Zagraniczni gangsterzy są zatrzymywani przez służby i wkrótce rozpocznie się ich deportacja - ogłosił w poniedziałek premier Donald Tusk. Oto najważniejsze wydarzenia z 25 lutego.
Deportacja zagranicznych przestępców
Premier Donald Tusk zapowiedział intensyfikację działań służb wobec zagranicznych gangów działających w Polsce. Jak poinformował, dokonano już licznych zatrzymań, a teraz przyszedł czas na deportacje.
- Otrzymałem szczegółowe informacje od szefa MSWiA o zdecydowanych działaniach służb wobec zagranicznych gangów. Dokonano licznych zatrzymań. Czas na deportację – napisał premier na platformie X.
Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że 5% podejrzanych o przestępstwa w Polsce to obcokrajowcy, a ich działalność najbardziej zagraża największym aglomeracjom. Wspólnie z ministrem sprawiedliwości zapowiedział twarde działania służb oraz wzmocnienie pionu kryminalnego policji.
Prezydenci Polski i Łotwy: Ukraina musi pozostać silnym państwem
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydentem Łotwy Edgardsem Rinkeviczsem, by omówić kwestie bezpieczeństwa i sytuację na Ukrainie. - Najważniejsze, aby przestali ginąć ludzie, żeby agresja rosyjska się zakończyła i żeby doprowadzić do trwałego pokoju, który zapewni bezpieczeństwo nie tylko Ukrainie, ale także i innym krajom, w tym nam, czyli wschodniej flance NATO – mówił Duda.
Prezydent Łotwy zaznaczył, że jego kraj planuje zwiększyć wydatki na obronność do 5% PKB, a Polska odgrywa kluczową rolę w bezpieczeństwie regionu. Wspomniał również o uniezależnieniu krajów bałtyckich od poradzieckiej sieci elektroenergetycznej dzięki wsparciu Polski.
Odnosząc się do przyszłych negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą, Duda wskazał na ogromną rolę Stanów Zjednoczonych i prezydenta Donalda Trumpa w tym procesie.
- Są na stole różne oferty dla Ukrainy. Kluczowe pytanie brzmi: kto przedstawi jej lepsze gwarancje bezpieczeństwa? – zauważył prezydent Polski.
Instytut IDEAS – polskie centrum badań nad AI
Rząd powołał nową jednostkę badawczą – Instytut IDEAS, który połączy cywilne i militarne zastosowania sztucznej inteligencji.
Instytut będzie podlegał Ministerstwu Cyfryzacji i Ministerstwu Obrony Narodowej, a na jego czele stanie profesor Piotr Sankowski – światowy ekspert w dziedzinie AI. - Były to cztery bardzo pracowite miesiące, ale mamy to - Instytut Badawczy IDEAS został dzisiaj powołany. Bardzo dziękuje wszystkim za całą pomoc i dobrą wolę - odniósł się do inicjatywy Sankowski.
- Pole walki będzie zarządzane przy użyciu sztucznej inteligencji. Każdy kolejny konflikt będzie oparty o tę technologię. Kto tego nie będzie miał, będzie przegrywał – skomentował minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rząd zabezpieczył na start działalności Instytutu 20 mln zł, a jego głównym celem będzie rozwój widzenia maszynowego, przetwarzania języka naturalnego oraz rozwiązań dla administracji i obronności.
Niemcy: rozmowy w sprawie nowego rządu
Zwycięzca wyborów parlamentarnych w Niemczech, lider CDU Friedrich Merz, rozpoczął negocjacje koalicyjne z ustępującym kanclerzem Olafem Scholzem. - Liczymy na szybkie rozpoczęcie negocjacji z SPD i osiągnięcie dobrej umowy koalicyjnej – powiedział Merz.
Nowy rząd Niemiec ma skupić się na polityce zagranicznej, migracji i gospodarce. Merz zapowiedział, że chce, aby rząd powstał jeszcze przed Wielkanocą. - Chcemy niemieckiego rządu, na który świat będzie zwracał uwagę, którego Europa słucha i który szanuje obywateli – dodał Markus Soeder, lider bawarskiej CSU. CDU/CSU wygrało wybory, uzyskując 28,6% głosów, a SPD zajęło trzecie miejsce z wynikiem 16,4%.
Fot. Policja
Red.
Inne tematy w dziale Polityka