcja wciąż trwa.

Władze ogłosiły Bangkok „strefą zagrożenia”, zamknięto szkoły i metro. Wicepremier Tajlandii mówi o najpoważniejszym trzęsieniu od 100 lat.

Z kolei MSZ RP zapewniło, że w kataklizmie nie ucierpieli Polacy. Polska ambasada w Bangkoku została jednak ewakuowana ze względu na uszkodzenie budynku. 


Zmiany w rządzie. PSL nominuje kandydatów  

Po dymisji Zbigniewa Ziejewskiego, PSL wskazuje trzech potencjalnych kandydatów na nowego wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych. Według źródeł PAP są to: rzecznik partii Miłosz Motyka, wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski oraz poseł Jarosław Rzepa. Największe szanse na nominację ma Motyka.

Ziejewski ustąpił po doniesieniach medialnych na temat konfliktu interesów oraz prawomocnych wyroków za posługiwanie się sfałszowanymi fakturami i bezumowne korzystanie z państwowej ziemi. 


Wojsko i MON wzmacniają zasięg GSM przy granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o rozbudowie sieci GSM w ramach programu „Tarcza Wschód”. Na terenach przygranicznych, szczególnie przy granicy z Rosją, zasięg polskich sieci komórkowych jest często słaby lub całkowicie zanika, co utrudnia kontakt z służbami ratunkowymi. Jednocześnie mieszkańcy otrzymują wiadomości od rosyjskich operatorów zachęcających do korzystania z ich usług.

Nowe inwestycje obejmą m.in. budowę stacji BTS, które mają służyć zarówno wojsku, jak i mieszkańcom. MON podkreśla, że to rozwiązania o „podwójnym zastosowaniu”, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort życia na wschodzie kraju.

Duda we Włoszech: Ukraina, NATO i modernizacja armii

Prezydent Andrzej Duda w ostatnim dniu wizyty we Włoszech spotkał się z prezydentem Sergio Mattarellą, premier Giorgią Meloni oraz kard. Pietro Parolinem. Rozmowy dotyczyły sytuacji międzynarodowej, negocjacji wokół zakończenia wojny w Ukrainie oraz zwiększenia wydatków na obronność do 3 proc. PKB w ramach NATO.

Prezydent poruszył również temat współpracy polsko-włoskiej, w tym zakupów sprzętu wojskowego od firmy Leonardo. Złożył też kwiaty przy grobie Jana Pawła II i spotkał się z wielkim mistrzem Zakonu Maltańskiego, który został uhonorowany Orderem Orła Białego.   


Fot. Amsterdam po ataku nożownika/PAP/EPA 

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj36 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (36)

Inne tematy w dziale Polityka