Smog to nie diesle, tylko kopciuchy
Według popularnego mitu, który od lat funkcjonuje w polskiej debacie publicznej, stare samochody – szczególnie diesle – odpowiadają za większość zanieczyszczenia powietrza w miastach. Okazuje się jednak, że to błędna diagnoza. Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, jasno wskazuje prawdziwego sprawcę smogu:
(Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo)
Całą rozmowę z rzecznikiem Polskiego Alarmu Smogowego obejrzycie na kanale Salon24:
Dlaczego tak łatwo wierzymy w mit o samochodach?
Polski Alarm Smogowy od lat monitoruje sytuację i zbiera dane dotyczące źródeł zanieczyszczenia. W dużych miastach, jak Warszawa czy Kraków, stare samochody, szczególnie diesle, odpowiadają za pewien procent zanieczyszczenia, jednak jest to marginalna część problemu.
– Największą emisję spalin faktycznie mają silniki diesla, zwłaszcza stare modele. Jednak ich udział w całościowym smogu jest nieporównywalnie niższy niż ten pochodzący z ogrzewania domów – podkreśla ekspert.
Problem jest w naszych piwnicach, nie na drogach
Siergiej zwraca uwagę, że największe źródło smogu jest często w naszych własnych domach. Chociaż świadomość ekologiczna rośnie, nadal miliony Polaków korzystają ze starych, nieefektywnych i zanieczyszczających powietrze pieców.
– 10 lat temu mieliśmy ponad 3 miliony kopciuchów. Obecnie liczba ta spadła do około 2 milionów. To ogromny sukces, ale wciąż za mało – mówi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Smog to nie tylko uciążliwość, ale zagrożenie dla życia
Ekspert przypomina również, że smog to nie tylko nieprzyjemny zapach. Pyły, które wdychamy, przenikają do naszego krwiobiegu, powodując zawały, udary oraz przewlekłe choroby.
Edukacja ekologiczna kluczem do zmiany
Rozmowa na kanale Salon24 wskazuje również na kluczową rolę edukacji. Polacy często nadal lekceważą smog lub wierzą w mity dotyczące jego źródeł.
Walka ze smogiem w Polsce przynosi efekty, ale tempo zmian powinno być szybsze. Jak wskazuje gość „Zdrowych Rozmów Wypycha”, zmiana mentalności jest równie ważna, jak wymiana pieców na czystsze źródła ciepła.
MP
Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Canva
Komentarze
Pokaż komentarze (62)