Dziś posłowie w Sejmie debatuje nad rezolucją ws. obronności. Według Donalda Tuska głosowanie ws. uchwały ma być "testem" dla opozycji, czy jest prorosyjska. PiS z kolei stoi na stanowisku, że Unia Europejska nie zastąpi NATO i USA w roli gwaranta bezpieczeństwa Polski. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń.
PiS i Nawrocki krytykują rezolucję PE
Podczas czwartkowych obrad Sejmu posłowie kontynuowali prace nad projektem uchwały dotyczącej bezpieczeństwa Polski. W dokumencie poparto rezolucję Parlamentu Europejskiego z 12 marca dotyczącą wzmocnienia obronności UE, uznając szczególne znaczenie projektu Tarcza Wschód.
Poseł PiS Marcin Ociepa skrytykował uchwałę, argumentując, że podważa ona suwerenność Polski w zakresie polityki obronnej oraz może osłabić jedność NATO. Według PiS tworzenie europejskiej unii obronnej i decyzje w sprawach wojskowych podejmowane większością kwalifikowaną osłabiają transatlantycką współpracę w ramach Sojuszu.
Z kolei kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podczas konferencji w Brukseli nazwał rezolucję PE "szkodliwą dla polskiego państwa” i podziękował europosłom PiS za sprzeciw wobec niej. - Dziękuję europarlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości i konserwatywnej stronie Parlamentu Europejskiego za reakcję wobec rezolucji na temat rozwoju bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Presja ma sens, bowiem ta rezolucja była szkodliwa dla państwa polskiego. Oddawanie Unii Europejskiej kompetencji (w zakresie) bezpieczeństwa w momencie, kiedy Unia Europejska jest w tożsamościowym chaosie, w ekonomicznym chaosie, byłoby niedobre dla państwa polskiego - mówił.
Według Donalda Tuska, posłowie, którzy zagłosują przeciwko uchwale, w której będzie wzmianka o Tarczy Wschód, będzie stronnikiem Kremla. - Opozycja ma szansę zmyć z siebie hańbę z europarlamentu - mówił w czwartek premier. PiS zagłosowało w Parlamencie Europejskim za poprawką ws. konieczności budowy Tarczy Wschód, ale sprzeciwiło się rezolucji, która zdaniem partii opozycyjnej jest antyamerykańska.
MON apeluje o "silny podpis" prezydenta
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował o pilny i "silny" podpis prezydenta pod ustawą ograniczającą prawo do azylu. Podkreślił, że nasilające się ataki hybrydowe ze strony Białorusi i Rosji wymagają szybkiej reakcji.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaznaczył, że ustawa ma być narzędziem odstraszającym i powinna być gotowa do natychmiastowego wdrożenia, gdyby sytuacja na granicy uległa dalszemu pogorszeniu.
Według danych Straży Granicznej, od początku roku próbę nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej podjęło ponad 1,2 tys. osób, głównie z Pakistanu, Afganistanu, Somalii i Iranu.
Nowa odsłona programu "Czyste Powietrze” od kwietnia
Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że od 1 kwietnia ruszy nowa edycja programu „Czyste Powietrze”. Kluczowe zmiany to: obowiązkowy audyt energetyczny przed termomodernizacją, koniec dotacji na kotły gazowe, wyższe progi dochodowe uprawniające do wsparcia i dodatkowe 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego.
Najubożsi beneficjenci będą mogli otrzymać nawet 100% dofinansowania na termomodernizację i instalację pomp ciepła.
Szymon Hołownia oficjalnie zarejestrowany
Lider Trzeciej Drogi Szymon Hołownia złożył w Państwowej Komisji Wyborczej 400 tys. podpisów poparcia pod swoją kandydaturą na prezydenta. - Idziemy po realną zmianę, a nie zamianę w Pałacu Prezydenckim – deklarował podczas konferencji prasowej.
Hołownia zapowiedział intensywną kampanię i ponad 100 spotkań z wyborcami przed Wielkanocą. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga 1 czerwca.
Izrael wznawia operacje wojskowe w Strefie Gazy
Izraelska armia ogłosiła rozpoczęcie nowej ofensywy lądowej na północy Strefy Gazy, gdzie siły IDF wkroczyły w okolice Bajt Lahija.
W odpowiedzi Hamas wystrzelił w kierunku Tel Awiwu kilka rakiet – izraelska obrona przechwyciła jeden z trzech pocisków, a dwa spadły na niezamieszkane tereny.
Ponadto w nocy izraelskie systemy obronne zestrzeliły rakietę balistyczną wystrzeloną przez rebeliantów Huti z Jemenu, której celem było międzynarodowe lotnisko Ben Guriona.
Fot. Sejm RP/Donald Tusk, premier rządu/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka