Fot: PAP/EPA
Fot: PAP/EPA

Trump chce spotkania się z Zełenskim

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
To jest znaczacy dzień dla Ukrainy. Donald Trump zapowiada szybkie zakończenie wojny w Ukrainie, spotkanie z Zełęńskim i podpisanie umowy o minerałach. Radosław Sikorski ostrzega w ONZ przed resetem relacji z Rosją. ONZ przyjęło rezolucję potępiającą rosyjską agresję, ale USA głosowały przeciw.

Trump chce spotkać się z Zełenskim i podpisać porozumienie

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że w tym lub przyszłym tygodniu może dojść do jego spotkania z Wołodymyrem Zełenskim. Celem ma być podpisanie umowy w sprawie minerałów, której zawarcie jest „bardzo bliskie”. Waszyngton domaga się tego porozumienia od Kijowa w zamian za wsparcie USA.


Trump stwierdził również, że może zakończyć wojnę w Ukrainie „w ciągu najbliższych tygodni”. Na pytanie o ewentualne ustępstwa terytorialne Ukrainy na rzecz Rosji odpowiedział jedynie: „zobaczymy”.

Macron i Trump o wojnie w Ukrainie

Trump spotkał się również dziś w Białym Domu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Obaj liderzy omówili kwestię wojny w Ukrainie. Trump zaznaczył, że nie widzi problemu w wysłaniu europejskich wojsk na Ukrainę w ramach porozumienia pokojowego. Macron podkreślił, że miałoby to na celu zapewnienie gwarancji zawieszenia broni, a nie uczestnictwo w walkach na froncie.

Zdaniem Trumpa, Władimir Putin zaakceptowałby obecność europejskich wojsk w Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego. Amerykański prezydent dodał także, że planuje wizytę w Moskwie „w swoim czasie”, ale niekoniecznie 9 maja, czyli w Dniu Zwycięstwa obchodzonym w Rosji.

Sikorski w ONZ: Powrót do "business as usual" z Rosją to błąd

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wziął udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęconej trzeciej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę. W swoim wystąpieniu ostrzegł, że niektóre państwa zmieniły stanowisko wobec wojny, uznając, że powrót do normalnych relacji z Rosją leży w ich interesie. Według niego to błąd.


- Normalizując stosunki z Moskwą, powierzylibyście swoje bezpieczeństwo i stabilność ekonomiczną autokracie i zbrodniarzowi wojennemu.– zaznaczył Sikorski.

Minister potępił także wypowiedź rosyjskiego ambasadora Wasilija Niebienzii, który nazwał Ukrainę "projektem", a nie suwerennym państwem.

ONZ przyjęło ukraińską rezolucję. USA przeciw

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło ukraińską rezolucję potępiającą rosyjską agresję. Głosowanie zakończyło się wynikiem:

  • Za: 93 państwa,
  • Przeciw: 18 państw (w tym USA, Rosja, Węgry i Izrael),
  • Wstrzymało się: 65 państw (w tym Chiny).

Zgromadzenie przyjęło również rezolucję zaproponowaną przez USA, która pierwotnie nie zawierała potępienia rosyjskiej inwazji. Po poprawkach zgłoszonych przez Polskę i UE, dokument nazwano rosyjską agresją i potwierdzono zaangażowanie na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy. Po tych zmianach USA wstrzymały się od głosu nad własnym projektem, a Rosja, Korea Północna, Mali, Niger, Nikaragua, Białoruś, Sudan i Burkina Faso głosowały przeciw.


USA skrytykowały poprawki, nazywając je „próbą prowadzenia wojny na słowa zamiast jej zakończenia”. Rosja pochwaliła amerykańską inicjatywę jako „krok w dobrym kierunku”.

Wiceprzewodnicząca ukraińskiego MSZ Marianna Beca w swoim wystąpieniu podkreśliła, że walka Ukrainy to walka o świat, "którego nie da się podzielić przez żaden inny kraj".

red.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj53 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (53)

Inne tematy w dziale Polityka