Morawiecki na celowniku NIK. Były premier przesłuchiwany

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Mateusz Morawiecki zjawił się w czwartek w siedzibie NIK, by złożyć zeznania - według mediów - ws. zamówień RARS za rządów PiS. Były premier stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że ma opowiedzieć m.in. o aferze GetBack. Zapraszamy na poranne podsumowanie wydarzeń z 27 marca.

Morawiecki przesłuchiwany w NIK 

Były premier Mateusz Morawiecki stawił się w czwartek rano w Najwyższej Izbie Kontroli. Jak ustaliło RMF FM, przesłuchanie dotyczy przede wszystkim nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS), ale również wątków związanych z PFR oraz aferą GetBack.

Szef NIK Marian Banaś poinformował, że jednym z powodów wezwania byłego szefa rządu są zeznania podejrzanego w aferze RARS, Pawła Szopy – twórcy marki Red is Bad. Jego wyjaśnienia miały potwierdzić część wcześniejszych ustaleń kontrolerów. – Chcemy sprawdzić, czy pan premier ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność – podkreślił Banaś.

Morawiecki, wchodząc do siedziby NIK, zaznaczył, że wezwanie było "enigmatyczne" i według jego wiedzy ma dotyczyć funduszy: antycovidowego i wspierającego Ukrainę.

Fundusz Kościelny do likwidacji? 

Równolegle toczą się prace nad reformą Funduszu Kościelnego. Szef KPRM Jan Grabiec zapowiedział, że obecny kształt Funduszu jest nie do utrzymania, a rząd powołał już specjalny zespół ds. jego przekształcenia. Projekt autorstwa minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk zakłada, że duchowni sami pokrywaliby 50 proc. składek na ubezpieczenia społeczne, a drugą połowę ich Kościoły lub związki wyznaniowe.

Fundusz, powołany w 1950 r. jako forma rekompensaty za przejęte przez państwo ziemie kościelne, dziś finansuje głównie składki emerytalno-rentowe duchownych. – Nie może być ZUS-em dla kleru – mówiła minister Dziemianowicz-Bąk. 


Brakuje amunicji. Polska zbrojeniówka stoi w miejscu

Jak ujawnia "Rzeczpospolita”, Polska Grupa Zbrojeniowa do tej pory nie złożyła wniosku o 3 mld zł na budowę fabryki amunicji, mimo że ustawa została przyjęta już w grudniu 2023 r. Projekt – nawet jeśli ruszy w najbliższych tygodniach – potrzebuje minimum trzech lat, by rozpocząć produkcję na większą skalę.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Dariusz Łukowski, ostrzegł niedawno, że Wojsko Polskie ma zapasy amunicji na zaledwie dwa tygodnie prowadzenia wojny. Jego słowa spotkały się z ostrą krytyką, ale – jak pisał dziennik – problem jest realny.

Rząd szykuje podwyżki mandatów. Nawet o 100 proc.

MSWiA planuje nowelizację taryfikatora mandatów, obejmującą kilkadziesiąt wykroczeń – w tym te związane z bezpieczeństwem pieszych, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych oraz zaśmiecaniem przestrzeni.

Minister sprawiedliwości nie zgłosił do projektu żadnych uwag, co oznacza, że zmiany są coraz bliższe. Najpoważniejsze zmiany mogą dotknąć portfele kierowców – policja postuluje m.in. obniżenie progu, od którego naliczana jest maksymalna grzywna za prędkość, z obecnych 71 km/h do 51 km/h. 


Trump: "Musimy mieć Grenlandię” 

Były prezydent Donald Trump znów wywołał międzynarodową debatę, twierdząc, że „bez Grenlandii nie możemy być bezpieczni”. Wypowiedź padła w kontekście zaplanowanej na piątek wizyty wiceprezydenta USA J.D. Vance’a na wyspie.

Trump przekonuje, że Grenlandia powinna należeć do USA, bo "wokół niej krążą statki z Chin i Rosji”. Propozycja wywołała sprzeciw lokalnych i duńskich władz, a część delegacji została odwołana.   


Fot. Mateusz Morawiecki (PiS)/screen TVP INFO

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj64 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (64)

Inne tematy w dziale Polityka