Ważą się losy przyznania koncesji dla Telewizji Republika i wPolsce24. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatruje skargę konkurencji, która zarzuca KRRiT poważne nieprawidłowości w procesie decyzyjnym. Republika to lider wśród stacji informacyjnych w Polsce, a druga konserwatywna stacja również rośnie pod względem zasięgów.
Spór o koncesje na MUX-8 trafia do sądu
W czerwcu 2024 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała dwa miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej stacjom TV Republika oraz wPolsce24. Wniosek węgierskiej firmy TV2 Média oraz spółki Polskie Media P.S.A. z Grupy MWE Networks, która ubiegała się o koncesję dla kanału Polska24, został odrzucony. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje u konkurencji i szybko przeniosła się na drogę sądową.
Tuż po decyzji KRRiT, członek Rady prof. Tadeusz Kowalski poinformował o - w swojej opinii - nieprawidłowościach, wskazując m.in. na brak wystarczającej analizy wniosków oraz zignorowanie niektórych opinii ekonomicznych. Z kolei Grupa MWE Networks, która złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zarzuca regulatorowi naruszenie prawa i zasad postępowania administracyjnego.
Adwokat Krzysztof M. Bartkowiak, pełnomocnik Polskich Wolnych Mediów, twierdzi, że podczas przyspieszonego posiedzenia z 21 czerwca nie sporządzono protokołu w odpowiedniej formie i trybie, co narusza obowiązujące procedury. Podał również rzekome naruszenie art. 36 ustawy o radiofonii i telewizji oraz zasad bezstronności i równego traktowania stron.
KRRiT: decyzja była zgodna z prawem
Rzecznik KRRiT, Teresa Brykczyńska, broni decyzji Rady, podkreślając, że wybór stacji Tomasza Sakiewicza oraz braci Michała i Jacka Karnowskich oparto na wnikliwej analizie oraz na licznych głosach poparcia społecznego. Jak zaznaczyła, nowe kanały mają wzmocnić pluralizm mediów i przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa informacyjnego w Polsce.
W środę WSA w Warszawie uchylił zaskarżone postanowienie dotyczące rygoru natychmiastowej wykonalności koncesji i zasądził zwrot kosztów postępowania. Ostateczny wyrok w sprawie ma zapaść 9 kwietnia.
Zdaniem prawnika Wojciecha Szymczaka z Kancelarii Prawnej Media, który wypowiedział się dla portalu wirtualnemedia.pl, nie można wykluczyć scenariusza, w którym koncesje dla TV Republika i wPolsce24 zostaną uchylone. Jak zaznacza, ewentualna decyzja sądu będzie wiążąca dla przewodniczącego KRRiT.
Republika liderem udziału na rynku w newsach
Trudno sobie jednak ten scenariusz wyobrazić w chwili, gdy Republika notuje cały czas wzrost oglądalności. Udział na rynku Republiki w lutym 2025 wyniósł 5,83 proc., co oznaczało wyprzedzenie kolejny raz z rzędu TVN24 w rankingu newsowych telewizji. Z kolei wPolsce24 miało 1,02 proc. udziału na rynku.
Fot. Rafał Patyra w Republice/screen YouTube
Red.
Inne tematy w dziale Kultura