Sąd decyduje w sprawie aresztu dla Mateckiego
W sobotę rano przed godziną 9:00 poseł PiS Dariusz Matecki został doprowadzony do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów, gdzie ma się odbyć posiedzenie w sprawie jego tymczasowego aresztowania. Jak poinformował jego adwokat Kacper Stukan, rozprawa może potrwać kilka godzin.
Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu Mateckiemu oraz jego aresztowanie trafił do Sejmu pod koniec lutego. W środę komisja regulaminowa poparła jego uchylenie, a sam zrzekł się immunitetu.
Trump planuje wycofanie wojsk USA z Niemiec
Węgry, rządzone przez Viktora Orbana, są postrzegane jako sojusznik Trumpa. Orban sprzeciwia się pomocy Ukrainie i utrzymuje bliskie kontakty z Rosją. "Trump rozważa zmianę rozmieszczenia niektórych oddziałów amerykańskich w Europie, tak aby były one skoncentrowane wokół krajów NATO, które zwiększyły swoje wydatki na obronę" – napisał „Daily Telegraph”. Przypomniano również, że podczas swojej pierwszej kadencji Trump nakazał wycofanie 12 tysięcy żołnierzy z Niemiec, lecz decyzję tę anulował prezydent Joe Biden.
W czwartek Trump powtórzył swoją krytykę pod adresem państw NATO, grożąc, że nie będzie ich bronił, jeśli nie zwiększą wydatków na obronność. Węgry osiągnęły poziom 2% PKB na zbrojenia w 2022 r., podczas gdy Polska wydaje na obronność ponad 4% PKB – najwięcej w całym NATO.
Ukraina: Rosyjskie ataki zabiły 23 osoby w ciągu doby
Rosyjskie ataki w Ukrainie spowodowały śmierć 23 osób w ciągu ostatniej doby. W obwodzie donieckim zginęło 20 cywilów, w tym 11 w Dobropolu, a 43 zostały ranne – poinformował przewodniczący administracji obwodu Wadym Fiłaszkin.
Ukraińskie drony uderzyły w strategiczną rafinerię w Rosji
W nocy z piątku na sobotę ukraińskie drony zaatakowały jedną z najważniejszych rosyjskich rafinerii naftowych – Kinef w obwodzie leningradzkim. Rosyjskie media informują, że system obrony przeciwlotniczej został aktywowany, ale szczątki dronów uszkodziły część obiektu.
Polska wprowadza zakaz importu na towary z Węgier
Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie zakazujące przywozu do Polski niektórych towarów z Węgier oraz części Słowacji po wykryciu tam pierwszego od ponad 50 lat ogniska pryszczycy. Zakaz obejmuje m.in. mięso, produkty mleczne oraz zwierzęta parzystokopytne.
"Chociaż wirus pryszczycy nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jest bardzo zaraźliwy i może mieć poważne skutki ekonomiczne” – oświadczyła Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt. Węgierskie służby weterynaryjne wykryły ognisko w gospodarstwie z 1,4 tys. sztuk bydła.
Jednocześnie zakończyły się kontrole weterynaryjne na granicy polsko-niemieckiej, wprowadzone w styczniu po wykryciu pryszczycy w Niemczech. Polska pozostaje krajem wolnym od tej choroby od 1971 roku.
Fot. Poseł PiS Dariusz Matecki w towarzystwie funkcjonariusza ABW/PAP
Red.
Komentarze
Pokaż komentarze (171)