na zdjęciu: posiedzenie rządu w KPRM w Warszawie. fot. PAP/Rafał Guz
na zdjęciu: posiedzenie rządu w KPRM w Warszawie. fot. PAP/Rafał Guz

Nieoficjalnie: on ma zastąpić skompromitowanego ministra. Wniosek u premiera

Redakcja Redakcja Newsy do 18 Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Z nieoficjalnych ustaleń Polskiej Agencji Prasowej wynika, że do premiera Donalda Tuska trafił wniosek o powołanie Ireneusza Rasia (PSL-TD) na stanowisko wiceministra rozwoju i technologii. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Nieoficjalnie: do premiera trafił wniosek o powołanie Ireneusza Rasia na wiceszefa MRiT

Jak ustaliła nieoficjalnie PAP, do premiera Donalda Tuska trafił wniosek o powołanie Ireneusza Rasia (PSL-TD) na stanowisko wiceministra rozwoju i technologii. Raś miałby zastąpić Jacka Tomczaka, który złożył dymisję w październiku 2024 roku po publikacji "Wirtualnej Polski". Portal zarzucił Tomczakowi wieloletnią współpracę z deweloperami za pośrednictwem swojej kancelarii notarialnej, sugerując konflikt interesów przy tworzeniu programu „Kredyt na Start”. Ireneusz Raś od grudnia 2023 r. jest wiceministrem sportu i turystyki.


Sikorski: Rozmawiamy z USA o uwolnieniu Poczobuta

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski potwierdził, że podczas wizyty w Waszyngtonie prowadził rozmowy ze stroną amerykańską na temat uwolnienia Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości skazanego przez białoruskie władze na 8 lat kolonii karnej. Szczegóły negocjacji są poufne. "Gdyby to ode mnie zależało, Andrzej Poczobut byłby wolny" – stwierdził Sikorski. Według „NYT” 12 lutego doszło do rozmów USA z Łukaszenką, po których przekazano stronie amerykańskiej troje więźniów politycznych.


Chersoń pod ostrzałem – są ofiary

Rosyjski ostrzał artyleryjski Chersonia zabił dwie osoby i ranił cztery kolejne – w tym dwóch ratowników medycznych. W wyniku ataku część miasta została pozbawiona prądu. Równolegle w Rijadzie zakończyły się rozmowy USA, Ukrainy i Rosji ws. rozejmu, w których strony uzgodniły m.in. zakaz ataków na infrastrukturę energetyczną.

Zełenski: Europa musi być przy stole rozmów pokojowych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w Paryżu, że nie ma alternatywy dla udziału Europy w rozmowach pokojowych. Ukraina chce, by reprezentantami kontynentu były Francja i Wielka Brytania. „Europa musi być przy tym stole” – zaznaczył Zełenski.


Traktat premium między Polską a Francją jeszcze przed wakacjami

Francuski ambasador w Polsce Etienne de Poncins zapowiedział podpisanie do końca czerwca tzw. „traktatu premium” między Paryżem a Warszawą. Będzie to pierwsza tej rangi umowa o przyjaźni Francji z państwem, z którym nie graniczy. Dokument ma obejmować gospodarkę, kulturę i współpracę obronną. Francja liczy na większe zaangażowanie Polski we wspólną produkcję zbrojeniową w UE.


USA wstrzymały wpłaty do WTO

Reuters podał, że administracja Donalda Trumpa zawiesiła wpłaty USA do budżetu Światowej Organizacji Handlu. Zaległości sięgają 25 mln dolarów, czyli niemal 10 proc. rocznego budżetu WTO. Według komentatorów to kolejny krok w stronę podważenia dotychczasowego systemu handlu międzynarodowego.

Morawiecki: W NIK pytano mnie wyłącznie o amunicję

Były premier Mateusz Morawiecki poinformował po przesłuchaniu w NIK, że pytania dotyczyły tylko Narodowej Strategii Amunicyjnej. Zaprzeczył, by przesłuchanie obejmowało inne sprawy. Tymczasem NIK wskazuje, że Morawiecki pojawia się także w wątkach kontroli dot. RARS, PFR i GetBacku. Trwa śledztwo ws. nieprawidłowości w RARS – do tej pory postawiono 21 zarzutów ośmiu osobom.


Węgry: kara od UE rośnie

Budapeszt musi zapłacić już 477 mln euro kary za niewykonanie wyroku TSUE w sprawie polityki migracyjnej. Za każdy dzień zwłoki Unia Europejska dolicza milion euro. KE zaczęła potrącać należności z funduszy unijnych dla Węgier.

Strefa Gazy: żywność wystarczy na dwa tygodnie

Światowy Program Żywnościowy ostrzega, że zapasy pomocy humanitarnej w Strefie Gazy wystarczą jedynie na dwa tygodnie. Po wznowieniu izraelskich ataków i zamknięciu granic, ceny mąki wzrosły o 400 proc., a setkom tysięcy mieszkańców grozi głód.

KAS przypomina: do 35 tys. zł ulgi termomodernizacyjnej

Krajowa Administracja Skarbowa przypomniała o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej do 35 tys. zł. Odliczeniu podlegają m.in. koszty docieplenia budynku, wymiany źródła ciepła czy montażu nowych instalacji. Z ulgi można korzystać nawet przez 6 lat.

na zdjęciu: posiedzenie rządu w KPRM w Warszawie. fot. PAP/Rafał Guz

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Polityka