Ranking zaufania
Według najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, Rafał Trzaskowski pozostaje liderem rankingu zaufania społecznego. Ufa mu 46 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 2,5 pkt proc. w porównaniu z lutym. Drugie miejsce zajmuje Mateusz Morawiecki z wynikiem 36,1 proc., który minimalnie wyprzedził prezydenta Andrzeja Dudę (36 proc.).
Nieco niżej znaleźli się Donald Tusk (35,2 proc.) i Karol Nawrocki (33 proc.), choć obaj odnotowali drobne spadki. Jarosław Kaczyński zajął szóste miejsce z wynikiem 32,9 proc., tuż przed Szymonem Hołownią (32,6 proc.).
Na końcu listy zaufania znalazł się Grzegorz Braun, ale to on przewodzi w niechlubnym rankingu braku zaufania – aż 64,9 proc. badanych mu nie ufa. Za nim są Sławomir Mentzen (57,6 proc.) i Jarosław Kaczyński (56,7 proc.). Równie wysokim brakiem zaufania obciążeni są także Duda i Nawrocki (po 55,6 proc.).
Polacy nie chcą wysyłać żołnierzy na Ukrainę
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że aż 62 proc. Polaków sprzeciwia się wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach ewentualnej misji pokojowej. Jedynie 26 proc. badanych popiera taki pomysł, a 12 proc. pozostaje niezdecydowanych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 7–9 marca na próbie 1015 dorosłych Polaków.
Podejrzenie błonicy w Olsztynie. GIS uspokaja
We wtorek pojawiła się informacja o wykryciu maczugowca błonicy we krwi 30-letniego pacjenta w szpitalu w Olsztynie. Choć wstępne wyniki badań są ujemne, sytuacja nadal jest monitorowana – poinformował Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski w RMF24. Ostateczne wyniki mają być znane najpóźniej w czwartek.
Pacjent prawdopodobnie cierpi na błonicę przyranną, która może prowadzić nawet do sepsy. Na wszelki wypadek zaszczepiono już 50 osób z personelu medycznego, które miały kontakt z chorym. Jak podkreślił GIS, szczepionki są ogólnodostępne i nie ma problemów z ich dostępnością.
Już od 1 kwietnia rozpoczną się kontrole punktów szczepień w całej Polsce. Mają one na celu weryfikację rzeczywistego poziomu zaszczepienia dzieci i młodzieży. Obecnie GIS szacuje, że nawet 90 tys. osób w Polsce uporczywie uchyla się od obowiązkowych szczepień.
UOKiK bada firmy zachęcające do szybkich inwestycji. Piramidy finansowe?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wobec platform BE Poland i GrowUP Session, które oferują szkolenia z zakresu inwestowania online. Urzędnicy podejrzewają, że działalność tych podmiotów może nosić znamiona systemów promocyjnych typu piramida.
Systemy te polegają na obietnicy zysków w zamian za rekrutowanie nowych uczestników, a nie na realnej sprzedaży towarów czy usług. W szczególności badane będą zasady funkcjonowania platform oraz rola osób je promujących – głównie przez media społecznościowe, gdzie kuszą wizją luksusowego życia i szybkich zysków.
UOKiK przypomina, że projekty typu piramida są nielegalne, a w niektórych przypadkach mogą stanowić przestępstwo oszustwa (art. 286 Kodeksu karnego). W przeszłości urząd ukarał już podobne inicjatywy, takie jak iGenius, Dream Trips czy Selfmaker.
Fot. Rafał Trzaskowski/PAP/Mateusz Morawiecki/Facebook
Red.
Inne tematy w dziale Polityka