Mariusz Błaszczak przed przesluchaniem w prokuraturze wystąpił na wiecu, gdzie podkreślił, że jeszcze raz odtajniłby stare plany wojskowe, zakładające obronę kraju na linii Wisły. Śledczy dziś postawią mu zarzuty. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wydarzen.
Błaszczak: Zrobiłbym to jeszcze raz
Były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak usłyszy w piątek zarzuty prokuratorskie w związku z ujawnieniem fragmentów tajnego Planu Użycia Sił Zbrojnych RP WARTA-00101. Dokument, pochodzący z 2011 roku, miał zawierać strategię obrony Polski przed ewentualną inwazją Rosji. Błaszczak opublikował go we wrześniu 2023 roku, twierdząc, że politycy PO planowali „oddać połowę Polski bez walki”.
Po uchyleniu mu immunitetu przez Sejm, były szef MON stawił się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień. Prokuratura argumentuje, że publikacja stworzyła zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju oraz osłabiła pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Zarzuca też Błaszczakowi, że działał z pobudek politycznych – dla korzyści swojej partii podczas kampanii wyborczej.
Błaszczak odpowiedział na zarzuty za pośrednictwem platformy X: „Bez wahania zrobiłbym to jeszcze raz. Miałem nie tylko prawo, ale i obowiązek”. Równolegle przed siedzibą prokuratury odbył się protest PiS pod hasłem „przeciwko patologii obecnej władzy”, podczas którego głos zabrali Jarosław Kaczyński i Błaszczak.
Tusk o deregulacji: chcemy zmniejszyć biurokrację
Podczas konferencji prasowej po unijnym szczycie w Brukseli premier Donald Tusk ogłosił, że w poniedziałek w jego kancelarii odbędzie się spotkanie ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. - Złożymy wspólnie pierwszy meldunek, gdzie jesteśmy z deregulacją – zapowiedział szef rządu.
Tusk podkreślił, że w UE proces ograniczania przepisów „ruszył na serio”. W jego ocenie, chociaż niektórzy wolą mówić o „symplifikacji”, to cel jest jasny: zmniejszenie biurokratycznych obciążeń, zwłaszcza dla małych i średnich firm.
Premier zapowiedział, że do czerwca Unia Europejska podejmie decyzje, które pozwolą na ograniczenie kosztów wynikających z nadregulacji aż o 30 proc. Polska – dzięki wspólnemu zespołowi, w którym stronę społeczną reprezentuje Rafał Brzoska – zamierza aktywnie uczestniczyć w tym procesie. Tusk wyjawił, że chciałby przedstawić gotowy pakiet propozycji jeszcze przed połową roku.
Pożar sparaliżował Heathrow. "Katastrofalna sytuacja"
W Londynie doszło do poważnej awarii infrastruktury, o której pisaliśmy rano w Salonie24. Pożar podstacji elektrycznej w Hayes spowodował przerwę w dostawie prądu do lotniska Heathrow – największego portu lotniczego w Europie. Brytyjski minister energii Ed Miliband określił sytuację jako "katastrofalną”, zaznaczając, że zniszczony został również zapasowy generator.
Straż pożarna opanowała ogień w piątek rano, ale skutki pożaru będą odczuwalne jeszcze przez kilka dni. Część lotów została przekierowana m.in. do Gatwick, Stansted i nawet na paryski Charles de Gaulle.
PLL LOT poinformował o odwołaniu lotów LO286 (LHR–WAW), LO281/LO282 (WAW–LHR–WAW), a także o możliwym odwołaniu rotacji LO279/LO280. Pasażerowie zostali poproszeni o kontakt z przewoźnikiem i nieudawanie się na lotnisko bez uprzednich informacji.
Europa szykuje się na "życie bez USA” w NATO
"Financial Times" ujawnił, że europejskie potęgi militarne – Wielka Brytania, Francja, Niemcy oraz kraje nordyckie – rozpoczęły nieformalne rozmowy nad planem ograniczenia zależności od USA w ramach NATO. Inicjatywa, zakrojona na 5–10 lat, ma być odpowiedzią na retorykę Donalda Trumpa o możliwym wycofaniu się USA z Sojuszu.
Plan zakłada m.in. zwiększenie wydatków obronnych i rozbudowę potencjału wojskowego. Celem jest przygotowanie Europy do ewentualnego funkcjonowania bez bezpośredniego wsparcia wojskowego Stanów Zjednoczonych – z wyjątkiem odstraszania nuklearnego, które nadal ma pozostać w rękach USA.
Pomysł wywołuje jednak obawy – część krajów nie chce prowokować Waszyngtonu do szybszego wycofania się, inne zastanawiają się, czy jakiekolwiek ustalenia z obecną administracją USA będą wiarygodne.
Polska reprezentacja rusza po dziesiąty mundial
W piątkowy wieczór reprezentacja Polski rozpoczyna eliminacje do mistrzostw świata 2026. Pierwszym rywalem biało-czerwonych jest Litwa, a stawką – dziesiąty w historii udział w finałach mundialu.
Dotychczas Polska wystąpiła w turnieju dziewięć razy, rozgrywając 38 meczów, z bilansem 17 zwycięstw, 6 remisów i 15 porażek. Największe sukcesy to trzecie miejsca w 1974 i 1982 roku. Ostatni udział miał miejsce w 2022 roku w Katarze – Polacy wyszli z grupy, ale odpadli w 1/8 finału po porażce z Francją.
Nowy cykl eliminacyjny ma być szansą na odświeżenie kadry i odbudowanie pozycji w międzynarodowej piłce. Kibice liczą na lepszy styl gry i przełamanie długoletniego schematu wczesnych pożegnań z turniejami.
Fot. Mariusz Błaszczak, poseł PiS, były szef MON (z prawej) i Jarosław Kaczyński/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka