Jest nowy ranking zaufania. Wysokie miejsce Morawieckiego

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 69

Ranking zaufania

Według najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, Rafał Trzaskowski pozostaje liderem rankingu zaufania społecznego. Ufa mu 46 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 2,5 pkt proc. w porównaniu z lutym. Drugie miejsce zajmuje Mateusz Morawiecki z wynikiem 36,1 proc., który minimalnie wyprzedził prezydenta Andrzeja Dudę (36 proc.).

Nieco niżej znaleźli się Donald Tusk (35,2 proc.) i Karol Nawrocki (33 proc.), choć obaj odnotowali drobne spadki. Jarosław Kaczyński zajął szóste miejsce z wynikiem 32,9 proc., tuż przed Szymonem Hołownią (32,6 proc.).

Na końcu listy zaufania znalazł się Grzegorz Braun, ale to on przewodzi w niechlubnym rankingu braku zaufania – aż 64,9 proc. badanych mu nie ufa. Za nim są Sławomir Mentzen (57,6 proc.) i Jarosław Kaczyński (56,7 proc.). Równie wysokim brakiem zaufania obciążeni są także Duda i Nawrocki (po 55,6 proc.).  


Polacy nie chcą wysyłać żołnierzy na Ukrainę

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że aż 62 proc. Polaków sprzeciwia się wysyłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę w ramach ewentualnej misji pokojowej. Jedynie 26 proc. badanych popiera taki pomysł, a 12 proc. pozostaje niezdecydowanych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7–9 marca na próbie 1015 dorosłych Polaków.  

Podejrzenie błonicy w Olsztynie. GIS uspokaja 

We wtorek pojawiła się informacja o wykryciu maczugowca błonicy we krwi 30-letniego pacjenta w szpitalu w Olsztynie. Choć wstępne wyniki badań są ujemne, sytuacja nadal jest monitorowana – poinformował Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski w RMF24. Ostateczne wyniki mają być znane najpóźniej w czwartek.

Pacjent prawdopodobnie cierpi na błonicę przyranną, która może prowadzić nawet do sepsy. Na wszelki wypadek zaszczepiono już 50 osób z personelu medycznego, które miały kontakt z chorym. Jak podkreślił GIS, szczepionki są ogólnodostępne i nie ma problemów z ich dostępnością.

Już od 1 kwietnia rozpoczną się kontrole punktów szczepień w całej Polsce. Mają one na celu weryfikację rzeczywistego poziomu zaszczepienia dzieci i młodzieży. Obecnie GIS szacuje, że nawet 90 tys. osób w Polsce uporczywie uchyla się od obowiązkowych szczepień.  


UOKiK bada firmy zachęcające do szybkich inwestycji. Piramidy finansowe? 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wobec platform BE Poland i GrowUP Session, które oferują szkolenia z zakresu inwestowania online. Urzędnicy podejrzewają, że działalność tych podmiotów może nosić znamiona systemów promocyjnych typu piramida.

Systemy te polegają na obietnicy zysków w zamian za rekrutowanie nowych uczestników, a nie na realnej sprzedaży towarów czy usług. W szczególności badane będą zasady funkcjonowania platform oraz rola osób je promujących – głównie przez media społecznościowe, gdzie kuszą wizją luksusowego życia i szybkich zysków.

UOKiK przypomina, że projekty typu piramida są nielegalne, a w niektórych przypadkach mogą stanowić przestępstwo oszustwa (art. 286 Kodeksu karnego). W przeszłości urząd ukarał już podobne inicjatywy, takie jak iGenius, Dream Trips czy Selfmaker. 

 

Fot. Rafał Trzaskowski/PAP/Mateusz Morawiecki/Facebook

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj69 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (69)

Inne tematy w dziale Polityka