Na granicy rosyjsko-ukraińskiej zginęła Anna Prokofiewa, propagandystka proputinowskiego Kanału Pierwszego. Kreml oskarża Ukrainę o "polowanie na dziennikarzy”. Propagandystka była zwolenniczką wojny i obnosiła się w reportażach z symbolem inwazji - "Z". Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń z 26 marca.
Anna Prokofiewa nie żyje. Rosja oskarża Ukrainę o zamach
Rosyjska korespondentka wojenna Anna Prokofiewa zginęła w obwodzie biełgorodzkim w wyniku wybuchu miny. Razem z nią ciężko ranny został operator kamery Dmitrij Wołkow. Rosyjskie media i politycy natychmiast oskarżyli Ukrainę o podłożenie ładunku, a rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił o "minie podrzuconej przez bojowników reżimu kijowskiego".
Z kolei prorosyjski polityk Władimir Rogow posunął się dalej, twierdząc, że Ukraina prowadzi "polowanie na dziennikarzy" od 2014 roku i że liczba ofiar "sięga dziesiątek". Prokofiewa miała 35 lat, od 2022 roku relacjonowała działania rosyjskich wojsk, realizując materiały propagandowe dla państwowej telewizji. Wielokrotnie kpiła z Ukraińców i popierała zbrodniczą inwazję swojego kraju na sąsiada.
- Kolejna strata dzisiaj... Anna Prokofiewa, korespondentka wojenna rosyjskiego Kanału Pierwszego, zginęła w pobliżu Biełgorodu. Wcześniej pracowała w Sputnik & RT Spanish. Modlę się, aby jej rodzina znalazła ukojenie w Bogu - wspomina zmarłą Margarita Simonyan, jedna z największych gwiazd putinowskiej propagandy w Rosji.
NATO ostrzega: atak na Polskę spotka się z niszczycielską reakcją
Podczas wizyty w Warszawie sekretarz generalny NATO Mark Rutte podkreślił, że Sojusz zareaguje "z całą siłą”, jeśli ktokolwiek zaatakuje Polskę. - Nasza odpowiedź będzie niszcząca - powiedział, kierując słowa ostrzeżenia do Władimira Putina.
Premier Donald Tusk zaznaczył, że pokój w Ukrainie musi oznaczać pełną suwerenność tego kraju. Zapowiedział również ścisłą współpracę z NATO w ramach projektu Tarcza Wschód, który ma wzmocnić obronność wschodniej flanki Europy.
Sondaż: trzy partie w Sejmie
Z najnowszego sondażu Research Partner wynika, że Koalicja Obywatelska ma 31,3 proc. poparcia, PiS – 29,1 proc., a Konfederacja aż 14,3 proc. To oznacza, że skrajnie prawicowa formacja zyskuje niemal 9 pkt proc. względem wyniku z wyborów w 2023 r., przejmując znaczną część elektoratu Trzeciej Drogi.
Ta ostatnia z wynikiem 6,9 proc. nie przekracza progu wyborczego, co w symulacji mandatów oznaczałoby 0 miejsc w Sejmie. Taki układ sił dawałby obecnej opozycji 257 mandatów, a koalicji rządzącej – tylko 203. Lewica uzyskałaby 7,4 proc. i 26 mandatów.
Kara 8 lat za napaść na wiceszefa KNF utrzymana
Piotr Polaszczyk, jeden z głównych oskarżonych w aferze SKOK Wołomin, został skazany prawomocnie na 8 lat więzienia za napaść na Wojciecha Kwaśniaka, ówczesnego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego.
Sąd Okręgowy w Warszawie nadmienił, że sąd I instancji miał pełne podstawy do takiej oceny dowodów. Oskarżony twierdzi, że "nie popełnił tego przestępstwa”, a jego obrońca zapowiedział kasację do Sądu Najwyższego.
Izrael grozi Hamasowi zajęciem kolejnych terenów w Gazie
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jeśli Hamas nie uwolni przetrzymywanych zakładników, armia izraelska przejmie kolejne tereny w Strefie Gazy. - Im dłużej będą zwlekać, tym większą presję na nich wywrzemy - powiedział Netanjahu w parlamencie.
Hamas ostrzega, że porwani mogą zginąć w izraelskich nalotach. Według danych izraelskich, wciąż w niewoli pozostaje 24 zakładników i ciała 35 osób. Wznowiona 18 marca ofensywa pochłonęła już – według Ministerstwa Zdrowia w Gazie – blisko 800 ofiar, głównie kobiet i dzieci. Łączna liczba ofiar od października 2023 r. przekroczyła 50 tysięcy.
Fot. Anna Prokofiewa, rosyjska korespondentka, która zginęła w okolicach obwodu biełgorodzkiego/X @M_Simonyan
Red.
Inne tematy w dziale Polityka