na zdjęciu: kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen w programie "Godzina Zero". fot. kadr z programu "Godzina Zero", źródło: Kanał Zero/YouTube
na zdjęciu: kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen w programie "Godzina Zero". fot. kadr z programu "Godzina Zero", źródło: Kanał Zero/YouTube

Mentzen o koalicji z KO lub PiS. "W polityce niczego nie można wykluczać"

Redakcja Redakcja Newsy do 21 Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Miałbym olbrzymie zastrzeżenia i rezerwy, ale w polityce niczego nie można wykluczać, a już na pewno niczym nie można być przerażonym - powiedział kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen, pytany, czy "przeraża go" wizja koalicji z PiS albo KO. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.

Sławomir Mentzen o możliwości koalicji z PiS albo KO

W środę wieczorem Mentzen był gościem Kanału Zero, gdzie został zapytany, czy "nie przeraża go" ewentualne wejście w koalicję w PiS. "Przerażenie nie jest właściwym słowem. Mam olbrzymie zastrzeżenia; (...) miałbym olbrzymie rezerwy, ale w polityce niczego nie można wykluczać, a już na pewno niczego nie można być przerażonym" - stwierdził polityk Konfederacji.

Następnie Mentzen dostał analogiczne pytanie w odniesieniu do koalicji z Koalicją Obywatelską. "To ta sama odpowiedź" - odparł. Polityk pytany potwierdził, że "będzie walczył o tekę premiera w najbliższych wyborach parlamentarnych".

Według ostatniego sondażu prezydenckiego United Surveys dla Wirtualnej Polski, przeprowadzonego 21-23 marca br., kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski uzyskałby 33,2 proc. głosów, popierany przez PiS Karol Nawrocki - 25,3 proc., a kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen - 18 proc. Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja.

Macron: Rosja pokazuje, że chce wojny, a powinna przyjąć rozejm bezwarunkowo

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że Rosja poprzez swoje działania pokazuje „wolę wojny” i wezwał Moskwę do zaakceptowania 30-dniowego rozejmu bez warunków wstępnych – tak jak uczyniła to Ukraina. Podkreślił, że jest zbyt wcześnie, by mówić o zniesieniu sankcji wobec Rosji.

Macron zapowiedział także dalszą pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości 2 mld euro oraz produkcję sprzętu wojskowego na miejscu, przy współpracy z francuskim przemysłem zbrojeniowym. Zapowiedział również rozmowy w ramach tzw. „koalicji chętnych” nt. wysłania międzynarodowych sił wspierających na Ukrainę – bez udziału w działaniach frontowych.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że siły pokojowe miałyby służyć głównie monitorowaniu sytuacji i zapobieganiu wznowieniu rosyjskiej agresji. Zaapelował również o utrzymanie sankcji wobec Rosji i oczekuje, że USA zagwarantują przestrzeganie zawieszenia broni na Morzu Czarnym. Według niego Moskwa próbuje wprowadzać dodatkowe warunki do porozumienia.


Prezydent podpisał tzw. ustawę azylową. Ostre słowa wobec Niemiec

Andrzej Duda zatwierdził ustawę ograniczającą możliwość ubiegania się o azyl i skierował list do premiera Donalda Tuska, apelując o odważne działania w sprawie ochrony granic, w tym przed napływem migrantów z Niemiec. W liście do szefa rządu domaga się ochrony granicy zachodniej i zarzuca Berlinowi relokację migrantów do Polski. „To, że Niemcy mają problem, nie znaczy, że mają się z nami tą głupotą dzielić” – stwierdził Duda. Przypomniał, że obecna władza wcześniej sprzeciwiała się budowie zapory na granicy z Białorusią.


Uzasadnienie prokuratury ws. Skrzypek: nie było podstaw, by dopuścić pełnomocnika

Prokurator Ewa Wrzosek opublikowała uzasadnienie decyzji o niedopuszczeniu pełnomocnika Barbary Skrzypek do jej przesłuchania. Uznano, że jej interes prawny nie był zagrożony, a problemy ze wzrokiem czy stres nie uzasadniały obecności prawnika. Trzy dni po przesłuchaniu Skrzypek zmarła. Opozycja domaga się wyjaśnień, a PiS zapowiada zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.


Red is Bad i afera w RARS. Zeznania Szopy obciążają byłe kierownictwo agencji

Telewizja Republika ujawnia zeznania Pawła Szopy, według których miał on otrzymać propozycję przekazywania "jednego grosza od sztuki" z kontraktów na rzecz szefostwa RARS. Kwota miała sięgnąć 2–3 mln zł. Szopa po ekstradycji z Dominikany współpracuje z prokuraturą. Śledztwo dotyczy m.in. prania pieniędzy i przekroczenia uprawnień w latach 2021–2023.


Pryszczyca zagraża Europie Środkowej. Polska w stanie podwyższonej gotowości

Laboratorium w Puławach pracuje w trybie całodobowym. Potwierdzono nowe ogniska choroby na Węgrzech i Słowacji. Wszystkie zwierzęta sprowadzone z tych krajów są badane. Polska nadal pozostaje krajem wolnym od pryszczycy, ale inspekcja przypomina o obowiązkach hodowców i zakazie przemieszczania zwierząt z podejrzeniem zakażenia.


Zmiana kursu w sprawie PAN. Resort nauki wycofuje kontrowersyjny projekt ustawy

Wiceszefowa MNiSW Karolina Zioło-Pużuk ogłosiła wycofanie projektu reformy PAN, który przenosiłby nadzór nad Akademią z premiera na ministra. Nowe rozwiązania ma wypracować 12-osobowy zespół złożony z przedstawicieli ministerstwa, PAN i związków zawodowych. Resort zapowiada szeroki dialog i kompromis w sprawie zmian.

Estoński parlament pozbawił Rosjan i Białorusinów prawa głosu

Zmiana konstytucji Estonii odbiera obywatelom państw trzecich – głównie Rosji i Białorusi – prawo do głosowania w wyborach lokalnych. Dotyczy to także posiadaczy tzw. szarych paszportów, czyli byłych obywateli ZSRR bez obywatelstwa. Decyzję poparło 93 z 101 posłów. Zmiany wejdą w życie po tegorocznych wyborach samorządowych.


25 lat więzienia za brutalne morderstwo Kornelii. Wyrok utrzymany

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał kary 25 lat więzienia dla Martyny S. i Patryka B., oskarżonych o zaplanowane zabójstwo 16-letniej Kornelii. Sąd nie dopatrzył się szczególnego okrucieństwa, ale podkreślił brutalność i zaplanowanie zbrodni. Martyna odpowiadała jako nieletnia, bo do zabójstwa doszło tuż przed jej 17. urodzinami.


Osiem lat za zlecenie pobicia wiceszefa KNF. Sąd złagodził wyrok

Piotr Polaszczyk, były oficer WSI i członek władz SKOK Wołomin, został prawomocnie skazany na 8 lat więzienia za nakłanianie do brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka w 2014 roku. Sąd uznał jego winę, ale złagodził karę z 10 lat. Kwaśniak ocenił, że sprawa była "bez precedensu w UE" i zapowiedział dalsze działania na rzecz ujawnienia całej afery SKOK Wołomin.


na zdjęciu: kandydat na prezydenta Sławomir Mentzen w programie "Godzina Zero". fot. kadr z programu "Godzina Zero", źródło: Kanał Zero/YouTube

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (47)

Inne tematy w dziale Polityka