na zdjęciu: kompleks Orlen Południe w Trzebini (woj. małopolskie) fot. materiały prasowe
na zdjęciu: kompleks Orlen Południe w Trzebini (woj. małopolskie) fot. materiały prasowe

Nowa inicjatywa Orlenu dobrze przyjęta przez rynek. Koncern idzie za ciosem

Redakcja Redakcja Głos Regionów Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
W rafinerii Orlen Południe w Trzebini (woj. małopolskie) uruchomiono nowy punkt zbiórki olejów przepracowanych. Dzięki niemu zużyte oleje, głównie z aglomeracji śląskiej, będą transportowane koleją do zakładu w Jedliczu na Podkarpaciu, gdzie zostaną poddane regeneracji.

Recykling olejów zgodny z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego

Zużyte oleje tracą swoje właściwości i nie nadają się do dalszego stosowania, dlatego muszą być odpowiednio przetworzone. Polskie i unijne przepisy nakładają obowiązek przekazywania takich odpadów w pierwszej kolejności do regeneracji. Orlen Południe posiada w Jedliczu specjalistyczną instalację, która umożliwia odzyskiwanie z olejów pełnowartościowych baz olejowych oraz innych surowców, które mogą być ponownie wykorzystane w przemyśle.

„Nowy punkt zbiórki olejów przepracowanych w Trzebini pozwoli nam zwiększyć ilość pozyskiwanego surowca i jeszcze lepiej wykorzystać potencjał naszej Instalacji Regeneracji Olejów Przepracowanych” – podkreślił Mikołaj Wierzbicki, prezes Orlen Południe.


Orlen: Aglomeracja śląska kluczowym źródłem surowca

Według analiz spółki, aglomeracja śląska ma ogromny potencjał pod względem ilości generowanych olejów przepracowanych. Dzięki bliższej lokalizacji punktu zbiórki w Trzebini, dostawcy mogą skrócić czas transportu, co stanowi dla nich atrakcyjną alternatywę.

„Nasza inicjatywa została dobrze przyjęta przez rynek. Skrócenie drogi dostarczenia odpadów sprawia, że dostawcy chętniej korzystają z nowego punktu” – zauważył Tomasz Krawczyk, członek zarządu Orlen Południe ds. zakupów i wsparcia biznesu.


Jak wygląda proces regeneracji olejów?

W zakładzie w Jedliczu zużyte oleje poddawane są oczyszczaniu, destylacji i hydrorafinacji. W efekcie 60 proc. odzyskiwanych olejów przepracowanych przekształcane jest w bazy olejowe grupy I+, które mają dobre parametry niskotemperaturowe, niską zawartość aromatów i siarki. Mogą one zastępować oleje bazowe pochodzące z przerobu ropy naftowej i służyć do produkcji olejów smarowych, w tym hydraulicznych, silnikowych i przekładniowych. Pozostałe 40 proc. trafia do produkcji olejów opałowych oraz jako półprodukty do asfaltów przemysłowych.


Orlen Południe rozwija sektor recyklingu i biopaliw

Orlen Południe, należący do Grupy Orlen, zarządza zakładami produkcyjnymi w Trzebini i Jedliczu. Spółka specjalizuje się w przetwarzaniu surowców ropopochodnych oraz regeneracji odpadów, koncentrując swoją działalność na produkcji:

  • biopaliw i biokomponentów,
  • glikolu propylenowego, gliceryn, parafin,
  • olejów opałowych i bazowych,
  • produktów powstałych w wyniku recyklingu olejów smarowych.

Uruchomienie nowego punktu zbiórki olejów w Trzebini to kolejny krok w kierunku zrównoważonej gospodarki odpadami i ograniczania wpływu przemysłu na środowisko.

Red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo