Drugie dno umowy USA-Ukraina. Donald Trump ma swoje powody

Redakcja Redakcja Newsy do 14 Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Umowa USA z Ukrainą ma na celu osłabienie geopolityczne Chin - przekonują eksperci. Jak twierdzi doradca Wołodymyra Zełenskiego, znajdą się tam gwarancje bezpieczeństwa dla Kijowa na wypadek ponownej inwazji ze strony Rosji. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń z Polski i ze świata.

Cel USA: osłabienie pozycji Chin

W piątek w Waszyngtonie prezydenci Donald Trump i Wołodymyr Zełenski podpiszą umowę o dostępie Stanów Zjednoczonych do ukraińskich zasobów minerałów i metali ziem rzadkich. Dokument przewiduje utworzenie Inwestycyjnego Funduszu Odbudowy, który będzie zarządzał dochodami z ukraińskich surowców.

Eksperci podkreślają, że porozumienie ma kluczowe znaczenie dla strategii USA. Chiny posiadają jedną trzecią światowych rezerw metali ziem rzadkich, ale odpowiadają za 90% ich podaży, co stanowi strategiczne zagrożenie dla USA. Metale te są niezbędne do produkcji nowoczesnej elektroniki, systemów obronnych i pojazdów elektrycznych. "Jeśli USA nie zapewnią sobie dostępu do surowców na czas, ryzykują, że zostaną wyprzedzone przez konkurentów” – zauważa "The Guardian".

Ukraina posiada 22 z 34 minerałów krytycznych, w tym lantan, cer, neodym, erb i lit. Według Ukraińskiej Służby Geologicznej kraj ten posiada 5% światowych złóż surowców, w tym 19 mln ton grafitu, który jest kluczowy dla produkcji baterii do pojazdów elektrycznych.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak poinformował, że umowa będzie miała załączniki dotyczące współpracy gospodarczej oraz gwarancji bezpieczeństwa. W umowie ujawnionej przez portal Europejska Prawda jest wzmianka o gwarancjach w punkcie 10. 

- Niektóre z nich będą jasno określone. Będą zawierały konkretne liczby oraz opisywały programy inwestycyjne i podział zysków. Inne dotyczyć będą przeciwdziałania Rosji, ponieważ wojna nie zniknie – powiedział Podolak. 

Papież Franciszek chce pojawić się w oknie szpitala

Papież Franciszek, który od dwóch tygodni przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli, kontynuuje leczenie i fizjoterapię oddechową. "Papież zjadł śniadanie, regularnie czyta gazety, kontynuuje terapię” – poinformowały źródła watykańskie.

Nie wiadomo jeszcze, jaką formę przybierze niedzielna modlitwa Anioł Pański. Przez ostatnie dwa tygodnie publikowano jedynie treść rozważań Franciszka, ale nieoficjalnie wiadomo, że chce on pokazać się wiernym w oknie szpitala. Decyzja ma zapaść do soboty.

W związku z chorobą papieża, uroczystości Środy Popielcowej poprowadzi jako delegat kardynał Angelo De Donatis. 


Protesty w Grecji. 300 tysięcy osób  

W piątek około 300 tysięcy osób wyszło na ulice Aten, by uczcić drugą rocznicę największej w historii Grecji katastrofy kolejowej, w której zginęło 57 osób.

Demonstranci wrzucili na teren parlamentu koktajle Mołotowa, podpalając budkę strażniczą. Na piątek ogłoszono w Grecji strajk generalny. Według raportu opublikowanego w czwartek, do tragedii doszło przez błędy systemowe i przeoczenia, które doprowadziły do zderzenia pociągów. 


WSA uchylił decyzję prezydenta Dudy 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję prezydenta Andrzeja Dudy z września 2022 r., dotyczącą wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. "Wyrok został wydany na posiedzeniu niejawnym, poznanie motywów rozstrzygnięcia będzie możliwe dopiero po sporządzeniu uzasadnienia” – przekazał sąd. Decyzja WSA nie jest prawomocna. 


Kiedy wniosek o areszt dla Zbigniewa Ziobry?

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa najprawdopodobniej we wtorek lub środę wyśle wniosek do sądu o aresztowanie Zbigniewa Ziobry za niestawianie się na jej posiedzeniach.

W czwartek Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu i zastosowanie 30-dniowego aresztu wobec byłego ministra sprawiedliwości i posła PiS.

- Doradcy analizują i uzupełniają wniosek. Nie zbawią nas dwa, trzy dni, a lepiej to dobrze przeanalizować – powiedział wiceszef komisji Tomasz Trela (Lewica).

Komisja śledcza wielokrotnie próbowała przesłuchać Ziobrę, ale ten unikał stawienia się na posiedzeniach. 31 stycznia policja zatrzymała go w siedzibie Telewizji Republika, jednak do tego czasu komisja zakończyła już obrady, co uznano za nieskuteczne doprowadzenie. Ziobro był w budynku Sejmu i mógł odpowiedzieć na pytania, ale członkowie komisji zamknęli posiedzenie, wiedząc, że były minister czeka na wejście na salę. 

Ziobro twierdzi, że komisja działa nielegalnie, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września 2024 r., który uznał jej powołanie za niezgodne z Konstytucją. 

 

Fot. Donald Trump/Wołodymyr Zełenski/PAP/EPA

Red. 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj41 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (41)

Inne tematy w dziale Polityka