Tajemnicza choroba w Afryce
Ponad 50 osób zabiła nieznana chorobę na północnym zachodzie Demokratycznej Republiki Konga. Takie dane przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i miejscowi lekarze. Od momentu pojawienia się objawów do zgonu w większości wypadków minęło 48 godzin i „właśnie to jest bardzo niepokojące” – powiedział agencji AP dyrektor Szpitala Bikoro, Serge Ngalebato.
Koronawirus wnikujący do ludzkich komórek
Tymczasem w Chinach wykryto nowego koronawirusa atakującego nietoperze i potrafiącego wnikać do ludzkich komórek. Jednak zdaniem amerykańskiego epidemiologa prof. Michaela Osterholma dotychczasowe reakcje na to odkrycie są „przesadzone”.
Potrafi on wnikać do komórek człowieka poprzez receptory ACE-2 (enzym konwertujący angiotensynę 2), te same, poprzez które atakuje ludzi SARS-CoV-2 oraz wywołujący przeziębienie wirus NL63. Wskazują na to testy laboratoryjne, w których zakażono ludzkie komórki, w tym również komórki płuc.
Jak zaznaczają chińscy wirusolodzy, wirus HKU5-CoV-2 potrafi lepiej wnikać do ludzkich komórek poprzez receptory ACE-2 aniżeli spokrewniony z nim patogen o nazwie 1 HKU5-CoV. Z tego jednak nie wynika jeszcze, że odkryty koronawirus potrafi wywołać zakażenie u ludzi, a tym bardziej wywołać kolejną pandemię. Chińscy badacze kontynuują badania w tym zakresie. Zwracają tylko uwagę, że spośród setek rodzajów koronawirusów, tylko niektóre potrafią wnikać do ludzkich komórek. Dyrektor Centrum Badań nad Chorobami Infekcyjnymi prof. Michael Osterholm z University od Minnesota Medical School twierdzi, że dotychczasowe reakcje na to odkrycie są „przesadzone”. W wypowiedzi dla NDTV World zaznaczył, że od wybuchu pandemii wywołanej przez Covid-19, ludzie wykazują znacznie większą odporność przeciwko wirusom podobnym do SARS-CoV-2.
Eksperci zalecają czujność
Zdaniem amerykańskiego epidemiologa, wirus HKU5-CoV-2 jak na razie przynajmniej wykazuje mniejszą zdolność wnikania do ludzkich komórek poprzez receptory ACE-2 aniżeli SARS-CoV-2. - Nie należy przesadzać z ewentualnym ryzykiem powstania (nowej pandemii - przyp. red.) w ludzkiej populacji - stwierdza prof. Osterholm.
Do podobnych wniosków skłaniają badania opublikowane na początku lutego 2025 r. przez specjalistów University of Washington w Seattle oraz Uniwersytetu Wuhan. Wynika z nich, że koronawirusy z grupy HKU5 potrafiące przenikać przez receptory ACE-2, nie wykazują jeszcze dużej zdolności wnikania do ludzkich komórek. Wszyscy eksperci są jednak zgodni, że patogeny te wymagają dalszych badań i muszą być ściśle monitorowane.
Z artykułu dowiesz się, że:
- W Demokratycznej Republice Konga zmarło ponad 50 osób po spożyciu mięsa nietoperza.
- WHO potwierdziło gorączkę krwotoczną, ale wirus Ebola został wykluczony
- W Chinach odkryto nowego koronawirusa HKU5-CoV-2, który może infekować ludzkie komórki
- Wirus wykorzystuje te same receptory co SARS-CoV-2, ale na razie nie wiadomo, czy może powodować choroby u ludzi
- Eksperci uspokajają, że ryzyko pandemii jest niskie, ale konieczna jest dalsza obserwacja nowych patogenów
Fot. nietoperz/Unsplash/@Tine Ivanič
Tomasz Wypych
Komentarze
Pokaż komentarze (45)