W piątek środkową Birmę nawiedziło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 – podała amerykańska służba geologiczna USGS. Wstrząsy miały płytkie epicentrum na głębokości 10 km i były odczuwalne w wielu krajach regionu, w tym w Tajlandii, Indiach i Chinach. To najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata z 28 marca.
Panika w Mandalaj i zniszczenia z powodu trzęsienia ziemi
Według relacji mieszkańców Mandalaj, w momencie trzęsienia ziemi wybuchła panika. Ludzie wybiegali z domów na ulice, niektórzy na własne oczy widzieli zawalające się budynki. Jeden z mieszkańców powiedział agencji Reuters, że zawalił się pięciopiętrowy blok mieszkalny. Zdjęcia i nagrania, które pojawiły się w mediach społecznościowych, przedstawiają gruzy na ulicach i zniszczone obiekty, choć wiele z tych materiałów nie zostało jeszcze oficjalnie zweryfikowanych.
W okolicach miasta Sagaing, położonego niedaleko epicentrum, zawalił się 90-letni most na rzece Irawadi. Nagranie z miejsca zdarzenia opublikował lokalny portal Myanmar Now. W stolicy kraju Naypyidaw odnotowano pęknięcia w nawierzchniach dróg i uszkodzenia budynków. Trwa akcja poszukiwawcza w Rangunie.
W Bangkoku ewakuowano biura i sklepy, a metro zawiesiło działanie. W chińskiej prowincji Yunnan zanotowano wstrząsy o magnitudzie 7,9.
Gwałt na 14-latce. Policja szuka zwyrodnialca
W czwartek w dzielnicy Rakowiec we Wrocławiu doszło do brutalnej napaści na tle seksualnym na 14-letnią dziewczynkę. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu sprawcy i wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia. Do ataku doszło przed południem w okolicach ul. Kościuszki.
— Mamy już pewne typowania, ale na tym etapie nie możemy ujawniać szczegółów — przekazała podkomisarz Aleksandra Freus. Wszystkie osoby, które mogą mieć informacje w tej sprawie, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji we Wrocławiu (tel. 47 871 30 11). Policja zapewnia pełną anonimowość.
KPRP: Premier Tusk odpowiada jak hejter
Trwa polityczny konflikt wokół nowelizacji ustawy o ograniczeniu prawa do azylu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, ale jednocześnie skierował do premiera Donalda Tuska list z pytaniami o działania rządu w sprawie migrantów, ochrony granic i unijnego wsparcia. Jeszcze dwa lata temu lider KO mówił o tych sprawach zupełnie coś innego, uważając cudzoziemców z granicy polsko-białoruskiej za "biednych ludzi, potrzebujących miejsca do życia".
Tusk odniósł się do pytań Dudy lakonicznie, mówiąc: "Zostało 131 dni i jakoś damy radę”, nawiązując do końca kadencji prezydenta. Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka w Polskim Radiu nazwała to "półhejterską wypowiedzią” i podkreśliła, że pytania zadane przez prezydenta to „pytania obywateli, którzy chcą żyć w bezpiecznym państwie”.
Nowelizacja umożliwia rządowi czasowe ograniczenie możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową na granicy – obecnie obowiązuje ono przez 60 dni na granicy z Białorusią. Przepisy przewidują wyjątki m.in. dla małoletnich, kobiet w ciąży czy osób w złym stanie zdrowia. Organizacje humanitarne i część prawników podnoszą jednak, że nowe regulacje mogą naruszać Konstytucję RP oraz Konwencję Genewską.
ZUS: Już 3 mln wniosków o 800 plus
Od 1 lutego do ZUS wpłynęło już ok. 3 milionów wniosków o świadczenie 800 plus na nowy okres rozliczeniowy (czerwiec 2025 – maj 2026). Wnioski można składać wyłącznie online – przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną, portal Emp@tia lub aplikację mZUS.
Złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje wypłatę z wyrównaniem od 1 czerwca. Jeśli rodzic złoży dokumenty do 30 kwietnia, wypłata nastąpi najpóźniej 30 czerwca, co zapewnia ciągłość otrzymywania świadczenia.
W poprzednim okresie ZUS obsłużył ponad 5 mln wniosków, obejmujących blisko 8 mln dzieci. Program nie przewiduje kryterium dochodowego – 800 zł miesięcznie przysługuje każdemu dziecku do ukończenia 18. roku życia.
Fot. Trzęsienie ziemi w Tajlandii/PAP/EPA
Red.
Inne tematy w dziale Polityka