Premier Donald Tusk zabrał głos w Sejmie, by omówić wątek bezpieczeństwa Polski. Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów, szef rządu wzywał do narodowej jedności, a także chwalił działania rządu Zjednoczonej Prawicy po wybuchu wojny na Ukrainie. Będą też powszechne szkolenia wojskowe dla mężczyzn. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń z 7 marca.
Tusk złożył sprawozdanie w Sejmie ws. bezpieczeństwa
- Rosja będzie bezradna wobec zjednoczonej Europy, wtedy, kiedy zjednoczymy wysiłki także na rzecz mądrego zbrojenia - mówił Donald Tusk w Sejmie, który wezwał wszystkie siły polityczne do współpracy i jedności. Jak podkreślał, polski naród i elity polityczne - także rząd PiS po 2022 roku - zdały egzamin z niesienia pomocy Ukrainie. Dodał, że gdyby tak zachowały się inne państwa Europy w tym czasie, "to bylibyśmy w innym miejscu".
Zdaniem szefa gabinetu, przyszłość Ukrainy bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo Polski i całej Europy. Według szefa rządu, jeśli Ukraina zachowa pełną suwerenność i niepodległość, sytuacja geopolityczna naszego regionu będzie stabilniejsza.
Tusk ostrzegł, że w przypadku przegranej Ukrainy lub podpisania rozejmu osłabiającego jej suwerenność, Polska znajdzie się w trudniejszej sytuacji. – Jeśli Putin uzyska większą kontrolę nad Ukrainą, Polska stanie się bardziej zagrożona – sugerował.
Polska nie zmienia swojego stanowiska w sprawie konieczności utrzymania jak najściślejszych więzi ze Stanami Zjednoczonymi i NATO. Dodał jednak, że konieczna jest analiza zmian w polityce USA wobec Ukrainy i Rosji. – Nie jest naszym zadaniem recenzowanie decyzji naszego największego sojusznika, ale wyciąganie z nich wniosków dla naszego bezpieczeństwa – zaznaczył Tusk.
Jednocześnie premier ujawnił, że trwają prace nad wprowadzeniem powszechnych szkoleń wojskowych dla dorosłych mężczyzn w Polsce. Model tych ćwiczeń ma być gotowy do końca roku.
Prezydent Duda chce poprawki do konstytucji
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w Sejmie, że złożył projekt poprawki do konstytucji, który miałby na stałe zagwarantować wydatki na obronność na poziomie co najmniej 4 proc. PKB rocznie.
– Bezpieczeństwo wymaga poważnego konsensusu politycznego. Ta poprawka zagwarantuje, że przyszłe rządy nie obniżą tych wydatków bez szerokiego porozumienia – stwierdził Duda, który przysłuchiwał się wystąpieniu premiera.
Dodał, że jego celem jest trwałe umocnienie bezpieczeństwa Polski oraz zapewnienie, że kraj będzie odpowiednio przygotowany na wszelkie zagrożenia.
Zełenski apeluje o rozejm w powietrzu i na morzu
Po kolejnym masowym ataku Rosjan na ukraińską infrastrukturę gazową prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował o międzynarodową presję na Moskwę w celu ustanowienia rozejmu w przestrzeni powietrznej i na morzu.
– Pierwszym krokiem do pokoju musi być zmuszenie Rosji do zaprzestania ataków rakietowych i dronowych na naszą infrastrukturę – podkreślił Zełenski.
Ukraina skutecznie odpierała ostatnie ataki dzięki wsparciu zachodnich myśliwców, w tym amerykańskich F-16 i francuskich Mirage 2000, które były wykorzystywane do obrony powietrznej.
Matecki zatrzymany – nie ma jeszcze decyzji o aresztowaniu
Poseł PiS Dariusz Matecki został zatrzymany przez ABW w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura planuje postawić mu sześć zarzutów, w tym ustawianie konkursów na dotacje i wyprowadzanie środków publicznych do powiązanych organizacji.
Prokuratura Krajowa zaznaczyła, że wciąż nie zdecydowała, czy skieruje do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Mateckiego. Jak poinformował rzecznik PK, prokuratorzy muszą najpierw przeprowadzić wszystkie niezbędne czynności, w tym postawienie zarzutów i przesłuchanie podejrzanego.
Donald Trump o roli Elona Muska w rządzie USA
Prezydent USA Donald Trump odniósł się do kontrowersji wokół roli Elona Muska w administracji federalnej. Miliarder został mianowany na czele Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), który zajmuje się redukcją wydatków rządowych - ujawniło "Politico". Tak miał oświadczyć w czwartek podczas posiedzenia gabinetu.
Trump uważa, że Musk może jedynie wydawać rekomendacje, ale nie podejmować decyzji w sprawie zwolnień w instytucjach federalnych.
Fot. Donald Tusk w Sejmie/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka