Aż 57 proc. respondentów krytycznie ocenia rząd Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu dla RMF FM. Tak złych notowań nie miał nawet dwutygodniowy rząd Mateusza Morawieckiego w grudniu 2023 roku. W artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji z kraju i świata.
Rośnie grupa niezadowolonych z rządu
Najnowszy sondaż Opinia24 dla RMF FM ujawnia, że aż 57 proc. Polaków jest niezadowolonych z działań rządu Donalda Tuska. Zadowolenie wyraża jedynie 31 proc. respondentów. Dalej: 7% ocenia rząd "zdecydowanie pozytywnie", 24% "raczej pozytywnie", 33% "zdecydowanie negatywnie", 24% "raczej negatywnie".12% badanych nie potrafi jednoznacznie ocenić działań rządu.
Analizując dane demograficzne, 39% najstarszych oraz 37% najlepiej wykształconych Polaków ocenia rząd pozytywnie. Wśród osób z wykształceniem zawodowym niezadowolenie sięga 70%, a wśród mieszkańców wsi niemal 66%.
Pod względem płci, 62% mężczyzn i 53% kobiet wyraża niezadowolenie z rządu. Wśród wyborców PiS aż 90% ocenia rząd negatywnie, podczas gdy 77% zwolenników Koalicji Obywatelskiej jest zadowolonych z jego działań. Badanie przeprowadzono w dniach 17-21 lutego metodą mixed-mode: wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz wywiadów internetowych (CAWI).
W porównaniu z dwutygodniowym rządem Mateusza Morawieckiego, który nie miał szans w grudniu 2023 roku na przetrwanie, te wyniki są gorsze. Gabinet PiS negatywnie oceniało 50,3 proc. respondentów w badaniu SW Research dla "Rzeczpospolitej".
Nowe wieści z Watykanu
Watykan poinformował, że papież Franciszek "dobrze odpoczywał przez całą noc" w dwunastym dniu hospitalizacji w rzymskiej Poliklinice Gemelli. 14 lutego papież został przyjęty do szpitala z obustronnym zapaleniem płuc.
W poniedziałek wieczorem Watykan przekazał, że stan zdrowia ojca świętego uległ lekkiej poprawie. Problemy z nerkami nie są groźne, a Franciszek nie ma trudności z oddychaniem. Tlenoterapia jest kontynuowana, ale dawki zostały zmniejszone. Od soboty nie odnotowano kolejnych kryzysów oddechowych. Wyniki niektórych badań laboratoryjnych również się poprawiły, jednak prognozy dotyczące dalszego stanu zdrowia pozostają ostrożne.
Zatrzymania CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało trzech byłych członków kierownictwa Lasów Państwowych: byłego dyrektora generalnego, byłego dyrektora regionalnego ze Szczecina oraz byłego dyrektora Centrum Informacyjnego. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Jacek Dobrzyński, ujawnił, że zatrzymań dokonano na polecenie Prokuratury Krajowej.
Zatrzymania miały miejsce na terenie województw śląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego. Po przeprowadzeniu czynności procesowych, zatrzymani zostaną przewiezieni do warszawskiej siedziby Prokuratury Krajowej.
Według tvn24.pl, zatrzymani to Józef K., były dyrektor generalny, Andrzej Sz., były dyrektor regionalny oraz Michał C., były dyrektor centrum. Sprawa dotyczy rzekomego fikcyjnego zatrudnienia posła PiS Dariusza Mateckiego w Lasach Państwowych.
Przełom w relacjach USA-Ukraina?
Prezydent Francji, Emmanuel Macron, podczas wizyty w USA, w wywiadzie dla Fox News, wyraził nadzieję na zawarcie rozejmu między Ukrainą a Rosją w ciągu najbliższych tygodni. Podkreślił potrzebę negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją oraz między Waszyngtonem a Kijowem.
Macron zaznaczył, że jeśli porozumienie nie zostanie uszanowane, będzie to dowód na brak powagi ze strony Rosji. Dodał, że rozmawiał z europejskimi liderami, z których wielu jest gotowych udzielić Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa.
Francuski prezydent wezwał również USA do okazania solidarności z Europą po zakończeniu walk na Ukrainie. Macron podkreślił, że Europa jest świadoma konieczności zwiększenia swojego zaangażowania w kwestiach bezpieczeństwa.
Wkrótce może też nastąpić podpisanie umowy ws. przekazania złóż surowców przez Ukrainę na rzecz Stanów Zjednoczonych. - Ukraińskie i amerykańskie zespoły są na końcowym etapie negocjacji dotyczących umowy o minerałach. Negocjacje były bardzo konstruktywne, a niemal wszystkie kluczowe szczegóły zostały sfinalizowane - przekazała Olga Stefaniszyna, wicepremier Ukrainy w mediach społecznościowych.
Rada Bezpieczeństwa ONZ "wygumkowała" agresora
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła amerykański projekt rezolucji dotyczący wojny w Ukrainie, który nie wymienia Rosji jako agresora, lecz odnosi się do "wojny rosyjsko-ukraińskiej". Dokument wzywa do trwałego zakończenia konfliktu, ale nie zawiera potępienia agresji.
Za rezolucją głosowało 10 z 15 państw, podczas gdy pięć krajów europejskich wstrzymało się od głosu. Rezolucja wyraża żal z powodu "tragicznej utraty życia w konflikcie Federacji Rosyjskiej z Ukrainą" i wzywa do trwałego pokoju między tymi krajami.
Tymczasowa przedstawicielka USA w ONZ, Dorothy Camille Shea, stwierdziła, że rezolucja jest "ścieżką prowadzącą do pokoju". Rosja zawetowała europejskie poprawki, które miały na celu nazwanie działań Rosji "pełnoskalową inwazją" oraz wyrażenie poparcia dla integralności terytorialnej Ukrainy.
Ambasador Rosji, Wasilij Niebienzia, pochwalił amerykańską inicjatywę jako "zdroworozsądkową propozycję". Jest to pierwsza przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa rezolucja dotycząca Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę.
Fot. Premier Donald Tusk (z lewej), szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz (w środku), minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak (z prawej)/PAP
Red.
Inne tematy w dziale Polityka