Kolejna osoba czująca się pokrzywdzona przez poprzedni zarząd TVP doczekała się przeprosin. Tym razem jest to Marek Niedźwiecki, który w 2020 r. odszedł z radiowej Trójki po unieważnieniu Listy Przebojów przez dyrekcję stacji.
Niedźwiecki i Lista Przebojów Trójki
Marek Niedźwiecki przez ponad 35 lat był jednym z najszerzej rozpoznawalnych głosów Programu III Polskiego Radia. Wieloletnią karierę znanego dziennikarza muzycznego przerwał pamiętny incydent, który miał miejsce w maju 2020 r., kiedy to na prowadzonej przez niego Liście Przebojów pierwsze miejsce zajął utwór Kazika “Mój ból jest lepszy niż twój”. Piosenka krytykująca wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim miała wygrać głosami słuchaczy, z czym jednak nie zgodził się redaktor naczelny Tomasz Kowalczewski, unieważniając notowanie i tłumacząc, że zostało ono zorganizowane w nieregulaminowy sposób.
“Wprowadzono piosenkę spoza listy, nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy” – stwierdził Kowalczewski. Po tym wydarzeniu Niedźwiecki opuścił radiową Trójkę, wkrótce rozpoczynając karierę w Radiu 357.
TVP w likwidacji przeprasza Niedźwieckiego
Incydent z udziałem Niedźwieckiego był w tamtym czasie szeroko omawiany we wszystkich polskich mediach, w tym TVP, które w przygotowanym na ten temat materiale przytoczyło słowa Kowalczewskiego. Dziennikarz muzyczny w odwecie postanowił wejść z nadawcą publicznym na drogę sądową, a dziś, po prawie 5 latach, sprawa dobiegła końca. Rezultat zapewne nikogo nie zdziwi – Telewizja Polska zobowiązała się do usunięcia wszystkich materiałów "naruszających dobra osobiste" Niedźwieckiego oraz opublikowała oficjalne przeprosiny, w których podano, że nie było podstaw do oskarżania go o manipulowanie głosami podczas notowania.
“Telewizja Polska S.A. w likwidacji przeprasza za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o rzekomych nieetycznych działaniach Pana Marka Niedźwieckiego w związku z prowadzeniem przez Niego audycji »Lista Przebojów Trójki« Programu Trzeciego Polskiego Radia S.A. w latach ubiegłych. Telewizja Polska S.A. w likwidacji oświadcza, że nie było żadnych podstaw faktycznych, by publikować takie informacje. Tym samym Telewizja Polska S.A. w likwidacji przeprasza za naruszenie dóbr osobistych Pana Marka Niedźwieckiego, w tym w szczególności jego dobrego imienia. Powyższe przeprosiny zostały opublikowane w wyniku przegranego w tym zakresie procesu sądowego” – czytamy w oświadczeniu stacji.
Fot. Marek Niedźwiecki/screen YouTube
Red.
Inne tematy w dziale Kultura